آب دریای خزر امسال 'حدود چهار سانتیمتر پایین‌تر' است

دریای خزر

به گفته حمید علیزاده، معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی ایران، تراز آب دریای خزر امسال سه تا چهار سانتیمتر از سال پیش پایین‌تر است.

آقای علیزاده گفت: "در زمان‌های بسیار گذشته دلایل زمین شناختی بر نوسانات تراز آب دریای خزر موثر بوده است ولی در هزاران سال‌ اخیر عمده دلایل نوسانات آب این دریا مربوط به شرایط اقلیمی می‌شود".

او می‌گوید آب دریای خزر بیشتر با تبخیر کم می‌شود و دو عامل "ورود آب" و "تبخیر آب" از مهمترین دلایل نوسان تراز آب دریای خزر است:

"در میان رودخانه‌های حوضه دریای خزر، رودخانه ولگا بیشترین نقش تامین آب این دریا را بر عهده دارد. این رودخانه بیش از ۳۰۰ میلیارد متر مکعب در سال آب وارد خزر می‌کرده است و در سال‌هایی که این رودخانه بسیار کم آب بود، نصف این مقدار یعنی ۱۵۰ میلیارد متر مکعب".

احتمال تثبیت تراز

آقای علیزاده گفت به تثبیت تراز امیدوار است چون "بر اساس اطلاعاتی که در مذاکره با متخصصان کشور روسیه داشتیم، در بهار امسال این کشور بهار پر بارشی داشته، گرچه در زمستان برف زیادی را تجربه نکرده ‌است. در تابستان هم بخش‌هایی از رود ولگا نسبتا پربارش و دمای آن نیز پایین بوده است و در صورتی که این وضع ادامه یابد، احتمال تثبیت تراز قبلی را بدون جا به جایی محسوس داریم".

منبع تصویر، MEHRNEWS

توضیح تصویر،

به گفته آقای علیزاده تراز آب خزر سی سال در حال افزایش بود و اگر "یک متر از میزان آن زمان بیشتر افزایش می‌یافت، چندین شهر ایران به زیر آب می‌رفتند"

چگونه می‌توان با تراز پایین تطبیق یافت؟

معاون پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی گفت تراز آب دریای خزر روند کاهنده دارد که بخشی به دلیل روندهای طبیعی است و بخشی به دلایل فعالیت‌های انسانی و یکی از راهکارهای سازگاری "کاهش فشار انسانی برای محیط‌های حساس‌تر است".

برای کاهش این فشار لازم است "بار مواد مغذی که فاضلاب شهری و روستایی و کودهای کشاورزی وارد این دریا می‌کنند، کم شود" چون وقتی عمق آب کم شده، "اگر بار مواد مغذی زیاد شود، سبزینه‌گرایی رخ می‌دهد و پس از مدتی بوی بدی از تالاب‌ها متصاعد خواهد شد".

مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر پنج سال پیش اعلام کرد از سال آبی (۷۵-۱۳۷۴) تا پایان سال آبی (۹۴-۹۳)، تراز آب دریای خزر در مجموع نزدیک به یک متر و بیست سانتیمتر کاهش داشته است.

این مرکز از جمله دلایل کاهش تراز آب دریای خزر را ادامه خشک‌سالی سال‌های قبل در حوضه آبریز خزر و کاهش بارش و آب‌دهی رودخانه‌های منتهی به دریای خزر و مهمترین آنها یعنی رودخانه ولگا دانسته بود.

ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان پنج کشور ساحلی دریای خزر هستند.