سخنگوی کاخ سفید: ایران از محورهای گفتگوهای اولیه بایدن با رهبران جهان خواهد بود

جن ساکی

منبع تصویر، Reuters

سخنگوی جدید کاخ سفید در اولین نشست مطبوعاتی خود گفت مسائل مربوط به ایران و مشخصا برنامه هسته‌ای آن جزو محورهای گفتگوهای اولیه جو بایدن با سران دیگر کشورها خواهد بود.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، درباره سیاست آقای بایدن در قبال ایران گفت: "انتظار داریم که بخشی از اولین گفتگوهای با همتایان خارجی و رهبران کشورهای دوست و متحد در این خصوص باشد."

سخنگوی کاخ سفید گفت جو بایدن به دنبال محدودیت برنامه هسته‌ای ایران از طریق دیپلماتیک است. او گفت ایران باید به اجرای تعهداتش بازگردد.

جو بایدن روز چهارشنبه کارش به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور آمریکا را با لغو برخی سیاست‌های دونالد ترامپ آغاز کرد.

او پیش از این از احیای توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرده بود.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره آینده برجام گفت: "رئیس‌جمهور به دنبال تقویت محدودهای هسته‌ای ایران است و همچنین دیگر مسائل مورد نظر است."

رهبران ایران گفته‌اند تنها در صورت رفع تحریم‌ها حاضر به ازسرگیری اجرای محدودیت‌های مندرج در برجام هستند.

در عین حال تلویزیون اسرائیل از قول یک "مقام بسیار ارشد" گزارش کرده است که اگر آقای بایدن به دنبال احیای سیاست باراک اوباما باشد دیگر دولت اسرائیل با او حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

هرچند رسانه‌های اسرائیلی گزارش می‌دهند که برخی از مقام‌های امنیتی با موضعگیری سرسختانه بنیامین نتانیاهو مخالفند و معتقدند حتی در صورت بازگشت آمریکا به برجام نباید رابطه با جو بایدن را آشکارا تیره کرد.

آنتونی بلینکن، نامزد بایدن برای وزارت خارجه گفته است پیش از بازگشت به برجام با اسرائیل و متحدان عرب آمریکا صحبت خواهد کرد.