رئیس جمهور و دو مقام ارشد ایرانی مجددا از آمریکا خواستند تحریم‌های دوره ترامپ را لغو کند

سه مقام ارشد دولت ایران به طور همزمان خواسته اند اول ایالات متحده تحریم ها را رفع کند تا ایران هم به اجرای کامل تعهداتش بازگردد

منبع تصویر، Fars

توضیح تصویر،

سه مقام ارشد دولت ایران به طور همزمان خواسته اند اول ایالات متحده تحریم ها را رفع کند تا ایران هم به اجرای کامل تعهداتش بازگردد

حسن روحانی رئیس جمهور ایران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در اظهاراتی جداگانه اما به طور همزمان بار دیگر از ایالات متحده خواسته‌اند تا هرچه زودتر تحریم‌های اعمال شده توسط دولت دونالد ترامپ را رفع کند تا ایران هم به اجرای کامل برجام بازگردد.

آقای روحانی مطابق معمول هفته‌های اخیر در جلسه هیات دولت، درخواست رفع تحریم‌های آمریکا را تکرار کرده گفته اگر آمریکا جز به جز یا تمام تحریم‌ها را بردارد ایران هم آمادگی دارد مشابه ایالات متحده جز به جز یا به صورت یک باره و کامل به اجرای توافق هسته ای برجام بازگردد.

آقای روحانی این جلسه گفته است "آمریکا از آنجا که در شکستن پیمان پیش قدم بوده باید در بازگشتن به پیمان هم پیش قدم باشد. آمریکا بداند ما برای اجرای پیمان آماده‌ایم. برای اجرای کل با کل آماده‌ایم و برای اجرای جز با جز هم آماده‌ایم. برای عمل به همه تعهد در برابر همه تعهد آماده‌ایم و برای عمل به بخشی از تعهد در برابر بخشی از تعهد باز هم آماده‌ایم".

همزمان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم در یک مراسم درختکاری همراه با همسران سفرای مقیم شرکت کرده و در این مراسم در پاسخ به این سئوال که برای آغاز مجدد اجرای توافق برجام آیا ایران پیشقدم می‌شود یا نه، گفته است "‌آمریکا خودش از برجام خارج شده و خودش نیز برای بازگشت به برجام باید پیشقدم شود".

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم در مصاحبه با یک شبکه خبری آمریکایی گفته است که برای اجرای کامل توافق هسته ای از سوی ایران، راه حل این است که ایالات متحده تعهدات خود را در رفع تحریم ایران اجرا کند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ایران می گوید اگر ایالات متحده تحریم های این کشور را رفع نکند، به توسعه برنامه ای اتمی اش با کاربرد "صلح آمیز" ادامه خواهد داد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ایران انتظار دارد دولت جو بایدن بر اساس وعده هایی که در زمان رقابت های انتخاباتی داده تحریم هایی که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ برقرار شده است را رفع کند و دوباره به توافق هسته ای برجام بازگردد اما ایالات متحده گفته که ایران ابتدا باید به تمامی تعهدات خود بازگردد سپس آمریکا هم تحریم ها را رفع می کند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران، هرگونه مذاکره با ایالات متحده را رد کرده و گفته پس از رفع تحریم های آمریکا و "راستی آزمایی" آن ایران هم به اجرای کامل تعهدات خود بازخواهد گشت.

در حال حاضر ایران بر خلاف توافق برجام ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده، غنی سازی بیست درصدی اورانیوم را آغاز کرده و سطح بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش داده است.

ایالات متحده می گوید درصدد است با بازگرداند ایران به محدودیت های توافق هسته ای برجام، به "توافق جامع‌تری" با ایران برسد که برنامه موشکی و سیاست های منطقه ای این کشور را هم محدود کند اما ایران این دو موضوع را خط قرمز خود می خواند.

آقای ظریف یک شب پیش از این هم در توییتی گفته بود که اسم کامل توافق برجام "برنامه جامع اقدام مشترک است که اشاره ای تلویحی به رد مذاکره برای یک "توافق جامع" احتمالی دیگر است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مقام های دولت جو بایدن می گویند آمریکا درصدد است با بازگرداند ایران به محدودیت های توافق هسته ای برجام، به "توافق جامع‌تری" با ایران برسد

ایران به تازگی پیشنهاد مذاکره غیررسمی میان دولت های عضو توافق هسته ای با حضور ایالات متحده را رد کرده و گفته رفع تحریم نیازی به مذاکره مجدد ندارد. آمریکا خواهان انجام این تماس بود.

به نظر می رسد که مقام های ایرانی اصرار دارند رفع تحریم های آمریکا قبل از وارد شدن فضای سیاسی ایران به موضوع انتخابات ریاست جمهوری انجام شود. انتخابات ریاست جمهوری ایران در حدود چهار ماه دیگر یعنی در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می شود.

همزمان با پایان اجرای پروتکل الحاقی در ایران، دولت این کشور با آژآنس بین المللی انرژی اتمی توافق کرده که دوربین های نظارتی این نهاد تا سه ماه آینده در ایران به صورت مشروط فعال بماند.

بر اساس این توافق در صورتی که تحریم های آمریکا لغو شود، ایران به بازرسان آژانس اجازه دسترسی به محتوای این دوربین ها را خواهد داد در غیر این صورت تهدید کرده که اطلاعات آن را از بین می برد.

مدت زمان این توافق تا پیش از شروع تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران است.

ایران می گوید اگر ایالات متحده تحریم های این کشور را رفع نکند، به توسعه برنامه اتمی خود با کاربرد "صلح آمیز" ادامه خواهد داد.