تحریم‌های جدید آمریکا علیه مقام‌ها و نهادهای ایرانی؛ قاضی پرونده نوید افکاری در میان تحریم‌شدگان است

تحریم ها

منبع تصویر، FARS

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا روز پنجشنبه در جلسه‌ای در کمیته روابط خارجی سنا گفت: آمریکا تحریم های جدیدی را علیه تعدادی از مقامات و نهادهای ایرانی وضع می‌کند، از جمله قاضی که حکم اعدام کشتی‌گیر ایرانی، نوید افکاری را صادر کرد.

در روزهای گذشته اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله ایرانی در میان افکار عمومی ایران و همچنین جامعه جهانی با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شده است. نوید افکاری در ارتباط با اعتراض‌های مرداد ۹۷ و به اتهام قتل و محاربه محاکمه و به قصاص و اعدام محکوم شده بود.

در فایل‌های صوتی که از نوید افکاری مانده او بارها گفته بود که تحت شکنجه وادار به اعتراف شده است و در دادگاه از قاضی می‌خواهد که بگذارند فردی که شاهد شکنجه او در آگاهی بوده استف در دادگاه شهادت دهد.

روز گذشته نیز کشورهای بریتانیا، آلمان و فرانسه، سفرای ایران را برای اعتراض به بازداشت شهروندان این کشورها و انتقاد از "سرکوب معترضان" احضار کردند.

افزایش تحریم‌ها در روزهای اخیر

چند روز پیش، دولت آمریکا تحریم‌های تازه‌ای را برای وزارت دفاع ایران و نهادهای مرتبط با برنامه‌های تسلیحاتی و هسته‌ای اعلام کرد.

هدف دولت آقای ترامپ این است که اعلام کند تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل که به زودی مهلتش به اتمام می‌رسد دوباره برقرار شده‌اند هر چند که متحدان آمریکا از جمله کشورهای اروپایی چنین اقدامی را زیر سوال برده‌اند.

آمریکا اردیبهشت ۱۳۹۷ در اقدامی یک‌طرفه از برجام خارج شد و از آن زمان تا کنون تحریم‌های سنگینی را علیه ایران وضع کرده است.