ایران مسئولیت پرداخت خسارت هواپیمای اوکراینی را بر عهده شرکت‌های بیمه اروپا انداخت

هواپیمای مسافربری اوکراین

منبع تصویر، Irna

غلامرضا سلیمانی، عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول ایرانی در بیمه گفته است که هواپیمای خطوط هوایی اوکراین که توسط سپاه پاسداران در آسمان تهران ساقط شد بدلیل اینکه "تحت پوشش شرکت‌های ایرانی" نبوده باید غرامت آن از سوی شرکت‌های بیمه اروپایی پرداخت شود.

به نوشته حساب توییتری خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران، آقای سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی، این کشور گفته است "هواپیمای اوکراینی از سوی شرکت‌های بیمه‌ای اروپایی در اوکراین تحت پوشش قرار داشته و بنابراین "خسارت هواپیمای اوکراینی باید از سوی شرکت‌های بیمه‌ای که تحت پوشش هستند پرداخت شود".

این تازه‌ترین اظهار نظر مقامات ایران در خصوص هواپیمای ساقط شده اوکراینی است که همزمان با مذاکرات مقامات ایران و اوکراین پس از خواندن جعبه سیاه اعلام می‌شود.

منبع تصویر، Twitter

بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین در نخستین ساعات بامداد ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی تهران هدف دو موشک قرار گرفت و سقوط کرد و همه ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

پرواز تهران-کی‌یف علاوه بر شهروندان عمدتا ایرانی حامل ۵۷ کانادایی، ۱۱ اوکراینی، ۱۷ سوئدی، چهار افغان و چهار بریتانیایی بود.

ایران بعد از سه روز انکار، سرانجام اذعان کرد که پدافند سپاه پاسداران "به خاطر خطای انسانی" این هواپیما را هدف قرار داده و سرنگون کرده است.

اخیرا بی‌بی‌سی فارسی به یک فایل صوتی دست پیدا کرد که نشان می‌دهد از همان ساعات اولیه سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی، مقام‌های هواپیمایی کشوری ایران در تماس با سپاه پاسداران، دریافته بودند که یک حمله موشکی انجام شده اما "به دلیل مسائل امنیتی" دستور داشتند چیزی نگویند.

پس از آن سازمان هواپیمایی کشوری ایران با انتشار "گزارش پیشرفت تحقیقات بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی" نوشت براساس تحقیقات این سازمان، سیستم پدافند سپاه پاسداران با وجود صدور مجوز پرواز برای هواپیمای اوکراینی اقدام به سرنگون کردن آن به عنوان "هدف متخاصم" کرده.

بر اساس این گزارش، کاربر سامانه موشکی سپاه موفق به تماس با "مرکز هماهنگی مربوطه" نشده و بدون داشتن اجازه شلیک، اقدام به ساقط کردن هواپیمای مسافربری کرده است.

در ۳۰ تیر و پس از شش ماه کشمکش و ممانعت ایران از خواندن جعبه سیاه این هواپیما، سرانجام ایران راضی به استخراج اطلاعات جعبه سیاه در فرانسه شد.

این تاخیر باعث انتقاد اوکراین، فرانسه و کانادا و بازماندگان مسافران پرواز شده بود که ایران را متهم می‌کردند نمی‌خواهد "اسرار" جعبه سیاه خوانده شود.

پس از خواندن اطلاعات جعبه سیاه مذاکراتی بین هیات اعزامی ایران با طرف اوکراینی در کیف پایتخت این کشور برای رسیدن به توافق انجام شد که نتیجه آن همچنان نامشخص است.

انجمن خانواده های جانباختگان پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین پس از انتقال جعبه سیاه به فرانسه خواهان انتشار "سریع و شفاف" داده های استخراج شده از جعبه های سیاه این هواپیما شده است.

این انجمن با صدور بیانیه ای تاکید کرد بدون تحقیقات کامل و شفاف درباره سرنگونی این هواپیما، نمی توان درباره پرداخت غرامت با دولت ایران به توافق رسید.