انتقادها به رئیس بنیاد مستضعفان؛ سپاه: آقای فتاح احتمالا بی‌اطلاع است

توضیح ویدئو،

جنجال کاخ‌نشینی مقامات جمهوری اسلامی

شماری از اشخاص حقیقی و حقوقی به اتهام رئیس بنیاد مستضعفان درباره "تصرف غیرقانونی" منابع عمومی و بیت‌المال پاسخ داده‌اند. مجمع تشخیص مصلحت و ارتش از جمله نهادهایی هستند که سخنان پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان، را رد کرده‌اند و از او خواسته‌اند مردم را به اشتباه نیندازد. همزمان بنیاد باران هم در اطلاعیه‌ای اظهارات اخیر آقای فتاح را "ناقص و شبهه برانگیز" خواند. سپاه پاسداران هم اعلام کرده در روز انتصاب آقای فلاح، آمادگی خود را برای واگذاری ملک جماران به او اعلام کرده است.

پرویز فتاح که حدود یک سال است ریاست بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی را به عهده گرفته، در برنامه‌ای تلویزیونی نام شماری از اشخاص و نهادهای حکومتی و نظامی را اعلام کرده که به گفته او میلیاردها تومان "املاک عمومی مردم" را تصرف کرده‌اند و حاضر نیستند آنها را تخلیه کنند اما او "با پشتوانه رهبر ایران" می‌خواهد ملک‌ها را پس بگیرد. سپاه، ارتش، مجمع تشخیص مصلحت نظام، روسای جمهوری و چند شخص حقیقی و حقوقی از جمله افراد حقیقی و حقوقی بودند که مورد اتهام قرار گرفته‌اند.

پاسخ سپاه پاسداران به رئیس بنیاد مستضعفان: آقای فتاح احتمالا بیاطلاع است

منبع تصویر، FARS

در تازه‌ترین واکنش به سخنان جنجالی رئیس بنیاد مستضعفان، ابراهیم جباری فرمانده سپاه "ولی امر"از رئیس بنیاد مستضعفان واکنش نشان داده و گفته است: "انتظار می‌رفت معاونین محترم بنیاد، آقای فتاح را از توافقات مذکور آگاه می‌ساختند."

ابراهیم جباری گفته است "احتمالاً آقای فتاح مطلع نبوده‌اند که سپاه برای استرداد زمین و سوله موصوف به ملک جماران پیشقدم بوده و از مدتی پیش با معاونین بنیاد برای واگذاری آن به توافق رسیده‌ است."

به گفته این فرمانده سپاه "پس از انتصاب آقای فتاح به ریاست بنیاد مستضعفان، در همان روز اخذ حکم مسئولیت توسط ایشان، آمادگی خود را برای واگذاری ملک جماران (که در واقع یک زمین و سوله مخروبه با کاربری پارکینگ است)، به ایشان اعلام کردم".

پرویز فتاح در یک برنامه تلویزیونی گفته بود یکی از املاک "خوب" این بنیاد در جماران در اختیار سپاه است و نیروهای سپاه حتی او را که مالک ساختمان است به آنجا راه نداده‌اند. آقای فتاح ارزش ملک را بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد و گفت می‌داند که سپاه از آن ملک حتی استفاده هم نمی‌کند.

بنیاد باران: حتی یک روز هم در ملک متعلق به بنیاد مستضعفان حضور نداشتیم

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در واکنشی دیگر، بنیاد باران با انتشار اطلاعیه‌ای نوشت "متاسفانه توضیحات آقای فتاح درباره ملک جماران ناقص و شبهه برانگیز است. چرا که در همان سال ها اعلام شد که ملک مذکور از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام در اختیار سید محمد خاتمی قرار گرفته و به هیچ عنوان دفتر بنیاد باران نبوده است. حال مشخص نیست چرا مجددا چنین ادعایی از سوی عالی ترین مقام بنیاد مستضعفان در فضای رسانه ای تکرار می شود".

این بنیاد نوشت "بنیاد باران از ابتدای تاسیس تاکنون، حتی یک روز هم در ملکی که متعلق به دولت یا بنیاد مستضعفان بوده فعالیت نداشته و برای اثبات این ادعا می توان به اسناد ثبتی و مدارکی که موجود است، مراجعه کرد".

آقای فتاح از ملکی صحبت کرده بود که در اختیار محمد خاتمی و بنیاد باران بود اما این ملک به موقع بازگشته و تخلیه شده و اکنون مرکز قرنطینه بیماران کرونا و در اختیار وزارت بهداشت است. او به این موضوع اشاره کرده که روسای جمهور بعد از پایان دولت، جایی در اختیار ندارند و "ضابطه‌ای در کشور وجود ندارد که روسای جمهور بعد از اتمام کار کجا بشینند."

بنیاد باران نوشته مشخص نیست چرا جناب فتاح اطلاعاتی ناصحیح درمورد جناب سیدمحمد خاتمی و بنیاد باران داده و قیاس های مع الفارغی مطرح نموده است. این نهاد توضیح داد "آقای خاتمی بعد از قطع هرگونه کمک و حمایت دولت آقای احمدی نژاد مدتی را به دلیل اینکه دبیر کنگره بین المللی امام خمینی بودند به دعوت یادگار امام در مجموعه مذکور مستقر و از قسمت هایی از فضای آن به عنوان دفتر استفاده می کردند و به محض توافق دفتر تنظیم و نشر آثار امام با بنیاد مستضعفان مبنی بر تحویل ملک، بدون هیچ توقع یا انتظاری و در حالی که محلی برای دفتر ایشان به عنوان رییس جمهور پیشین در نظر گرفته نشده بود، دفترشان را تعطیل و آنجا را ترک کردند".

مجمع تشخیص: در اظهارات خود دقت کنید

منبع تصویر، fars

توضیح تصویر،

نمایی از کاخ مرمر که در آن جکوزی و استخر ساخته شده است

مجمع تشخیص مصلحت نظام با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد از مرداد ماه ۱۳۹۷ و با انتقال مجمع تشخیص به ساختمان قدیم مجلس، کاخ مرمر تحویل ریاست وقت بنیاد مستضعفان شد.

مجمع در بیانیه خود اعلام کرد "علاوه بر ساختمان کاخ مرمر، دو ساختمان مرکز تحقیقات استراتژیک که توسط جناب آقای دکتر روحانی و سپس جناب آقای دکتر ولایتی مدیریت می‌شد نیز در مرداد ماه ۱۳۹۷ به ریاست وقت بنیاد (جناب آقای مهندس سعیدی‌کیا) تحویل شد".

آقای فتاح گفته بود مجمع تشخیص مصلحت نظام کاخ مرمر را در اختیار گرفته بود و در آن مدت، با ساخت آسانسور، استخر و جکوزی این بنای تاریخی و اثر ملی، آسیب‌های "جبران‌ناپذیر" زده است. هرچند او تاکید کرده که پس از آنکه مجمع کاخ را به ریاست جمهوری تحویل داد، حسن روحانی این مجموعه را به بنیاد بازگردانده است.

بحث کاخ مرمر را آقای فتاح یکبار دیگر در زمستان سال ۱۳۹۸ هم پیش کشید و اکبر هاشمی رفسنجانی را به تصرف غیرقانونی کاخ متهم کرد که واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت.

اکنون مجمع تشخیص از پرویز فتاح خواسته در اظهارات خود دقت کند تا باعث "سوءبرداشت مخاطبان" نگردد.

ارتش: مردم را به اشتباه نیندازید

منبع تصویر، ISNA

در واکنشی دیگر روابط عمومی پادگان کوهک با انتشار بیانیه‌ای در پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش اعلام کرد "پادگان کوهک و ستاد نیروی دریایی ارتش است که پیش از انقلاب در اختیار این نیرو بوده و بعد از انقلاب به عنوان ستاد فرماندهی استفاده می‌شود".

آقای فتاح در یک گفتگوی تلویزیونی گفته بود که "یک جای خوب ما در کوهک در اختیار نیروی دریایی ارتش" است.

روابط عمومی پادگان کوهک اما می‌گوید "تمامی عواید حاصل از اعیان اراضی پادگان کوهک (ساخت و سازهای انجام شده در محدوده پادگان) متعلق به نیروی دریایی ارتش خواهد بود و بنیاد موظف به پرداخت ارزش آن به نیروی دریایی است".

در این بیانیه خطاب به آقای فتاح گفته است که شایسته است یک مقام مسئول، مردم و مخاطبین را به اشتباه نیندازند.

روز گذشته دفتر محمود احمدی‌نژاد هم اطلاعیه‌ای صادر کرد و ادعاهای رویز فتاح را تکذیب کرد. بنابر این اطلاعیه، محمود احمدی‌نژاد خود به رهبر پیشنهاد داده بوده که املاک بنیاد مستضعفان فروخته و بین مردم تقسیم شوند. این دفتر در اطلاعیه‌ خود گفت این ملک سال ۱۳۹۲، یعنی در پایان ریاست جمهوری او، با دستور رئیس وقت بنیاد مستضعفان در اختیار آقای احمدی‌نژاد قرار گرفته است.

به گفته آقای فتاح ملکی ۱۸۰۰ متری در ولنجک با ارزش بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان در مکان "بسیار مرغوب" چند سالی است که در اختیار محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین و "دوستان" ایشان است. او گفت پیغام گرفته که آقای احمدی‌نژاد حاضر است به ملکی در وسط یا پایین شهر منتقل شود اما بنیاد مستضعفان جایی را نداشته که تحویل بدهد. آقای فتاح خطاب به آقای احمدی‌نژاد گفت: "از ایشان که روحیه مردمی دارند، انتظار داریم که این ملک را که مال مردم و مستضعفان است، بازگرداند."

معصومه ابتکار هم در پاسخ به مصاحبه آقای فتاح گفته "برای تخریب و اتهام‌زنی با کلمات و ارقام بازی نکنید." او توضیح داد ساختمانی که در اختیارش بوده "اوایل دهه ۷۰ بانظر امام [روح‌الله خمینی] به موسسه مطالعات زنان داده شد که ما مسئولیتی نداشتیم."

آقای فتاح گفته بود مرکز مطالعات زنان که زمانی در اختیار معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی بوده به موقع تخلیه شده اما برای این کار پنج میلیارد تومان از بنیاد مستضعفان گرفته شده است. آقای فتاح گفت وقتی روی کار آمده گفته که این کار خلاف بوده و کسانی که از ملک بنیاد استفاده کرده‌اند باید اجاره هم می‌دادند. رئیس بنیاد مستضعفان گفته باید این پنج میلیارد به بنیاد بازگردد حتی اگر کار به پیگیری قضایی و حقوقی بکشد.

املاکی که در اختیار بنیاد مستضعفان است، زمانی به اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق داشته که بعد از انقلاب اسلامی از آنها گرفته شده است. شمار زیادی از صاحبان اصلی این املاک در زمان پیروزی انقلاب یا اعدام و زندانی شده یا از ایران رفته‌اند. بر سر مالکیت بسیاری از این املاک اختلاف نظر وجود دارد و شماری از وارثان از بنیاد مستضعفان شکایت کرده‌اند و عده کمی موفق شده‌اند ملک خود را پس بگیرند.