امیر حکمتی آمریکایی مبادله شده با ایران مظنون به 'جاسوسی برای تهران است'

امیر حکمتی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

امیر حکمتی پنج سال پیش در جریان مبادله زندانی میان ایران و آمریکا آزاد شد

بر اساس گزارش‌ها امیر حکمتی آمریکایی ایرانی الاصلی که در سفر به ایران دستگیر و پنج سال پیش همزمان با اجرای توافق هسته‌ای برجام همراه گروه دیگری از ایرانی-آمریکایی ها با زندانیان ایرانی در ایالات متحده مبادله شد، مظنون به "جاسوسی" برای ایران است.

به گزارش آسوشیتد پرس پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) آقای حکمتی را متهم کرده که در زمان حضور در ایران اطلاعات محرمانه ای از آمریکا را در اختیار ماموران ایرانی قرار داده با این همه از گزارش ها مشخص است که این اتهام رسما به وی وارد نشده و هنوز در حد یک ظن است.

امیر حکمتی قویا این سوء‌ظن را رد کرده است و آن را "مضحک" خوانده و گفته هرگز رسما چنین اتهامی به او ابلاغ نشده است. همزمان وی در نوشتاری به شرح این موضوع جریان سفرش به ایران و ثبت شکایتش از اف بی آی و ماجرای آن پرداخته است.

آقای حکمتی که عضو نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحده بوده گفته بود که برای دیدار مادربزرگش به ایران سفر کرده بود که بازداشت شد. او پس از مبادله زندانیان از سوی دولت های ایران و آمریکا به ایالات متحده بازگشت در شکایتی از ایران به دلیل بازداشت خودسرانه اش خواهان دریافت ۲۰ میلیون دلار غرامت شده بود.

آقای حکمتی با تسلیم دادخواست به دادگاهی در واشنگتن، خواهان دریافت خسارت دریافت این مبلغ شده بود.

این مبلغ از صندوق ویژه ای که ایالات متحده با نام "حمایت از قربانیان تروریسم" تاسیس کرده باید پرداخت می شد اما علیرغم موافقت با این پرداخت غرامت، این پول به آقای حکمتی پرداخت نشد.

منبع تصویر، KHAMENEI.IR

توضیح تصویر،

محمود علوی وزیر اطلاعات ایران گفته بود که ماموران وزارتخانه تحت مدیریت او با موافقت آیت الله علی خامنه ای در مذاکرات مربوط به مبادله زندانیان با آمریکا شرکت داشته اند

بر اساس گزارش ها پس از پیگیری های وی، مشخص شد که اف‌بی‌آ‌ی به ظن فروش اسرار محرمانه و جاسوسی علیه آمریکا در زمان حضور آقای حکمتی در ایران، دو سال است که مانع پرداخت این غرامت به وی شده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به گفته همین گزارش ها، اسکات گیلبرت یک وکیل آقای حکمتی گفته است که دولت آمریکا یا باید رسما کیفرخواستی علیه موکلش صادر کند یا این گمان را کنار بگذارد.

او گفته ایالات متحده رسما امیر حکمتی را متهم نمی کند چون برای انجام این کار شواهدی ندارد.

امیر حکمتی، که دارای تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی است تا زمان آزادی در سال ۱۳۹۴ به مدت چهار سال در ایران زندانی بود.

قوه قضائیه ایران وی را به جاسوسی و همکاری با "دولت متخاصم" متهم و پس از محاکمه در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم کرده بود، اما دادگاه تجدید نظر این حکم را به ده سال زندان کاهش داد.

امیر حکمتی در زمان بازداشت در ایران مجبور به شرکت در یک برنامه اعتراف تلویزیونی هم شده بود. دولت ایران می گوید تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد، به همین دلیل در طول بازداشت و حبس آقای حکمتی، ماموران ایرانی از دادن دسترسی کنسولی سفارت سوئیس، حافظ منافع ایالات متحده در ایران، به او خودداری کرده بودند.

دی ماه ۱۳۹۴ همزمان با اجرای توافق هسته ای دولت ایران چهار زندانی دارای تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی و یک زندانی آمریکایی را با هفت شهروند ایرانی بازداشتی در آمریکامبادله کرد و آنان توانستند به کشور خود بازگردند. برخی از ایرانیانی که از زندان های آمریکا آزاد شدند هرگز به ایران بازنگشتند.

همزمان با این مبادله، ایالات متحده یک هواپیمای جت حاوی پول نقد به ایران فرستاد که گفته شد پول حاصل از خریدهای نظامی دوره محمدرضا شاه بوده است. این مبلغ نزدیک به ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار عنوان شده بود.

محمود علوی وزیر اطلاعات ایران پس از دریافت شدن این پول، گفته بود که ماموران وزارتخانه تحت مدیریت او با موافقت آیت الله علی خامنه ای در مذاکرات مربوط به دریافت این مبلغ و مبادله زندانیان شرکت داشته اند.