کانادا شکایات بابت هواپیمای ساقط شده توسط سپاه را 'رسما به ایران اطلاع داد'

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران گفته که ایران پس از حمله موشکی به پایگاه آمریکا در انتظار واکنش موشکی ایالات متحده بوده اما "بنابر ملاحظاتی" آسمان کشور به روی هواپیماهای مسافری بسته نشد
توضیح تصویر،

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران گفته که ایران پس از حمله موشکی به پایگاه آمریکا در انتظار واکنش موشکی ایالات متحده بوده اما "بنابر ملاحظاتی" آسمان کشور به روی هواپیماهای مسافری بسته نشد

هشت ماه پس از سرنگون کردن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین بر فراز تهران توسط دو موشک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کانادا به ایران رسما اطلاع داده که دو شکایت دسته‌جمعی علیه دولت ایران و برخی مقام های ارشد حکومت از جمله بعضی از فرماندهان ارشد سپاه، در دادگاه های این کشور به جریان افتاده است.

روز هجدهم دی ماه ۹۸ ساعاتی پس از شلیک چند موشک از ایران به سوی یکی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق که به تلافی ترور قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه و کشته شدن او انجام گرفت، یک فروند هواپیمای مسافری خطوط هوایی اوکراین که در حال ترک ایران بود، با دو فروند موشک سپاه پاسداران ساقط شد و همه سرنشینان و خدمه آن کشته شدند.

امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران گفته که ایران پس از این حمله در انتظار واکنش موشکی آمریکا بوده اما "بنابر ملاحظاتی" آسمان کشور به روی هواپیماهای مسافری بسته نشده بود.

مقام های ایران پس از سه روز انکار شلیک به این هواپیما، مسئولیت سرنگونی آن را پذیرفتند. به فاصله کوتاهی پس از این سرنگونی گروهی از خانواده های قربانیان شکایتی را در یکی از دادگاه های کانادا علیه دولت و مقام های ارشد ایران به ثبت رساندند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روزنامه نشنال پست کانادا می گوید تاخیر در به جریان افتادن این شکایت ها باعث این گمانه زنی شده بود که دولت کانادا سرگرم مذاکره با ایران برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک است اما پس از شکایت وکلا به دادگاه بابت این موضوع، اعلام شد که تاخیر ناشی از مسائل مربوط به همه‌گیری و شیوع ویروس کرونا بوده است.

ایران و کانادا روابط سیاسی با یکدیگر ندارند و سفارتخانه های دو کشور در تهران و اتاوا تعطیل است.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه کانادا در نامه ای به وزارت خارجه ایران رسما موضوع این دو شکایت را به اطلاع مقام های ایرانی رسانده است.

یکی از وکلای مدافع این پرونده گفته است که سرنگون کردن هواپیمای مسافربری "یک اقدام تروریستی است" و گفته است که دادخواستی که به دادگاه ارائه شده ایران را به "سهل‌انگاری" در مورد این پرواز متهم کرده است.

یکی از دفاتر حقوقی که وکالت شکات را در این پرونده به عهده گرفته اعلام کرده است که شکایت خود را از طریق ایمیل به افرادی که در این دادخواست از آنها نام برده شده، رسانده و نسخه ای از همین شکایت نامه را هم به دفتر آیت‌الله علی خامنه ای، رهبر ایران فرستاده و رسید آن را هم دریافت کرده است.

ایران اعلام کرده که به زودی مذاکرات با اوکراین برای چگونگی حل و فصل اختلافات درباره این هواپیمای سرنگون شده را آغاز خواهد کرد. جعبه های سیاه این هواپیما پس از حدود هفت ماه که از ساقط کردن این هواپیما می گذشت سرانجام با موافقت ایران به فرانسه ارسال و اطلاعات آن بازخوانی شد.

در زمان اعلام سرنگون شدن این هواپیما توسط سپاه برخی از شهروندان ایرانی به طور خودجوش به یاد قربانیان آن در تهران و برخی از شهرهای ایران شمع روشن کرده بودند. مقام های امنیتی و قضایی برخی از این افراد را احضار یا دستگیر و علیه آنها احکام زندان صادر کردند.