وزارت خارجه سوئد: سفارت ما در تهران در مورد علی یونسی با مقامات ایران تماس نداشته

علی یونسی دانشجوی بازداشت شده دانشگاه صنعتی شریف

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر،

علی یونسی دانشجوی بازداشت شده دانشگاه صنعتی شریف

وزارت خارجه سوئد به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که سفارت این کشور در تهران درباره پرونده علی یونسی، دانشجوی زندانی با مقام‌های ایرانی در ارتباط نبوده است.

دیروز رضا یونسی، برادر علی یونسی، در توییتر گفته بود: بازجویان احتمالا با هدف گرفتن اعتراف، وانمود کرده‌اند که مقدمات ملاقات برادرش با سفیر سوئد در تهران را فراهم می‌کنند.

این درحالیست که سفارت سوئد هرگونه تماس از سوی مقامات ایرانی برای انجام چنین دیداری را تکذیب کرده است.

رضا یونسی در توییترش اعلام کرده بود برادر او و امیرحسین مرادی برای اعتراف اجباری تحت فشارند.

برادر علی یونسی اضافه کرده که وزارت خارجه سوئد از این ملاقات بی‌اطلاع است و احتمالاً ترفندی برای گرفتن اعتراف تلویزیونی از برادرش بوده.

رضا یونسی در حساب توییترش نوشته بود: "من این حرفهای بازجویان را با وزارت خارجه سوئد در میان گذاشتم و مشخص شد که این دروغ بازجویان، تلاشی بوده تا علی را به ساختمانی با عنوان سفارت سوئد ببرند و شخصی کرواتی در مقابلش بنشانند و با صحنه‌سازی و فیلمبردای همزمان، فیلم لازم برای ساختن یک اعتراف تلویزیونی را آماده کنند".

قوه قضائیه ایران علی یونسی وامیرحسین مرادی، دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف را متهم کرده که با "مجاهدین خلق" ارتباط داشتند و "اقلام انفجاری" نگهداری می‌کردند.

خانواده آقای یونسی اما قوه قضاییه ایران را به 'داستان‌سازی و کتمان حقایق' متهم کرده است.

توضیح ویدئو،

ادامه فشار به امیرحسین مرادی و علی یونسی برای اعتراف تلویزیونی، گزارش مریم افشنگ

علی یونسی و امیرحسین مرادی فروردین ماه بازداشت شدند و دستگیری آنها واکنش گسترده‌ای داشت. به گفته خانواده علی یونسی، او جمعه ۲۲ فروردین، همراه با دوازده مامور لباس شخصی در حالی که به شدت مضروب شده بوده و از ناحیه سر زخمی بوده، به خانه آورده می‌شود و پس از بازرسی خانه و ضبط کامپیوترها، موبایل‌ها بازداشت می‌شود.

علی یونسی ۲۰ سال دارد. او سال ۲۰۱۸، همراه با تیم ایران، مدال طلای مسابقات جهانی المپیاد نجوم را به دست آورد.

برادر علی یونسی در حالی از دور تازه فشارها بر این دانشجوی دانشگاه شریف خبر داده که تیر ماه امسال در جلسه‌ای دیگر این دو دانشجو برای اعتراف تحت فشار قرار گرفته بودند.

این جلسه به درخواست مسئولان دانشگاه و با موافقت مسئولان امنیتی برگزار شد که در آن علی یونسی و امیرحسین مرادی همراه نیروهای امنیتی و مسئولان قضایی پروند در مقابل استادان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی حاضر شدند اما در نهایت این جلسه به بازجویی و اعتراف‌گیری اجباری تبدیل شد.

در خلال این جلسه فیلمی در سالن پخش شد که مسئولان قوه قضائیه و بازجویان مدعی می‌شوند "فیلم جرائم این دو دانشجوست" و آن را "خراب‌کاری" می‌خواندند.

در بخشی از جلسه امین ناصری، سرپرست دادسرای امنیت از علی یونسی می‌خواهد تا "دربارۀ فیلم‌ها توضیح دهد" اما او از این کار خودداری می‌کند و مقام قضایی مجددا "اصرار" می‌کند و در مقابل بقیه مسئولان دانشگاه و دانشجویان، از دانشجوی دستگیر شده خواستار توضیح می‌شود.

این مسئله با اعتراض نماینده انجمن اسلامی دانشجویان و نماینده بسیج دانشجویی مواجه می‌شود و نماینده انجمن اسلامی می‌گوید که "به نظر می‌رسد ایشان (علی یونسی) با اصرارهای شما تحت فشارند و درخواست دارم این روند متوقف شود".