روحانی: قبول دارم زندگی مردم در شرایط مطلوبی قرار ندارد

روحانی

منبع تصویر، isna

توضیح تصویر،

حسن روحانی سال آخر ریاست جمهوری خود را آعاز کرده است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، گفته است قبول دارد که "زندگی مردم در شرایط مطلوبی قرار ندارد" و افزوده است که در نزدیک به ۴۲ سالی که از عمر جمهوری اسلامی می گذرد، هشت سال آن را در جنگ و نزدیک ده سال را در تحریم بوده است.

او گفته اداره کشور با وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا و تحریم های ایالات متحده که از آن با عنوان "پنجه در پنجه بودن با آمریکا" یاد کرد، دشوار است. آقای روحانی گفته برخی از اقتصاددانان در نامه‌هایی به او تورم سه رقمی را برای سال ۱۳۹۸ پیش بینی می‌کردند اما دولت توانسته بدون این میزان تورم و در حالی که فروش نفت به دلیل تحریم سقوط کرده، کشور را اداره کند.

رئیس جمهور ایران گفته که هدف کمپین "فشار حداکثری" آمریکا واداشتن ایران به مذاکره مجدد درباره پرونده اتمی بود اما در این سیاست "صددرصد شکست خورده است". آقای روحانی گفته "دشمنان" می‌خواستند با فشار به روی ایران، مردم را به خیابان‌ها بکشانند.

آقای روحانی در یک کنفرانس خبری با حضور مدیران و سردبیران رسانه های ایران شرکت کرده بود که به مناسبت شروع سال پایانی دولت وی برگزار شد.

وی گفت ایران به شرط بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای برجام آماده مذاکره با این کشور در قالب گروه ۱+۵ است.

آقای روحانی به طور تلویحی اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ و سپس تهدید و سرانجام خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام را باعث افزایش قیمت ارز در سال ۱۳۹۷ توصیف کرده است.

رئیس جمهور ایران در این جلسه در پاسخ به سئوالی "نگرانی شهروندان از آینده" و "نبود آزادی برای رسانه ها" در طرح انتقادات را تایید کرد اما در عین حال کارنامه دولت خود را در بخش های اقتصادی و روابط خارجی و "تحمل مخالفان" قابل تمجید دانسته است.

او گفت مخالف تک نرخی کردن قیمت ارز در سال ۹۷ بوده و این کار را محصول جلسات اقتصادی توسط اسحاق جهانگیری و موافقت مدیران اقتصادی و مشاوران دولت خوانده و گفته سرانجام در برابر نظرات یکپارچه موافقی که درباره ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وجود داشت، او هم با این تصمیم موافقت کرد.

منبع تصویر، isna

توضیح تصویر،

حسن روحانی گفته اداره کشور با وضعیت همه گیری ویروس کرونا و تحریم های ایالات متحده که از آن با عنوان "پنجه در پنجه بودن با آمریکا" یاد کرد، دشوار است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

تک نرخی کردن ارز از دید برخی کارشناسان باعث ایجاد رانت خواری ارزی شد و سیاست دولت روحانی را که ثبات در بازار ارز بودریال تحت تاثیر قرار داد.

آقای روحانی در این جلسه گفت "خیلی خطرناک" است که مردم تصور کنند دولت از امور جاری از جمله گرانی ها بی خبر است یا اگر مطلع است اهمیتی به آن نمی دهد. رئیس جمهور ایران در جلسه گفته دولت تا روز آخر کاری خود در مرداد سال آینده، به دقت وظایف خود را اجرا خواهد کرد.

رئیس جمهور ایران در پاسخ به پرسشی درباره طرح پیش فروش نفت به شهروندان با هدف کسب درآمد برای دولت، گفته است که با این طرح مخالفت هایی شده اما تصویب آن هنوز منتفی نیست.

آقای روحانی گفته است که دولت وی با این طرح می تواند بخشی از درآمدهایی از دست رفته خود را تامین کند اما در صورتی که طرح پیش فروش نفت به تصویب نهایی تصویب نرسد، با فروش اوراق قرضه دولت و کشور را اداره خواهد کرد.

دوره ریاست جمهوری حسن روحانی نیمه مرداد ۱۴۰۰ یعنی کمتر از یک سال دیگر به پایان می رسد. سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری قرار است ۲۸ خرداد سال آینده برگزار شود.