محمد خاتمی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به آیت‌الله خامنه‌ای نامه نوشت

IRAN

منبع تصویر، KHATAMI.IR

توضیح تصویر،

روابط آقای خامنه ای با محمد خاتمی از انتخابات ریاست جمهوری بحث برانگیز سال ۸۸ که آقای خاتمی نتیجه آن را "کودتا علیه مردم" خوانده بود، تیره بوده است

رسانه ها و افراد نزدیک به محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران می گویند او به تازگی نامه‌ای ۳۷ صفحه‌ای به آیت الله علی خامنه‌ای نوشته و با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری گفته است که "هیچگاه علیه انقلاب و رهبری و حاکمیت نیست".

روزنامه دنیای اقتصاد می گوید این نامه دو ماه پیش توسط علی خاتمی برادر رئیس جمهور اسبق به یکی از افراد دفتر آیت الله خامنه ای داده شده است.

محمدجواد حق شناس از سیاستمداران اصلاح طلب گفته است که این نامه ۳۷ صفحه است و در آن آقای خاتمی راه حل‌هایی به آیت‌الله خامنه ای درباره یک دهه آینده ایران داده است.

علی خاتمی، رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات درباره محتوای نامه در اطلاعیه‌ای نوشته: آنچه گفته‌ شده "گمانه‌زنی رسانه‌ای" است.

علی خاتمی توضیحی درباره محتوا و محورهای نامه آقای خاتمی به رهبر حکومت ایران نداده و به صورت کلی گفته آقای خاتمی "هرجا و هر مناسبتی اقتضاء کند" دغدغه‌های خود را به دور از تبلیغات دنبال می‌کند.

محمد مرندی، از سیاستمداران اصولگرا و نزدیک به آیت الله علی خامنه ای نامه آقای خاتمی را کم اهمیت خوانده است.

آقای مرندی با یادآوری وقایع اعتراضی سال ۱۳۸۸به خبرگزاری فارس گفته: "اگر در هر جای دنیا این اتفاق‌ها را رقم می‌زدند و اگر کسی غیر از مقام معظم رهبری بود، این افراد قطعاً اعدام می‌شدند".

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

محمد مرندی اضافه کرده: "آنها بعد از این زمان هم نه تنها عذرخواهی نکردند، بلکه به تکرار حرف‌های بی‌مبنای قبلی پرداختند و حالا این ساده‌انگاری است که کسی دلسوزی از آنها ببیند".

روابط آقای خامنه ای با محمد خاتمی از انتخابات ریاست جمهوری بحث برانگیز سال ۸۸ که آقای خاتمی نتیجه آن را "کودتا علیه مردم" خوانده بود، تیره بوده است.

در آن سال، آقای خاتمی در مراسم تنفید حکم ریاست جمهوری دوره دوم محمود احمدی نژاد شرکت نکرد. سال ۱۳۹۳ هم در پی عمل جراحی آقای خامنه ای، گفته شد که به رئیس جمهور سابق اجازه عیادت داده نشده بود. آقای خاتمی آن زمان هم در نامه ای به آیت‌الله خامنه ای از اینکه عمل جراحی او موفقیت آمیز بوده، ابراز خرسندی کرده بود.

آیت الله خامنه ای هم در زمان درگذشت خواهر محمد خاتمی، فوت وی را به مادرش تسلیت گفت و زمانی که مادر رئیس جمهور پیشین ایران درگذشت، خطاب به مردم اردکان شهر زادگاه آقای خاتمی تسلیت فرستاد و از خطاب قرار دادن خود او خودداری کرد.

در این سال‌ها محمد خاتمی بارها خواهان "آشتی ملی" شده اما آیت‌الله خامنه ای در یکی از سخنرانی‌هایش بدون نام بردن از آقای خاتمی، از طرح چنین مسایلی انتقاد کرده‌ و گفته بود "مگر مردم با هم قهر هستند که بخواهند آشتی کنند؟ قهری وجود ندارد

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است خرداد سال ۱۴۰۰ کمتر از چهار ماه دیگر برگزار شود.

آقای خاتمی در دو دوره اخیر نقشی تعیین کننده در پیروزی نامزد مورد حمایت اصلاح طلبان یعنی حسن روحانی داشت اما با نزول محبوبیت آقای روحانی و وارد شدن انتقادات گسترده به دولت و عملکرد هفت ساله او و افزایش نارضایتی ها در ایران، آقای خاتمی گفته که در انتخابات آینده، توانایی اثرگذاری بر افکار عمومی نخواهد داشت.