شهروند ایرانی آمریکایی 'هنگام خروج از کشور بازداشت شد'

دیوار سفارت سابق آمریکا در تهران، نوامبر ۲۰۲۰

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

دیوار سفارت سابق آمریکا در تهران، نوامبر ۲۰۲۰

قوه قضایی ایران می گوید که یک شهروند آمریکایی ایرانی را که با اتهام جاسوسی روبرو بود هنگام خروج از کشور بازداشت کرده است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی این قوه، از این شهروند نام نبرد اما گفت او پیش از دستگیری "با قرار وثیقه آزاد بود."

رسانه های ایرانی هفته پیش گزارش دادند که عماد شرقی بازرگانی آمریکایی ایرانی هنگام تلاش برای عبور "غیرقانونی" از مرزهای غربی کشور دستگیر شده است.

ایران در سال های اخیر شماری از شهروندان ایرانی آمریکایی یا ایرانی ها دارای اقامت آمریکا را دستگیر کرده و به بیشتر آنها اتهام جاسوسی وارد کرده است.

آقای اسماعیلی در کنفرانس خبری سه شنبه در پاسخ به سوالی درباره گزارش ها از بازداشت یک "متهم" ایرانی آمریکایی اظهار نظر می کرد.

او گفت که قوانین ایران شهروندی دو گانه را به رسمیت نمی شناسد، اما "این متهم با قرار وثیقه آزاد بوده .... و هنگام تلاش برای خروج از کشور دستگیر شده."

او اضافه کرد که این شخص "از پیش در زمینه جاسوسی و جمع آوری اطلاعات برای بیگانگان با اتهاماتی روبرو بود."

سایت شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا روز ۱۸ ژانویه گزارش داده بود عماد شرقی که حدود یک ماه و نیم پیش در ایران بازداشت شده یک شهروند ایرانی آمریکایی است و خانواده‌اش از زمان دستگیری از او بی‌خبرند.

این گزارش به نقل از دوستان خانوادگی آقای شرقی نوشت که او روز دهم آذر به دادگاه فراخوانده شده و "بدون محاکمه به ده سال زندان به جرم جاسوسی متهم شده است."

بنا بر این گزارش حکم او را ابوالقاسم صلواتی (مشهور به قاضی صلواتی) صادر کرده که سابقه طولانی در صدور احکام سنگین در پرونده‌های سیاسی و امنیتی دارد و در فهرست تحریم‌های آمریکا است.

منبع تصویر، corporatejetinvestor.com

توضیح تصویر،

پیشتر شبکه ان‌بی‌سی گزارش داده بود که عماد شرقی در آمریکا زاده شده و تحصیل ‌کرده و در سال ۲۰۱۶ به ایران بازگشته بود

پیش از آن "باشگاه خبرنگاران جوان" وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی نوشت که او به اتهام "جاسوسی و جمع آوری اطلاعات نظامی" به ده سال حبس محکوم شده و "با قرار وثیقه آزاد شده بود که قبل از برگزاری دادگاه تجدید نظر قصد فرار داشت".

گفته شد که آقای شرقی در استان آذربایجان غربی در نزدیک مرز عراق دستگیر شده است.

خانواده آقای شرقی هفته پیش در بیانیه‌ای که به دست ان‌بی‌سی رسید گفتند که از حدود شش هفته پیش از او خبری ندارند.

آنها گفته‌اند که نمی‌دانند آقای شرقی کجا زندانی است و چه کسانی او را بازداشت کرده‌اند و برای سلامت او "تنها دعا می‌کنند."

ان‌بی‌سی در گزارش خود بازداشت و زندانی شدن آقای شرقی در آستانه ریاست جمهوری جو بایدن را مانعی تازه برای کابینه آقای بایدن توصیف کرده که می‌گوید به دنبال احیای دیپلماسی در قبال ایران است.

گزارش ان‌بی‌سی می‌گوید عماد شرقی که در سال ۲۰۱۶ به ایران برگشته بود، در آوریل ۲۰۱۸ بازداشت شده و تا دسامبر همان سال در اوین زندانی بوده و سپس با وثیقه آزاد شد.

در حال حاضر دستکم سه ایرانی-آمریکایی دیگر هم در حال گذراندن محکومیت خود در ایران هستند. سیامک نمازی از سال ۲۰۱۵ زندانی است و پدرش باقر نمازی به دلیل وضعیت سلامتی در دوره مرخصی از زندان است. مراد طاهباز هم که در پرونده فعالان محیط زیست دستگیر شد شهروند ایرانی آمریکایی دیگری است که تابعیت بریتانیا را هم دارد.