نمایندگان آیت‌الله خامنه‌ای در چهار استان: قره‌باغ متعلق به جمهوری آذربایجان است

محمدعلی آل‌هاشم، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در استان آذربایجان‌شرقی، حسن عاملی نماینده او در استان اردبیل، علی خاتمی نماینده او در استان زنجان و مهدی قریشی نماینده او در استان آذربایجان‌غربی این بیانیه را امضا کرده اند
توضیح تصویر،

محمدعلی آل‌هاشم، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در استان آذربایجان‌شرقی، حسن عاملی نماینده او در استان اردبیل، علی خاتمی نماینده او در استان زنجان و مهدی قریشی نماینده او در استان آذربایجان‌غربی این بیانیه را امضا کرده‌اند

نمایندگان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در چهار استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان در بیانیه ای مشترک گفته‌اند قره‌باغ به جمهوری آذربایجان تعلق دارد.

محمدعلی آل‌هاشم، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در استان آذربایجان‌شرقی، حسن عاملی نماینده او در استان اردبیل، علی خاتمی نماینده او در استان زنجان و مهدی قریشی نماینده او در استان آذربایجان‌غربی در بیانیه خود آورده‌اند: "هیچ تردیدی در تعلق قره‌باغ به (جمهوری) آذربایجان و اشغال آن و لزوم بازگشت این اراضی به (جمهوری) آذربایجان، کشور اهل‌بیت نیست و دولت (جمهوری) آذربایجان در بازپس‌گیری این اراضی کاملا قانونی و شرعی عمل کرده است".

چهار نماینده آیت‌الله خامنه‌ای گفته‌اند: "جمهوری اسلامی بالاترین کمک و حمایت را در طول اشغال قره‌باغ به (جمهوری) آذربایجان داشته و در تمام محافل بین‌المللی از تمامیت ارضی آذربایجان دفاع کرده و وزارت امور خارجه نیز اخیرا دوباره بر تمامیت ارضی آذربایجان در غائله اخیر تأکید کرده است. اگر عنایات جمهوری اسلامی در بدو اشغال قره‌باغ نبود قطعاً اشغال تا باکو امتداد می‌یافت".

بیانیه می گوید "در حال حاضر نیز تنها راه زمینی (جمهوری) آذربایجان برای نخجوان، خاک جمهوری اسلامی است که ایران سخاوتمندانه آن را در اختیار دولت (جمهوری) آذربایجان قرار داده است".

در ادبیات سیاسی ایران خصوصا در میان مقام های رسمی این کشور برای اشاره به کشوری شیعه آذری زبان همسایه از عنوان جمهوری آذربایجان که نام رسمی این کشور است استفاده می شود. دلیل استفاده از این اسم حفظ تفاوت گذاری بین کشور مستقل جمهوری آذربایجان با دو استان آذربایجان شرقی و غربی در ایران است.

برخی از گروه هایی که به آنها جدایی طلب گفته می شود هم از بکار بردن کلمه جمهوری در نام کشور جمهوری آذربایجان خودداری می کنند اما مقام های دولتی به همین دلیل به طور معمول از اشاره به این کشور بدون کلمه جمهوری پرهیز دارند. با این همه چهار نماینده آیت الله خامنه ای در بیانیه خود کلمه جمهوری را در اشاره به کشور جمهوری آذربایجان به کار نبرده اند.

اختلاف و درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان نزدیک به ۳۰ سال است که ادامه دارد. ایران تاکنون تلاش کرده بود که در این نبرد سیاست بی‌طرفی داشته باشد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اختلاف و درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان نزدیک به ۳۰ سال است که ادامه دارد. ایران تاکنون تلاش کرده بود که در این نبرد سیاست بی‌طرفی داشته باشد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

اختلاف و درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان نزدیک به ۳۰ سال است که ادامه دارد. ایران تاکنون تلاش کرده بود که در این نبرد سیاست بی‌طرفی داشته باشد و بین دو همسایه خود میانجیگری کند. بر اثر این درگیری ها تاکنون صدها هزار نفر از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.

بیانیه نمایندگان آیت الله خامنه ای در حمایت از جمهوری آذربایجان، صریح ترین موضع گیری مقام‌های سیاسی به نفع یکی از طرف های درگیری است که با توجه به ساختار سیاسی ایران نمی تواند بدون موافقت رهبر این کشور صادر شده باشد.

از زمان شروع درگیری های بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان، ایران متهم بوده است که از ارمنستان حمایت می کرده است.

به تازگی ویدئوهایی در شبکه هایی اجتماعی منتشر شده که ماشین های نظامی روسی را در حال حمل با تریلی های ایرانی به سمت ارمنستان نشان می دهد. وزارت خارجه ایران جانبداری از یکی طرفداری درگیری و انتقال تجهیزات نظامی روسی به ارمنستان را تکذیب کرده است.

جمهوری اسلامی ایران روابط حسنه ای با ارمنستان دارد و در ده ها طرح مشترک از جمله تامین برق با این کشور همکاری می کند. در ارتباط با جمهوری آذربایجان، روابط دو طرف در مقاطعی شکننده بوده است.

همکاری وسیع جمهوری آذربایجان با اسرائیل و اختلافاتی بر سر تعیین حدود آب های ایران و جمهوری آذربایجان در دریای خزر، از جمله مهمترین عوامل اختلافات دو کشور بوده است. در برهه هایی ایران و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به حمایت از جدایی طلبان و افراطی های مذهبی هم متهم کرده اند.

علی اکبر صالحی، رئیس فعلی سازمان انرژی اتمی ایران که در دوره محمود احمدی نژاد مدتی وزیر خارجه بوده گفته بود در دوره وزارت او هربار که برای کاهش تنش میان دو کشور فعالیتی صورت می گرفت، سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس وقت ستاد کل نیروهای مسلح با اظهارنظری درباره جمهوری آذربایجان تلاش های صورت گرفته را خنثی می کرد.

در سال های اخیر روابط ایران و جمهوری آذربایجان عمدتا آرام و به دور از تنش بوده است و روابط با ارمنستان هم به شکل سنتی گرم و نزدیک دنبال شده است.

شهروندان کشور ارمنستان عمدتا ارمنی و مردم جمهوری آذربایجان اکثرا مسلمان شیعه هستند.

.