کرونا در ایران؛ افزایش ابتلای کودکان و دانش‌آموزان

یکی از کودکان مبتلا به کرونا در بیمارستان علی‌اصغر تهران

منبع تصویر، Anadolu Agency

توضیح تصویر،

یکی از کودکان مبتلا به کرونا در بیمارستان علی‌اصغر تهران

یکی از مسئولان مدیریت کرونا در تهران پیش‌بینی کرده که روند شیوع این بیماری مانند اسفند سال گذشته شود که شمار مبتلایان در اواخر آن به شدت اوج گرفت و در فروردین ماه به بالاترین حد رسید.

دکتر علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران می‌گوید: "به نظر می‌رسد تابلوی اسفندماه کرونا دوباره در حال شکل‌گیری است و همزمانی با آنفلوآنزا و بیماری‌های شایع فصل سرما، به افزایش مراجعان دامن می‌زند."

شمار زیادی هشدار داده‌اند که بازگشایی مدرسه‌ها هم شیوع بیماری را تشدید خواهد کرد.

امروز، چهارشنبه ۲۶ شهریور، وزارت بهداشت ایران اعلام کرده که ۱۷۹ نفر در شبانه‌روز گذشته بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. به این ترتیب شمار درگذشتگان کرونا در ایران در مدت کوتاهی از بیست هزار به ۲۳ هزار و ۶۳۲ نفر رسیده است. هرچند به گفته کارشناسان آمار واقعی بسیار بیش از این است.

خلاصه وضعیت بعضی مناطق

اصفهان: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از ابتلای ۱۶۳ دانش‌آموز به کرونا خبر داده و گفته ۲۸۶۳ دانش‌آموز هم در خانواده‌شان دست‌کم یک نفر به کرونا مبتلا شده است. به گفته بهروز کلیدری، ۴۸ معلم هم کرونا گرفته‌اند و به طور کلی وضع این استان از ماه گذشته بدتر شده است.

خراسان جنوبی: مسئولان بهداشت این استان از "خیز دوباره" کرونا خبر داده و گفته‌اند که نتیجه مسافرت‌های ۲ یا ۳ هفته گذشته است. بر اساس گزارش‌ها ۸ دانش‌آموز به کرونا مبتلا شده‌اند اما محمد دهقانی فیروزآبادی، رئیس دانشگاه پزشکی بیرجند گفته همه این دانش‌آموزان در بیرون مدرسه مبتلا شده‌اند نه اینکه داخل مدرسه ویروس را به هم منتقل کرده باشند.

خوزستان: به گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، با قرمز شدن وضعیت شهر اهواز و شوشتر، تعداد شهرهای قرمز در این استان به ۶ شهر رسیده است. دکتر فرهاد ابول‌نژادیان گفته که "به تازگی افراد بیشتری در خوزستان درگیر این بیماری شدند که علایمی شدیدتر از مبتلایان قبلی دارند؛ ضمن اینکه سن ابتلا به شدت کاهش پیدا کرده و نوجوانان، جوانان، و میانسالان نیز درگیر این بیماری شدند."

قم: رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفته که در شبانه‌روز گذشته ۱۰۰ نفر بستری شده‌اند و "با خیز مجدد ویروس کرونا در این استان، موج سوم این بیماری در آن آغاز شده است." مسئولان استان هرنوع تجمع را ممنوع اعلام کرده‌اند.

گلستان و اردبیل؛ مسئولان این دو استان گفته‌اند که به دلیل جدی گرفتن مقررات در این دو استان تعداد مبتلایان تازه کاهش یافته است.

شهر تهران در حال حاضر در وضعیت قرمز است. دکتر زالی گفته که "حجم بیماران و چگالی جمعیت در هیچ نقطه‌ای از کشور با تهران قابل مقایسه نیست".

فرمانده عملیات مدیریت کرونا هرچند به طور مستقیم از مقام‌های مربوط انتقاد نکرده ولی خواستار "پرهیز از تاخیر" در اجرای محدودیت‌ها و کنترل رفت و آمدهای داخل و بیرون شهر شده است.

وزارت بهداشت ایران گفته است تهران به چهارراه تبادل کرونا در کشور تبدیل شده است.

توضیح ویدئو،

روند ابتلا به کرونا در جهان شتاب می‌گیرد