تهمورس پورناظری: منتظریم روز خاکسپاری شجریان، عزای عمومی اعلام شود

پورناظری

منبع تصویر، IranArt

توضیح تصویر،

تهمورس پورناظری (چپ) در کنار محمدرضا شجریان و برادرش سهراب پورناظری که همکاری‌های مشترکی با هم داشتند

تهمورس پورناظری، از آهنگسازان برجسته در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی فارسی خواستار اعلام عزای عمومی، در روز خاکسپاری محمدرضا شجریان شد.

درگذشت آقای شجریان با واکنش گسترده بسیاری از چهره‌های مطرح موسیقی و دیگر هنرمندان نیز روبه‌رو شده است. بخش عمده این واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام منتشر شده‌اند. همزمان برخی از این هنرمندان نیز در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی، به درگذشت این خواننده سرشناس واکنش نشان دادند.

آقای پورناظری که سابقه همکاری هنری با محمدرضا شجریان در کارنامه اوست، این خواننده سرشناس را "یک نماد ملی" خواند و افزود: "ماندگاری شجریان تنها به دلیل موسیقی و استادی در آواز نیست. شجریان بزرگ تنها هنرمندی است که طرفدارانش، میلیونها نفر بیشتر از طرفداران موسیقی اوست."

به گفته آقای پورناظری، آقای شجریان "دغدغه‌ای میهنی" داشت و به رغم همه دشواری‌هایی که "برایش به وجود آوردند، هرگز روی از میهنش برنگرداند."

منبع تصویر، iSna

توضیح تصویر،

کیوان ساکت

تهمورس پورناظری گفت: "من و بسیاری از هنرمندان و مردمی که دغدغه ایران دارند، منتظر هستیم که روز خاکسپاری ایشان، عزای عمومی اعلام شود."

کیوان ساکت، آهنگساز و نوازنده‌ای دیگر که او نیز سابقه همکاری با محمدرضا شجریان دارد، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "ما پیش از استاد شجریان، اساتید آواز بسیاری داشتیم. اما تنها استاد شجریان را سراغ داریم که تمام دستگاه‌ها و گوشه‌های دشوار را بارها و بارها به بهترین شکل خوانده."

به گفته این موسیقیدان، علاوه بر موسیقی سنتی، محمدرضا شجریان در آشنایی بسیاری از عامه مردم با ادبیات کلاسیک فارسی نیز نقش داشت و همزمان "نسل جوان ایران را با آواز سنتی ایرانی آشتی داد."

بهراد توکلی، نوازنده سه‌تار و از پژوهشگران موسیقی سنتی نیز به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "نسل‌های ما، نسل جوان دهه ۶۰ که حکومت اقبالی به فرهنگ و ادبیات کهن ما نداشت، از طریق استاد شجریان با این ادبیات آشنا شد."

آقای توکلی همچنین افزود که محبوبیت عمومی موسیقی دستگاهی یکی دیگر از دستاوردهای فعالیت هنری محمدرضا شجریان است.

این نوازنده موسیقی سنتی، محمد رضا شجریان را "چکیده آواز یکصدسال اخیر ایران" خواند.