وزیر ارتباطات ایران احضار و با قرار التزام آزاد شد

IRAN

منبع تصویر، ILNS

توضیح تصویر،

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فنآوری

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری ایران ، امروز در دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شد و به پرسش‌های بازپرس در خصوص اتهامات مطرح شده علیه وی پاسخ داد.

رسانه‌های ایران خبر داده‌اند که آقای آذری جهرمی پس از پاسخ به پرسش‌های دادستان با "قرار التزام" آزاد شد و به محل کارش بازگشت.

"قرار التزام به حضور با تعیین وجه التزام"، یکی از قرارهای تامین کیفری و به نسبتا سبک است که با هدف دسترسی به متهم، جلوگیری از فرار یا پیشگیری از تبانی و امحای آثار و ادله جرم صادر می‌شود.

‌صبح امروز خبری مبنی بر احضار وزیر ارتباطات به دلیل "استنکاف از اجرای اوامر قضایی در خصوص فیلتر کردن اینستاگرام" منتشر شده بود.

اما دادسرای عمومی و انقلاب تهران در بیانیه‌ای اعلام کرد این تنها مورد اتهامی وزیر ارتباطات نیست و "پرونده قضایی آذری جهرمی با شکایت تعداد زیادی از اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شده که در متن تقطیع شده منتشره اغلب این موارد اتهامی حذف شده است."

دادسرای عمومی و انقلاب تهران از ارائه جزییات پرونده خودداری کرد.

انتشار برگه‌های بازپرسی آذری جهرمی

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

متن دفاعیه آقای آذری جهرمی که رسانه‌های ایران منتشر کرده‌اند

با این حال، رسانه‌های ایران متن تصویری از دفاعیه آقای آذری جهرمی را هم منتشر کرده‌اند.

در بخشی از متن دفاعیه آذری جهرمی او در پاسخ به اتهام خودداری از فیلتر کردن اینستاگرام که به درخواست دادسرای عمومی و انقلاب استان فارس و با دستور دادستان وقت بوده، نوشته است "در هیچ قانونی وزیر ارتباطات مسئول اجرای دستور قضایی پالایش نیست."

بنابر برگه‌های بازپرسی منتشر شده، آقای آذری جهرمی با اتهامات دیگری هم مواجه است از جمله "اجرای نکردن مصوبات شورای عالی فضای مجازی از جمله مصوبه سال ۹۱ شورا در مورد انسداد فیلترشکن‌ها و VPN و همچنین مصوبه حمایت از پیام‌رسان‌های بومی".

یکی دیگر از اتهامات آقای آذری جهرمی خودداری از اجرای ابلاغیه رییس مرکز ملی فضای مجازی در خصوص "کاهش پهنای باند بین‌الملل و محدود ساختن پیام‌رسان‌های خارجی" بوده است.

یکی دیگر از شاکیان آقای جهرمی، سازمان صدا و سیما است که به خاطر بازپس‌گیری فرکانس‌های باند ۷۰۰ و ۸۰۰ از او شکایت کرده بود.

موضوع فیلتر کردن اینستاگرام و شبکه‌های مجازی بارها در ایران مطرح شده‌است.

در همین زمینه وزیر ارتباطات برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس چندین بار به مجلس رفته بود.

پشتر شماری از نمایندگان مجلس یازدهم بارها گفته بودند که "به جد دنبال فیلتر کردن اینستاگرام" هستند.