روزنامه جهان صنعت بدلیل انتشار مصاحبه در خصوص 'آمار واقعی' کرونا توقیف شد

روزنامه جهان صنعت

منبع تصویر، Jahan Sanat

روزنامه جهان صنعت یک روز پس از انتشار مصاحبه‌ای با محمدرضا محبوب‌فر که وی را "عضو ستاد مبارزه با کرونا" معرفی کرده و در آن مصاحبه آقای محبوب‌فر آمار اعلام شده از سوی مسئولان ایران در مورد میزان مرگ و میر ناشی از کرونا را غیرواقعی خوانده بود، توقیف شده است.

محمدرضا سعدی، مدیرمسئول روزنامه جهان صنعت به روزنامه دنیای اقتصاد گفته است که دلیل توقیف روزنامه‌اش انتشار گزارشی در صفحه جامعه با عنوان "به آماری دولتی اعتماد نیست" بوده است.

حکم توقیف روزنامه جهان صنعت از سوی هیات نظارت بر مطبوعات ایران صادر شده است. مدیرمسئول این روزنامه گفته است که حکم توقیف به صورت تلفنی به وی ابلاغ شده است.

توضیح ویدئو،

روزنامه 'جهان صنعت' در پی انتشار مصاحبه‌ای مرتبط با کرونا توقیف شد

امروز کیانوش جهان‌پور از، مقامات عالی‌رتبه وزارت بهداشت ایران، در واکنش به صحبت‌های محمدرضا محبوب‌فر در حساب توییتر خود عضویت وی در ستاد ملی کرونا را تکذیب کرده و به انتقاد از رسانه‌هایی پرداخته که سخنان او را باز نشر کرده‌اند.

اظهارات آقای جهان‌پور در حالی عنوان شده است که رسانه‌های داخل ایران از جمله چند رسانه رسمی در هفته‌های گذشته با آقای محبوب‌فر با عناوینی مانند "عضو کمیته پیشگیری از کرونا"، کارشناس کمیته کشوری پیشگیری از کرونا" و یا "عضو کمیته کشوری پیشگیری از کرونا" و همچنین "عضو ستاد ملی مقابله با کرونا" مصاحبه و یا از وی نقل قول کرده‌اند.

امروز آخرین شماره روزنامه جهان صنعت با تیتری در نقد بازگرداندن کوپن توسط مجلس با عنوان "مجلس پوپولیستی" منتشر شد.

این روزنامه تا پیش از توقیف ۴ هزار و ۵۳۴ شماره را در ۱۷ سال منتشر کرده بود.

محمدرضا محبوب‌فر چه گفت؟

منبع تصویر، Jahan Sanat

توضیح تصویر،

تصویری از مصاحبه منتشر شده روزنامه جهان صنعت با محمدرضا محبوب‌فر

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در گزارش منتشر شده در روزنامه جهان صنعت با عنوان "به آمار دولتی اعتمادی نیست" آقای محبوب فر گفته است که ملاحظات سیاسی و امنیتی باعث شده تا آمار کرونا "قطعا مهندسی‌شده به جامعه تزریق" شود و آمار مبتلایان و فوتی‌های وزارت بهداشت "یک‌بیستم" آمار واقعی است.

وی گفته بود: "اختلاف‌نظرها میان اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا و هیات دولت جدی است" و کاهش آمار جان‌باختگان در روزهای اخیر "موقتی" است و "خوش‌خیالی کاذب برای دولت و مردم" ایجاد کرده است.

او گفت: "دقیقا یک ماه قبل از اعلام رسمی ظهور کرونا در کشور یعنی در اوایل دی‌ماه اولین بیمار مبتلا به کرونا مشاهده شده است. ولی آن زمان دولت به دلایل سیاسی و امنیتی پنهان‌کاری کرد و بعد از مراسم ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس بالاخره دولت تصمیم گرفت شیوع کرونا در کشور را اعلام کند."

پیشتر تحقیق بی‌بی‌سی فارسی بر اساس یافته‌های ژنتیکی و همه‌گیرشناسی به این نتیجه رسیده بود که ویروس کرونا دست‌کم در ابتدای دی و حتی پیش از آن وارد ایران شده است.

علاوه براین، تحقیق بی‌بی‌سی فارسی بر اساس داده‌های پزشکی و فهرست‌ موارد قطعی و مشکوک که از ایران به دستش رسیده بود به این نتیجه رسید که از آغاز شیوع کرونا در ایران پنهان‌کاری و لاپوشانی شده است.