نزدیکان بهنام محجوبی درویش زندانی، از درگذشت او خبر دادند

بهنام محجوبی

نزدیکان بهنام محجوبی، درویش گنابادی زندانی که در چند روز گذشته به اغما رفته بود، از درگذشت وی خبر دادند.

پیشتر گزارش شده بود که شنبه ۲۵ بهمن‌ماه آقای محجوبی ۳۳ ساله که بارها در زندان دچار حملات عصبی شده بود، در پی "مسمومیت دارویی" از زندان اوین به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان لقمان تهران منتقل شده بود.

کانون مدافعان حقوق بشر نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد خانواده آقای محجوبی هم‌اکنون در حال رفتن به فرودگاه برای بازگشت به کرمان هستند. "پیکر بهنام به خانواده‌اش تحویل نشده و ماموران امنیتی گفته‌اند جسد او را در کرمان و به شرط خاکسپاری شبانه، به آن‌ها تحویل خواهند داد. "

پیشتر ابراهیم الله بخشی، از دراویش گنابادی که اخبار مربوط به این زندانی سیاسی را پیگیری می‌کرد در توییتی درباره وضعیت بهنام محجوبی گفته بود "تنفس سی درصد با دستگاه، علائم حیاتی صفر."

در روزها گذشته ممانعت مقام‌های قضایی از ملاقات او با خانواده‌اش خبرساز شده بود تا اینکه سرانجام پس از اعترض‌های مکرر، ابراهیم الله بخشی خبر داد که "با همراهی مردم در داخل بیمارستان، بالاخره مادر توانست فرزندش را ببیند."

خانواده از جمله مادر و همسر آقای محجوبی بارها نسبت به وضعیت سلامت آقای محجوبی در زندان هشدار داده بودند. اوایل مهرماه صالحه حسینی همسر آقای محجوبی گفته بود جان همسرش در خطر است و پزشکان بهداری زندان روزانه ۱۴ قرص آرام‌بخش به این زندانی می‌دهند.

همزمان ساعاتی پیش جمعی از زندانیان حاضر در اوین، گوهردشت، فشافویه و عادل‌آباد در بیانیه‌ای با اشاره به وضعیت بهنام محجوبی، خواهان تغییر "قوانین ضدانسانی حاکم بر زندان‌ها" شدند.

آنها در بیانیه خود با اشاره به وضعیت بهنام محجوبی نوشتند که "بهنام در همه‌ ماه‌های حبس در راه و نیم‌راه بند و بهداری زندان بود و با عوارض بیماری و دشواری‌های تامین دارو و بی‌دارویی دست و پنجه نرم می‌کرد و گرفتار سیستم پزشکی و درمان ناکارآمد و بی‌توجه زندان بود".

توضیح ویدئو،

درگذشت بهنام محجوبی، درویش گنابادی که از 'شکنجه و بدرفتاری' ماموران امنیتی ایران شکایت داشت

در بخشی از این بیانیه آمده "بهنام نخستین قربانی این شرایط ظالمانه نبوده و چنان‌چه این وضع ادامه یابد، آخرینِ آن نیز نخواهد بود. کم نیستند کسانی که هم‌اکنون با وضع مشابه بهنام در زندان به سر می‌برند و هیچ گوشی شنوای فریاد دادخواهی‌شان نیست. امروز بهنام می‌توانست سرزنده در کنار خانواده و عزیزانش باشد، اگر صدای دادخواهیش شنیده می‌شد".

ده‌ها تن از زندانیان ایران از جمله کیوان صمیمی، امیرسالار داوودی، خسرو صادقی بروجنی، آرش صادقی، فرهاد میثمی، بکتاش آبتین از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

بهنام محجوبی کیست؟

بهنام محجوبی در زمستان ۹۶ در جریان حوادث گلستان هفتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و به اتهام "اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق ارتباط گیری با سایرین و فراهم ساختن تجمع غیرقانونی" به ۲ سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت از عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی یا اجتماعی محکوم شد.

آقای محجوبی ۳۱ خرداد ۹۹ به زندان اوین منتقل شد.

بنابر گزارش نهادهای حقوق بشری بازداشت او در شرایطی صورت گرفت که این درویش گنابادی تحت نظر روانپزشک قرار داشت و پزشکی قانونی تشخیص به عدم تحمل کیفر داده بود.

آقای محجوبی بارها در زندان دچار حملات عصبی شده بود اما با وجود این، تنها چند بار از زندان به بیمارستان‌های تحت نظارت مقام‌های قضایی و امنیتی منتقل شد.

پس از انتقال آقای محجوبی به زندان، اواسط آبان ماه امسال منابع نزدیک به دارویش گنابادی زندانی در ایران اعلام کردند بهنام محجوبی برای دومین بار از زندان اوین به بیمارستان روانپزشکی رازی (امین‌آباد) منتقل شده است. در آن زمان، خانواده آقای محجوبی و شماری از دراویش در حمایت از او اعتصاب غذا کردند.

علیرضا روشن زندانی سیاسی سابق در گفت‌وگو با بی بی سی گفته بود او در ماه‌های گذشته چندین بار در زندان دچار فلج‌های موقت و بیهوشی شده بود و به سبب عدم دسترسی به امکانات و خدمات پزشکی مجددا دست به اعتصاب غذا زده است.