نماینده ایران در آژانس می‌گوید سانتریفیوژهای پیشرفته بیشتری به نطنز اضافه شد

سفیر ایران در آژانس گفته این کشور درصدد نصب تعداد بیشتری از سانتریفیوژهای جدید در تاسیسات غنی سازی است

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

سفیر ایران در آژانس گفته این کشور درصدد نصب تعداد بیشتری از سانتریفیوژهای جدید در تاسیسات غنی سازی است

کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین می‌گوید این کشور سانتریفیوژهای جدید در تاسیسات اتمی نطنز نصب کرده است که ظرفیت غنی سازی اورانیوم آنها تقریبا چهار برابر دستگاه های فعلی است.

نماینده ایران در توییتر خود خبر داده است که "دو زنجیره ۳۴۸ تایی از سانتریفیوژهای ارتقا یافته نسل دو با ظرفیت تقریبی چهار برابر نسبت به نسل اول با موفقیت در نطنز نصب شده است.

وی همچنین گفته است که نصب دو زنجیره سانتریفیوژهای نسل شش ایران هم در تاسیسات اتمی فردو آغاز شده است.

آقای غریب آبادی گفته است که "نصب تعداد بیشتری از سانتریفیوژهای جدید، در راه است".

نصب این دستگاه ها توسط سازمان انرژی اتمی ایران مطابق "قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران" است. این قانون دولت ایران را موظف به غنی سازی مجدد اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد کرده است.

پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته بود که آیت‌الله علی خامنه‌ای، در جلسه ای که حسن روحانی رئیس جمهور، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و خود وی به عنوان وزیر خارجه حضور داشته گفته است که "مصوبه مجلس باید اجرا شود".

این قانون می‌گوید در صورتی که تحریم های آمریکا در دولت جو بایدن تا کمتر از سه هفته دیگر رفع نشود، اجرای پروتکل الحاقی هم باید متوقف شود.

دولت ایران گفته اجرای این پروتکل که به بازرسان آژانس امکان نظارت دقیق بر برنامه اتمی ایران را می‌دهد در صورت رفع نشدن تحریم ها قطعا متوقف خواهد شد.

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

ظریف گفته اجرای کامل مصوبه مجلس دستور آیت‌الله خامنه‌ای بوده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اجرای پروتکل الحاقی به معنی نظارت گسترده تر آژانس در ایران است و توقف غنی سازی ۲۰ درصدی یکی از دستاوردهای قدرت‌های جهانی در توافق هسته ای برجام بود. اورانیوم غنی شده با خلوص بالا کاربرد دوگانه در ساخت سلاح اتمی دارد و سرعت رسیدن به آن را در مقایسه با اورانیوم کم غنی شده افزایش می دهد.

چین، سه کشور اروپایی عضو توافق هسته ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان)، اعضای اتحادیه اروپا، عربستان سعودی، اسرائیل و ایالات متحده از آغاز غنی سازی با خلوص ۲۰ درصد در ایران ابراز نگرانی کرده اند. اتحادیه اروپا از ایران خواسته تا با توقف غنی سازی ۲۰ درصدی "به دیپلماسی فرصت دهد".

ایران می‌گوید در صورتی که آمریکا تحریم ها رفع کند به تمامی تعهدات خود در توافق هسته ای برجام بازمی گردد و از جمله غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف می کند اما آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا گفته است که ایران باید ابتدا به اجرای کامل تعهداتش بازگردد سپس ایالات متحده دوباره به برجام بازگردد.

در حالی که به ضرب الاجل تعیین شده ایران زمان کمی باقی مانده است، وزیر خارجه ایران پیشنهاد کرده که جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سازوکاری را برای رفع همزمان تحریم آمریکا با بازگشت کامل ایران به تعهدات اش در توافق هسته ای برجام، تهیه کند.

جو بایدن که وعده هایی برای بازگشت به توافق هسته ای برجام را مطرح کرده دو هفته است که دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرده است.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی گفته است آمریکا با بازگشت به برجام باید ایران را دوباره "به محدوده برگرداند."

مقام های دولتی در ایران از پیروزی آقای بایدن ابراز خشنودی می کنند و حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته به نظر او از هم اکنون "دوره تحریم ها به سر آمده است".