قالیباف 'بزودی' به مسکو می‌رود و 'برای ملاقات با پوتین دوبار آزمایش کرونا می‌دهد'

قالیباف

منبع تصویر، isna

توضیح تصویر،

مشخص نشده پیامی که قرار است رئیس مجلس شورای اسلامی برای رئیس جمهور روسیه ببرد در چه موردی است و چرا این پیام در سفر اخیر محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به مسکو، منتقل نشده است

روزنامه همشهری چاپ تهران می‌گوید محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، قرار است به زودی برای انتقال پیامی رسمی از سوی کشورش به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه عازم آن کشور شود و برای انجام این دیدار دو طرف پذیرفته‌اند که وی یک بار در فرودگاه تهران و یک بار در فرودگاه مقصد آزمایش کرونا بدهد.

بر اساس گزارش این روزنامه افرادی که به ملاقات رئیس جمهور روسیه می‌روند به دلیل انجام پروتکل‌های کرونا و "احتیاط‌های او" باید پانزده روز در قرنطینه باشند اما قرار شده که محمدباقر قالیباف با انجام دو آزمایش کرونا، این دیدار را انجام دهد.

آقای قالیباف پیش از این به کووید-۱۹ مبتلا شده بود. در اوایل مهرماه امسال هم در پی دیدار سر زده وی از بخش بیماران مبتلا به ویروس کرونا در یکی از بیمارستان‌های تهران، حسن روحانی، رئیس جمهور، با به دلیل پروتکل‌های اعلام شده کرونا در ایران، جلسه سران قوا را لغو کرد که به تاخیر چند هفته‌ای در برگزاری این جلسه منجر شد.

رسانه‌های ایران پیش از این گفته بودند که آقای قالیباف در آذر ماه به دعوت دومای روسیه به آن کشور سفر می‌کند.

روزنامه همشهری می‌گوید این سفر به دلیل قطعی نشدن دیدار او با ولادیمیر پوتین، یک روز پیش از انجام لغو شد.

دیدار احتمالی آقای قالیباف از روسیه اولین سفر رسمی او به خارج از ایران از زمان رسیدن به ریاست مجلس شورای اسلامی است.

در گزارش منتشر شده مشخص نشده پیامی که قرار است رئیس مجلس شورای اسلامی برای رئیس جمهور روسیه ببرد در چه موردی است و چرا این پیام در سفر اخیر محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به مسکو، منتقل نشده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

وزیر خارجه ایران هفته گذشته به روسیه سفر کرده بود اما ملاقاتی میان او و رئیس جمهور آن کشور انجام نشد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

آقای ظریف هفته گذشته در یک سفر دوره ای به چهار کشور منطقه از جمله روسیه سفر کرد و با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه آن کشور دیدار داشت.

گزارشی از تماس و دیدار وزیر خارجه ایران به ولادیمیر پوتین منتشر نشد. در سفر قبل‌تر آقای ظریف هم به روسیه او دیداری با رئیس جمهور این کشور نداشت اما در مسکو با تلفن با آقای پوتین صحبت کرده بود. آقای ظریف تاکنون بیش از سی سفر به روسیه انجام داده است.

روابط ایران با روسیه در سال های اخیر نزدیک بوده و ضمن سفر پی درپی وزیر خارجه ایران به آن کشور، روسای جمهور ایران و روسیه هم به طور مرتب با هم ملاقات داشته اند.

وزیر خارجه ایران در سفر اخیر خود به مسکو گفته بود "شرایط بین المللی پس از رفتن ترامپ شرایط ویژه ای است که نیاز است به هماهنگ کردن مواضع ایران و روسیه دارد".

در جریان این سفر دو کشور توافقنامه همکاری در زمینه "امنیت اطلاعات" امضا کرده اند. این توافق که به دو کشور امکان می دهد در زمینه مبارزه با جرایم ارتکابی با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات مبارزه کنند،

روسیه در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ با سیاست "فشار حداکثری" دولت او بر حکومت ایران مخالفت می کرد اما در عین حال برخی از محدودیت هایی که بر اثر تحریم های آمریکا وضع شده را در ارتباط با ایران به اجرا کرده است.

روسیه همراه با سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه، آلمان و کشور چین از شرکای توافق هسته ای است.

همه این کشورها تحریم های آمریکا را در سطوح مختلفی به اجرا گذاشته اند اما ایران می گوید چین و روسیه از توافق هسته‌ای حمایت کرده اند اما سه کشور اروپایی تعهدات خود را به اجرا نگذاشته اند.