روزنامه جمهوری اسلامی می‌گوید 'حکمرانی توانمند' وجود ندارد که نظام را سر پا نگه دارد

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی
توضیح تصویر،

سرمقاله 'جالی خالی حکمرانی توانمند' در گوشه سمت راست پایین صفحه اول

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله‌اش نوشته ایران "حکمرانی توانمندی" ندارد که بتواند با مجموعه‌ای از "مافیا" مقابله و نیازهای ضروری مردم در دوران بحران از جمله دارو و غذا را برآورده کند.

به تعبیر این روزنامه در ایران دو دولت وجود دارد و "کنسرسیوم مافیا" متشکل از مافیاهای گوناگون کشور را در کنترل دارد.

در این مطلب که با تیتر "جای خالی حکمرانی توانمند" در صفحه اول منتشر شده، آمده است: "حالا برای حفاظت از دستاوردهای انقلاب اسلامی و سرپا نگهداشتن نظام مردمی برآمده از آن، به حکمرانی توانمندی نیاز داریم که متأسفانه و شوربختانه فاقد آن هستیم."

"قانون داریم ولی به قانون عمل نمی‌شود. دولت داریم ولی نمی‌تواند به وظایف خودش عمل کند. منابع طبیعی و ثروت‌های متنوع زیرزمینی و روی زمینی داریم ولی از آنها به درستی استفاده نمی‌کنیم. مردم خوبی داریم ولی حکمرانی توانمندی که راه صلاح و سداد را پیش پای آنها هموار کند تا آن را بپیمایند و به کژراهه نروند،‌ نداریم."

در سرمقاله جمهوری اسلامی گفته شده که گران شدن محصولات ضروری داخلی از جمله گوشت و میوه به تحریم و فشارهای دولت خارجی ارتباطی ندارد و مستقیم "دستپخت همین کنسرسیوم مافیای داخلی است."

درباره روزنامه جمهوری اسلامی

مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی مسیح مهاجری از روحانیون محافظه‌کار است که بارها به دلیل حمایتش از برجام و دولت حسن روحانی مورد انتقاد جریان‌های تندرو از جمله روزنامه کیهان قرار گرفته است.

روزنامه جمهوری اسلامی از ۹ خرداد ۱۳۵۸ به عنوان ارگان حزب جمهوری اسلامی منتشر شد و بعد از سال ۱۳۶۶ با عنوان روزنامه بخش خصوصی به کار خود ادامه داد. صاحب امتیاز این روزنامه از ابتدا آقای علی خامنه‌ای بوده است. بعد از رسیدن آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری، به پیشنهاد مسیح مهاجری "برای آنکه اشتباهات روزنامه به نام رهبری تمام نشود" نام آقای خامنه‌ای از شناسنامه نسخه کاغذی حذف شد. اما در اسناد وزارت ارشاد صاحب امتیاز روزنامه همچنان آقای خامنه‌ای است.

طرح لوگوی این روزنامه قطره خونی است که میرحسین موسوی در زمان حضورش در روزنامه پیشنهاد داده بود به یاد کشته شدگان حادثه هفتم تیرماه طراحی شود و همچنان این طرح در نام روزنامه باقی مانده است.

مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه همیشه به صراحت از اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور اسبق و رئیس سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام حمایت کرده است.

در سرمقاله امروز ۲۴ آبان ۱۳۹۹ روزنامه جمهوری اسلامی گفته شده که "حکمرانی" وقتی توانمند خواهد که "کشور یک دولت داشته باشد نه دو دولت" و "زمینه آزادی‌های مشروع به ویژه در عرصه بیان و قلم را فراهم کند."

به ادعای نویسنده سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی این مافیاهای اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی هستند که نمی‌گذارند افت قیمت ارز و سکه و خودرو ادامه پیدا کند. و آنها آنقدر "بی رحم" هستند که حتی داروهای ضروری بیماران و غذا را "احتکار" می‌کنند. اما حکمرانی غیرتوانمند به تعبیر این روزنامه نمی‌تواند جلوی این جریان را بگیرد.