کرونا؛ چهل شهر ایران در وضعیت قرمز و نارنجی، پیش‌بینی شیوع گسترده پس از سفرهای نوروزی

corona

منبع تصویر، MEHR

توضیح تصویر،

بیمارستان

با وجود هشدارهای مکرر در مورد افزایش شیوع کرونا پس از سفرهای نوروزی، به جز ۹ شهر قرمز و ۳۱ شهر نارنجی، سفر به بقیه شهرهای ایران آزاد اعلام شد.

شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان‌های آبادان، اهواز، بندرماهشهر، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر و کارون در استان خوزستان شهرستان‌های قرمز هستند.

تصمیم برای ممنوع نکردن سراسری سفر در حالی اعلام می‌شود که بر اساس گزارش‌های رسمی، کرونای جهش یافته‌شده، "بسرعت" در ایران در گردش است و در ۲۴ ساعت گذشته جان ۹۷ نفر را گرفته است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ایران رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایران کاهش یافته و به ۶۰.۴۲ درصد رسیده که تقریبا مانند اوایل آبان و کمترین در ۴ ماه گذشته است.

وزارت بهداشت بارها اعلام کرده که جابجایی افرادی که ممکن است ناقل باشند بی‌آنکه خود خبر داشته باشند، خطرناک است و می‌تواند به قیمت جان دیگران تمام شود.

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران از مردم خواسته است که سفر نروند. او بر خطر ویروس جهش یافته تاکید کرده و هشدار داده این نوع سرایت و خطر مرگ بیشتری دارد: "حتی اگر بلیت و هتل مجانی هم برایتان فرستادند، این را بدانید که دارند برایتان ویزای بیماری و مرگ می‌فرستند."

"ما التماس کردیم که سفر نباشد. وزیر بهداشت باید خواهش کند، تمنا کند، دست ببوسد و پا ببوسد تا بلکه بتواند یک قدم بردارد. انتظار این است ... که به گفته‌های وزیر بهداشت توجه بیشتری شود."

vaccine

منبع تصویر، EPA

اعلام وضعیت جدید شهرها و شهرستان‌ها از نظر شیوع کرونا

طبق اعلام وزارت بهداشت در حال حاضر ۹ شهرستان ایران در وضعیت قرمز، ۳۱ شهرستان نارنجی، ۲۹۵ شهرستان زرد و ۱۱۳ شهرستان آبی هستند.

بیشتر شهرهای قرمز در استان خوزستان هستند جایی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز درباره عواقب برگزاری تجمع‌های بزرگ هشدار داده است.

دکتر فرهاد ابول‌نژادیان در توییتر خود نوشت: "متاسفانه برگزاری تجمعات و دورهمی‌ها منجر به شعله‌ور شدن کرونا در استان شده و کار را برای مدیریت بیماری سخت کرده".

"همه باید هوشیار باشند. در وضعیت فعلی هرگونه پروتکل‌شکنی به ویژه برگزاری تجمع، به مانند یک بمب ساعتی است که در صورت انفجار، عده زیادی را دچار صدمه خواهد کرد."

coronoa

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر،

فرزند محسن فخری زاده اولین فرد تزریق کننده واکسن فخرا است

'احتمال' افزایش شیوع کرونا در تهران

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران هم درباره سفرهای نورزی هشدار داده است: "با توجه به شرایط متفاوت تهران هیچ تضمینی برای پایداری شرایط کرونایی در پایتخت وجود ندارد و هر لحظه ممکن است وضعیت شیوع اپیدمی تغییر کند."

به پیش‌بینی او مراکز بهداشتی تهران پس از پایان تعطیلات نوروزی روزهای سختی را تجربه خواهند کرد.

دکتر زالی با اشاره به ترددها و تراکم بالای جمعیت در روزهای آخر سال و با توجه به دوره نهفتگی بیماری کرونا پیش‌بینی کرد در ۱۰ روز اول تعطیلات بار بیماری افزایش یابد و بیمارستان‌های تهران در هفته‌های اول سال جدید مبتلایان بیشتری را بپذیرند.

واکسن فخرا

در همین حال اعلام شد فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن کرونای جدیدی به نام واکسن فخرا در ایران شروع شده است.

در مراسمی که سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران حاضر بودند، این واکسن به فرزند محسن فخری زاده تزریق شد. محسن فخری‌زاده از دست اندرکاران برنامه اتمی و از مدیران ارشد وزارت دفاع ایران بود که اخیرا در نزدیکی تهران ترور شد.

واردات واکسن کرونا

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران همچنین درباره واردات واکسن گفت: "واکسن کرونا را از معتبرترین واکسن‌سازان دنیا وارد کردیم. گرچه ما را به باد مسخره گرفتند. اما امروز متوجه شده‌اند که کار ما از روز اول درست بود و معلوم شد با دست‌های بسته اما با چشمان باز حرکت کردیم و کار درست را انجام دادیم".

او گفت هدف تولید واکسن کرونا در داخل است، با اینحال، "امروز معتبرین واکسن‌های دنیا را می‌آوریم، برای واکسن زدن از مطمئن‌ترین منابع عجله داریم اما برای واکسیناسیون نمایشی عجله نداریم. مشکل منابع نداریم و وزارت خارجه نیز همکاری می‌کند."

علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا حدود دو هفته پیش گفته بود که "واکسیناسیون ۲۰ میلیونی" از تیرماه سال ۱۴۰۰ شروع می‌شود و واکسن انستیتو پاستور نخستین واکسن ایرانی است که از فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰ ماهانه ۲ میلیون دوز از آن در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهد گرفت.