ایران فرایند تولید اورانیوم فلزی 'برای نوع ارتقا یافته سوخت اتمی را آغاز کرده'

یک مرکزی اتمی ایران

منبع تصویر، Mashreghnews

توضیح تصویر،

ایران می‌گوید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در هفته جاری از کارخانه تولید صفحه سوخت این کشور بازدید کردند

ایران فرایند تولید اورانیوم فلزی که گفته شده نوع ارتقا یافته سوخت اتمی راکتور تهران است را در تاسیسات اتمی اصفهان آغاز کرده است.

خبرگزاری رویترز می گوید به نسخه محرمانه ای از گزارش رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست پیدا کرده که در آن تایید شده که ایران فعالیت تحقیق و توسعه برای اولید اورانیوم فلزی را که در نهایت قرار است به سوخت ۲۰ درصدی برای راکتور تحقیقاتی تهران تبدیل شود، آغاز کرده است.

کاظم غریب آبادی نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گزارش رافائل گروسی به کشورهای عضو آژاتس درباره اقدام ایران را تایید کرده و گفته است "فعالیت تحقیق و توسعه برای طراحی نوع ارتقا یافته سوخت راکتور تحقیقاتی تهران است".

راکتور تحقیقاتی اتمی تهران که در مرکز این شهر قرار دارد بیش از پنج دهه پیش از سوی ایالات متحده آمریکا به ایران اهدا شده بود. ایران می گوید عمده کاربری این راکتور در حال حاضر تولید رادیوداروها برای مصارف پزشکی است.

فرایند تولید اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصد پس از آن مجددا در ایران آغاز شد که مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای دولت را ملزم به این کار کرد.

درباره تولید اورانیوم فلزی، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که این فعالیت در سه مرحله انجام می شود و در مرحله اول آن، اورانیوم فلزی با استفاده از اورانیوم طبیعی تولید می شود.

ایران می گوید که تمامی این مراحل به اطلاع آژانس رسیده ‌و به گفته آقای غریب آبادی بازرسان این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد هم در هفته جاری از کارخانه تولید صفحه سوخت ایران بازدید کرده اند.

منبع تصویر، Irna

توضیح تصویر،

نماینده دائم ایران در آژانس (سمت چپ) تایید کرده که است رافائل گروسی مدیرکل آژانس شروع فرایند تولید اورانیوم فلزی را به اطلاع کشورهای عضو رسانده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دولت ایران منتقد این قانون بود اما محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته است که آیت الله علی خامنه ای رهبر این کشور در جلسه ای که خود او، حسن روحانی رئیس جمهور و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی حضور داشتند، گفت که این مصوبه باید اجرایی شود.

این مصوبه "قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران" نام دارد که دولت ایران را موظف به غنی سازی مجدد اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد کرده است.

توقف غنی سازی ۲۰ درصدی یکی از دستاوردهای قدرت‌های جهانی در توافق هسته ای برجام بود.

اورانیوم غنی شده با خلوص بالا کاربرد دوگانه در ساخت سلاح اتمی دارد و سرعت رسیدن به آن را در مقایسه با اورانیوم کم غنی شده افزایش می دهد.

چین، سه کشور اروپایی عضو توافق هسته ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان)، اعضای اتحادیه اروپا، عربستان سعودی، اسرائیل و ایالات متحده از آغاز غنی سازی با خلوص ۲۰ درصد در ایران ابراز نگرانی کرده اند.

اتحادیه اروپا از ایران خواسته تا با توقف غنی سازی ۲۰ درصدی "به دیپلماسی فرصت دهد".

به غیر از غنی سازی با خلوص ۲۰ درصد، قانون تازه در ایران دولت را ملزم کرده در صورتی که جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا در ماه اول ریاست جمهوری اش تحریم ایران را رفع نکند، از سطح بازرسی های آژانس در ایران با توقف اجرای پروتکل الحاقی کاسته شود.

جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا وعده هایی برای بازگشت به توافق هسته ای برجام را مطرح کرده است.

دوره ریاست جمهوری او هفته آینده آغاز خواهد شد و دونالد ترامپ چهل و پنجمین رئیس ایالات متحده که با خروج از توافق هسته ای تحریم های وسیعی علیه ایران اعمال کرد، قدرت را ترک می کند.