محمود رضا بانکی، شهروند ایرانی آمریکایی در میان عفو شدگان دونالد ترامپ

کاخ سفید

منبع تصویر، Reuters

محمودرضا بانکی، شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار در میان یکی از افرادی است که دونالد ترامپ در آخرین روز کاری خود در کاخ سفید فرمان عفو آنها را صادر کرد.

آقای بانکی از ده سال پیش درگیر یک پرونده مربوط به انتقال پول از ایران و نقض تحریم‌ها بوده است، دو سال زندانی شده و حدود ۹ سال پیش تبرئه شده است اما همچنان دارای سابقه کیفری بوده است.

چند نفر از مقامات سیاسی عالیرتبه از جمله داین فاینستاین، نماینده ایالت کالیفرنیا در سنای آمریکا خواهان عفو آقای بانکی بودند.

جان لوئیس، از رهبران جنبش حقوق مدنی و از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از جمله کسانی بود که پیش از مرگ از عفو آقای بانکی حمایت می‌کرد.

محمود رضا بانکی کیست؟

در بیانیه عفو کاخ سفید آمده است که محمود رضا بانکی، شهروند ایرانی آمریکایی وقتی ۱۸ ساله بوده به آمریکا آمده است.

او از دانشگاه برکلی کالیفرنیا فارغ التحصیل شده است و مدرک دکترا خود را از دانشگاه دانشگاه پرینستون نیوجرسی آمریکا گرفته است.

آقای بانکی همچنین یک مدرک مدیریت ارشد کسب‌وکار (MBA) از دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس دارد.

مشکلات حقوقی و پرونده کیفری آقای بانکی سال ۲۰۱۰ و زمانی که از طریق بانک مبلغی پول از ایران دریافت کرد، شروع شد. آقای بانکی می‌گوید که این پول سهم ارث مادرش از دارایی‌های خانوادگی بوده است.

در آن زمان او به اتهام نقض مقررات تحریم ها علیه ایران و همچنین اتهام "ادای اظهارات نادرست" به دو سال و نیم زندان محکوم شد

در سال ۲۰۱۱ دادگاه تجدیدنظر آقای بانکی را از زندان آزاد و تبرئه کرد.

اما به دلیل داشتن پرونده کیفری که در سیستم قضایی آمریکا ثبت شده بود، او با محدودیت‌هایی در جامعه از جمله اشتغال رو به رو بوده است.

آقای بانکی، ۴ سال پیش، انتظار داشت که در پایان دوران ریاست جمهوری باراک اوباما نامش در فهرست عفو شدگان باشد تا سابقه‌اش در سیستم قضایی پاک شود.

در بیانیه عفو او آمده است که "دکتر بانکی طی سال‌های پس از محکومیتش، خود را وقف جامعه آمریکا کرده و عشق و احترام صادقانه به آمریکا را حفظ کرده است. "

استیو بنن مشاور سابق دونالد ترامپ که در ارتباط با ساخت دیوار مرزی با مکزیک به کلاهبرداری و پولشویی متهم شده بود اما هنوز دادگاهی برایش برگزار نشده بود هم از جمله عفو شدگان است.

کاخ سفید آقای بنن را به عنوان یکی از رهبران مهم جنبش محافظه‌کاری معرفی کرده است.

در میان عفوشدگان دو خواننده رپ هم حضور داشتند، لیل وین و کداک بلک که به دلیل حمل سلاح گرم محکوم شده‌بودند.

علاوه بر این، آقای ترامپ هیچگونه فرمان عفو پیشگیرانه‌ای‌ برای خود یا اعضای خانواده‌اش صادر نکرد.