'دستور' حذف پیامرسان سیگنال از فروشگاه‌های آنلاین ایران

پیامرسان سیگنال

منبع تصویر، Reuters

کاربران ایرانی می‌گویند که نمی‌توانند پیامرسان سیگنال را از فروشگاه‌های آنلاین نرم‌افزار ایرانی مانند کافه‌بازار و مایکت دریافت کنند.

البته کاربرانی که این پیامرسان را نصب کرده‌اند همچنان می‌توانند بدون فیلتر از آن استفاده کنند.

دیجیاتو، یک وبسایت حوزه اقتصاد و فناوری در ایران، می‌گوید "این مارکت‌ها دلیل حذف سیگنال را 'دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ' (کارگروه فیلترینگ) اعلام کرده‌اند."

در روزهای اخیر و با تغییر شرایط ذخیره اطلاعات کاربران در واتس‌اپ یک موج جهانی از کوچ کاربران به پیامرسان‌های رقیب به ویژه تلگرام و سیگنال به راه افتاده است.

پیامرسان تلگرام پیش از این و در جریان اعتراضات دی ۱۳۹۶ در ایران فیلتر شده بود و حال گزارش شده که پیامرسان سیگنال هم فیلتر شده است.

مقام‌های ایرانی وبسایت‌ها و خدمات اینترنتی را به طور گسترده سانسور می‌کنند و برخوردهای سنگین قضایی و امنیتی با فعالان این حوزه دارند.

در عین حال مقام‌های عالی ایران، همچون آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر، خود در شبکه‌های فیلترشده حضور گسترده دارند.

محبوبیت پیامرسان سیگنال پس از آن افزایش یافته که شرکت واتس‌اپ به کاربران گفته برای ادامه استفاده از این پیامرسان باید اجازه دهند که اطلاعاتشان با شرکت مادر، یعنی فیسبوک، به اشتراک گذاشته شود.

بسیاری از کاربران ایرانی هم در روزهای اخیر به سیگنال رفته‌اند.

منبع تصویر، @Digiato

نهادهای حکومتی ایران در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری و تبلیغات فراوانی برای ایجاد "پیامرسان بومی" داشته‌اند اما هیچ یک از پیامرسان‌هایی که ساخته‌اند محبوبیت قابل ملاحظه‌ای پیدا نکرده‌اند.

محمد سرافراز، مدیر سابق صداوسیما، با افشای موارد فساد در روابط میان این سازمان و سپاه، صرف بودجه‌های عمومی در پروژه‌هایی چون پیامرسان سروش را بی‌فایده خوانده بود.