محدودیتهای اقامتی در سفرهای نوروزی به شهرهای 'زرد و آبی' ایران

coronomy.ir

منبع تصویر، coronomy.ir

با نزدیک شدن ایام نوروز و برنامه‌ریزی بعضی از شهروندان ایرانی برای سفر در ایام تعطیلات، محدودیتهایی در شهرهای زرد و آبی اعلام شده است.

بر اساس آنچه اعلام شده مسافرانی که به شهرهای زرد و آبی تردد دارند فقط در "مراکز اقامتی مجاز" می‌توانند اقامت داشته باشند.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی توصیه کرده: "از اقامت در مراکز غیرمجاز مثل خانه‌های شخصی، چادر مسافرتی و ‌مدارس اجتناب کنید؛ چون در دستور کار قرارگاه عملیاتی کرونا است که از اقامت در این مراکز جلوگیری کند."

اسکان مسافران نوروزی در پارک‌ها، مدارس، استقرار چادرهای مسافرتی و مراکز غیررسمی مانند منازل اجاره‌ای موقت ممنوع اعلام شده است.

پیشتر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در ایران تردد و سفر به ۴۰ شهر قرمز و نارنجی را از ۲۵ اسفند ماه تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ به طور کلی ممنوع اعلام کرده بود.

شهرهای استان‌های خوزستان و آذربایجان شرقی بیشترین سهم را در این فهرست دارند.

منبع تصویر، iSNA

توضیح تصویر،

رزرو هتل‌ها در ایران نوروز امسال هم مانند پارسال شاهد کاهش بوده است

ضرر "۱۵ هزار میلیارد تومانی" هتلداران

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دستورالعمل سفرهای نوروزی امسال در حالی ارائه شده که بسیاری از مقام‌های ایرانی خودداری از سفر به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس جهش یافته کووید ۱۹ را توصیه کرده‌اند.

این در حالیست که کاهش سفرها از زمان شیوع کرونا در پارسال باعث افت صنعت گردشگری در ایران شده و هتلداران کماکان با رکود دست به گریبان هستند.

جمشید حمزه‌زاده، رییس جامعه هتلداران ایران به خبرگزاری ایلنا گفته: "بسیاری از هتل‌ها در شهرهای مختلف به تعطیلی کشانده شده‌اند."

او می‌گوید از ابتدای شیوع کرونا تا بهمن‌ماه امسال "هتل‌ها ۱۴ هزار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان ضرر داده‌اند."

در حالیکه ایام نوروز بطور سنتی با افزایش رزرو هتل‌ها روبروست امسال هم مانند سال گذشته روند مشابهی طی شده است.

آقای حمزه‌زاده گفته است: "می‌توان گفت میانگین کشوری درخواست رزرو هتل برای ایام نوروز کمتر از ۱۵ درصد است؛ عموما این موقع سال میزان تقاضا برای رزرو بین ۵۰ تا ۶۰ درصد بود و علت این وضعیت نیز کرونا و تبلیغات شدید صداوسیما و مسئولین در مورد سفر نکردن است."

رییس اتحادیه هتلداران تهران می‌گوید: "در سالی که گذشت همه هتلداران متضرر بودند و مشکلات بسیار عدیده‌ای داشتند و بسیاری از هتلداران با گرفتن وام و فروش اموال و روش‌های دیگر توانسته‌اند هتل خود را دایر نگه دارند."

شیوع کرونا در ایران از اسفند ماه و در آستانه تعطیلات نوروزی پارسال آغاز شد؛ زمانی که بسیاری از صنایع وابسته به گردشگری و تورهای مسافرتی با موج عظیمی از درخواست برای لغو سفر و بازگرداندن پول مسافران مواجه شدند؛ این رکود تا کنون ادامه داشته است.

کرونا به بیکاری گسترده‌ای در صنایع وابسته به گردشگری دامن زده است؛هزاران راهنمای گردشگری در ایران تا کنون شغل خود را از دست داده‌اند.