چهار روز تا پایان تحریم تسلیحاتی؛ روحانی امکان تجارت سلاح را به مردم تبریک گفت

حسن روحانی

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

حسن روحانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به پایان رسیدن ۱۰ سال تحریم تسلیحاتی علیه ایران در هفته آینده را به مردم تبریک گفت.

آقای روحانی در سخنرانی امروز خود در روز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه، گفت "از یکشنبه می‌توانیم از هر کس می‌خواهیم اسلحه بخریم و به هر کس می‌خواهیم اسلحه بفروشیم."

او برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی را یکی از نتایج توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی (برجام) خواند همزمان آن را پاسخی دانست به "آن‌هایی که می‌گویند برجام برای ما چه کرده است".

در حال حاضر بالارفتن بی‌سابقه قیمت دلار و گذشتن از مرز ۳۰ هزار تومان، ایرانیان را به شدت از اوضاع اقتصادی و تاثیر بی‌ارزش شدن ریال بر معاش، نگران کرده است.

آقای روحانی یک سال پیش، در حالی که ایران انتقاد می‌کرد که به سبب تحریم‌های یکجانبه آمریکا از مزایای برجام بهره‌مند نشده است، رفع تحریم‌های تسلیحاتی و ورود به بازار جهانی تجارت اسلحه را یکی از دلایل ماندن ایران در برجام دانسته بود.

بنا به توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵، تحریم تسلیحاتی ایران ۲۷ مهرماه سال جاری لغو خواهد شد و ایران می‌تواند از کشورهای دیگر سلاح‌های متعارف بخرد.

آمریکا بیش از یک سال است که می‌گوید به دلیل سابقه‌ای که ایران از خود نشان داده نباید این تحریم‌ها برداشته شود.

توضیح ویدئو،

پایان تحریم تسلیحاتی ایران: آیا واقعا فرقی هم می‌کند؟

آمریکا در ماه‌های گذشته تلاش کرد با طرح قطعنامه‌ای در سازمان ملل متحد تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند اما این قطعنامه حتی بعد از رایزنی‌های بسیار واشنگتن رای نیاورد.

حسن روحانی امروز نیز مجددا برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران را نشانه‌ از "عدم موفقیت" آمریکا دانست. دولت ایران پیشتر بارها عدم تصویب قطعنامه‌ آمریکا در سازمان ملل متحد را پیروزی بزرگ برای دستگاه دیپلماسی‌اش خوانده بود.

در پی شکست این قطعنامه آمریکا از فعال کردن مکانیسم ماشه که یکی از مفاد توافق هسته‌ای موسوم به برجام است متوسل شد اما این کار هم با مخالفت امضاکنندگان دیگر برجام از جمله چین و روسیه همراه بوده است.

با این حال خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی می‌گوید دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا قصد دارد با صدور فرمان اجرایی تمهیداتی را برای مجازات ناقضان تحریم تسلیحاتی ایران اعلام کند.

پیشتر مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا از چین و روسیه به صورت مشخص به عنوان کشورهایی نام برد که احتمالا به ایران سلاح خواهند فروخت.