بنیاد حقوق بشری برومند: کرونا مرداد ماه در زندان‌های ایران بیداد کرد

زندان فشافویه

منبع تصویر، iSna

بنیاد عبدالرحمان برومند که در زمینه اعدام و حقوق زندانیان فعالیت می‌کند در گزارشی جدید از وضعیت شیوع کرونا در زندان‌های ایران خبر داده و از دولت ایران خواسته که بنابر وظایف بین‌المللی خود برای مقابله با کرونا در زندان‌ها اقدام کند.

این بنیاد که دفتر اصلی آن در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکاست در بیانیه روز چهارشنبه، دوم سپتامبر خود نوشته: "در مرداد ماه ۱۳۹۹، بیماری کووید ۱۹ در سراسر ایران بیداد کرده و به ویژه در زندان‌های پر ازدحام، فرسوده، و غیربهداشتی به سرعت شیوع می‌یابد. ایران منابع مالی و امکانات مورد نیاز این زندان‌ها را تامین نکرده است. زندانیان حتی صابون تولید محلی و مواد ضدعفونی کننده هم در اختیار ندارند".

در گزارش این بنیاد که گفته آن را با همکاری فعالان حقوق بشر و دیگر نهادهای پیگیر بر مسایل حقوق بشری در ایران چون هرانا گردآوری کرده به اخبار رسمی داخل ایران اشاره شده و از برخی از زندان‌های این کشور به عنوان ندامت‌گاه‌های "ناموفق" در مهار کووید۱۹ نام برده شده است:

  • "مجتمع زندان مرکزی مشهد (وکیل آباد) که سه سالن با مجموع ظرفیت حدودا ۶۰۰ نفر، به مرکز نگهداری موارد قطعی و موارد مشکوک به بیماری کووید ۱۹ تبدیل شده
  • در بازداشتگاه اوین تست کرونای دست کم هشت نفر در بند زندانیان سیاسی مثبت بوده
  • در زندان مرکزی ارومیه کارمندان پزشکی پس از ابتلای تعدادی از کارکنان زندان از جمله یک پزشک به بیماری کرونا، در اعتراض به نبود تدابیر پیشگیری دست به اعتصاب زدند. ۸۰۰ زندانی ظرف یک هفته به بهداری زندان مراجعه کردند و هشت زندانی با تب بالا و لرز به بیمارستان منتقل شدند
  • در ندامتگاه تهران بزرگ که دو مرد با علائم شدید بیماری، در نبود جا در بهداری زندان، در نمازخانه‌ای در تیپ ۵ نگهداری شدند، یک بند که قبلا از بیماری پاک بود پس از ورود زندانیان جدید و شیوع بیماری تحت قرنطینه قرار گرفته است
  • و در ندامتگاه شهر ری (قرچک) ده‌ها زن با تست‌های مثبت، بدون مراقبت پزشکی رنج می‌کشند."

این بنیاد همچنین با اشاره به آزادی چندین هزار زندانی از زمان آغاز همه گیری کرونا در ایران آن را ناکافی دانسته و در گزارش خود تاکید کرده که با توجه ادامه انتقال بازداشت‌شدگان جدید به زندان‌ها، چرخه ورود ویروس به داخل محوطه ندامتگاه‌های این کشور متوقف نشده است.

در گزارش مفصل این بنیاد حقوق بشری با اشاره به اخبار منتشر شده و روایت‌های زندانیان از داخل ندامت‌گاه‌ها به وضعیت کرونا در زندان‌های زنجان، مشهد، تایباد، بیرجند، فشاویه تهران، قرچک (شهر ری)، اوین، قزل‌حصار کرج، رجایی‌شهر، کامیاران، سنندج، اهواز، سپیدار، بهبهان، برازجان، اصفهان، ارومیه، بوکان، تبریز و عادل آباد شیراز به طور جداگانه پرداخته شده است.

بنیاد برومند در پایان با اشاره به تعهد ایران در برابر کنواسیون‌های بین المللی خاطر نشان کرده: "ایران میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی را تنفیذ نموده و این هر دو، از سلامتی و جان انسان‌هایی که از آزادی خود محروم شده‌اند، حفاظت کرده و کشورهای متعهد را ملزم ‌می‌کند از بازداشت افراد به اتهام ارتکاب ‌جرائمی‌ که به موجب حقوق بین‌الملل جرم شناخته نمی‌شوند، خودداری کند. کمیته حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سازمان ملل تاکید کرده که مشکلات و تحریم‌های اقتصادی چیزی از تعهدات کشورها مبنی بر 'به عمل آوردن حداکثر حفاظت ممکن' از حقوق هر یک از افرادی که در حوزه صلاحیت آن به سر ‌می‌برند، نمی‌کاهد."

توضیح تصویر،

عفو بین‌الملل می‌گوید در زندان ارومیه هشت نفر به دلیل ابتلا به کرونا جان باخته‌اند

اعتراض به نحوه مقابله با کرونا در داخل زندان‌های ایران

بیستم مرداد ماه گذشته شیوع کرونا در بند ۸ زندان اوین موجب اعتراض زندانیان و اعتصاب شماری از آنها شد.

سه هفته پیش همچنین 'اطلس زندان‌های ایران' که به طور اختصاصی اخبار مربوط به زندانیان را پوشش می‌دهد گزارش داد "در پی شیوع همه گیری و بروز علائم کرونا در بین زندانیان بند ٨ اوین، "۲۷ زندانی سیاسی با تحصن و بست نشینی در حیاط این زندان خواستار رسیدگی فوری به شرایط وخیم پیش آمده در این اندرزگاه شدند".

همزمان کانال خبری امتداد، از رسانه‌های داخلی ایران، هم نوشت "بخشی از وضعیت پیش آمده به پنهان‌کاری مسئولان زندان اوین باز می‌گردد. بر اساس اظهارات یکی از این زندانیان، هفته پیش تست کرونای آنها مثبت شده اما مسئولان زندان از بیان این مطلب امتناع کردند".

ایران آمار شفافی از میزان ابتلا به کرونا در زندان‌های این کشور و جان باختگان این ویروس منتشر نکرده است.

اخبار مرتبط