کابل چهارمین پایتخت آلوده بزرگ جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی معرفی شد؛ تهران نوزدهم

آلودگی

منبع تصویر، Getty Images/ SHAH MARAI

توضیح تصویر،

گرد و خاک در کابل

گروه سوئیسی "آی‌کیو‌ایر" که یکی از نهادهای شناخته شده در سنجش آلاینده‌ها و ذرات مضر تنفسی است در گزارشی آلوده‌ترین پایتخت‌های جهان را در سال ۲۰۲۰ میلادی معرفی کرده است.

در این گزارش کابل و تهران به ترتیب چهارمین و نوزدهمین پایتخت بزرگ دنیا از نظر میزان آلودگی هوا معرفی شده‌اند؛ ۹۲ پایتخت در این فهرست قرار داشتند.

این گزارش می‌گوید دهلی نو در سال ۲۰۲۰ میلادی برای سومین سال متوالی آلوده‌ترین پایتخت دنیا بوده؛ سال گذشته میلادی ۳۵ شهر از ۵۰ آلوده‌ترین شهرهای دنیا در هند بوده‌اند.

این داده‌ها در گزارشی با عنوان "کیفیت هوا" منتشر شده که به وضعیت آلودگی هوا در ۱۰۶ کشور پرداخته است.

این یافته‌ها بر مبنای متوسط سالانه ذرات معلق کمتر از ۲/۵ میکرون به دست آمده است؛ قرار گرفتن در معرض این ذرات برای مدت طولانی ممکن است منجر به بیماری‌های کشنده‌ای نظیر سرطان ریه و بیماری‌های قلبی شود.

منبع تصویر، AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

دهلی نو آلوده‌ترین پایتخت دنیا معرفی شده است

گزارش این گروه نشان داده که در سال ۲۰۲۰ میلادی حجم متوسط ذرات معالق (کمتر از ۲/۵ میکرون) در یک متر مکعب در دهلی نو ۸۴/۱ بود؛ این رقم بیش از ۲ برابر پکن است که سال پیش رقمی معادل ۳۷/۵ را ثبت کرده بود و چهاردهمین شهر آلوده در جهان لقب گرفته بود.

یافته‌های این گروه که با مشارکت موسسه تحلیلی "صلح سبز" جنوب شرقی آسیا انجام شده تخمین زده است ۵۴ هزار مرگ زودرس مرتبط با آلودگی بالا در دهلی نو باشد.

هر چند قرنطینه و محدودیت‌های مرتبط با کرونا باعث کاهش ۱۱ درصدی ذرات معلق در سال گذشته شد اما هند هنوز بعد از بنگلادش و پاکستان سومین کشور جهان از لحاظ میزان آلودگی هواست.

در سال ۲۰۲۰ میلادی کشورهای جنوب آسیا بدترین کیفیت هوا را تجربه کردند.

سال پیش ۲۰ میلیون شهروند دهلی نو که در تابستان به لطف قرنطینه پاک‌ترین هوا را تنفس می‌کردند در زمستان و پس از افزایش آتش‌سوزی‌ها در مزارع ایالت‌های پنجاب مجبور به تنفس هوای سمی شدند.

میزان آلایندگی در پایتخت هند در نوامبر به ۱۴۴ و در ماه دسامبر به ۱۵۷ میکروگرم در متر مکعب رسید که بیش از ۱۴ برابر متوسط اعلام شده توسط سازمان بهداشت جهانی است.

این گزارش شارلوت آمالی، پایتخت جزایر ویرجین آمریکا و استکهلم سوئد را پاک‌ترین پایتخت جهان معرفی کرده است.