نماینده آمریکا ایران را به گفت‌وگو برای حل اختلاف بر سر برجام ترغیب کرد

توضیح ویدئو،

گفت‌و‌گوی اختصاصی بی‌بی‌‌سی فارسی با نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، در مصاحبه ای با بی‌بی‌سی فارسی گفته مهم است که دو کشور برای شکستن بن بست جاری برای احیای توافق هسته ای ایران و قدرت ها، برجام، با هم گفت و گو کنند.

دولت بایدن روز ۱۸ فوریه اعلام کرد که آمادگی دارد در حضور نمایندگان اروپایی با ایران دیداری برای بررسی راه های احیای برجام داشته باشد اما ایران گفت الان وقت مناسبی برای این کار نیست.

آقای مالی گفت که "سیاست فشار حداکثری" دولت قبلی آمریکا در مقابل ایران "شکست خورده" و اکنون هدف جو بایدن رئیس جمهور آمریکا این است که دو طرف به نقطه ای برسند که آمریکا بتواند تحریم ها را لغو کند و در مقابل ایران هم تعهداتش بر اساس برجام را به طور کامل اجرا کند.

او گفت این فرآیند بسیار پیچیده خواهد بود: "برای همین است که ما از ابتدا ابراز علاقه کردیم با دولت ایران وارد گفت و گو شویم تا ببینیم چطور می توانیم به تعهداتمان عمل کنیم. موضع ایران این بوده که تا زمانی که تحریم ها لغو نشده نمی خواهند با ما مذاکره کنند که البته این قابل درک است."

اما او افزود "به نفع هر دو طرف است" که با هم وارد گفت و گو شوند.

آقای مالی گفت: "ما اصلا از این تحریم ها خشنود نیستیم و می دانیم که وضعیت سختی را ایجاد کرده، اما می خواهیم کاری کنیم که به هرشکلی که دولت ایران راحت است با آنها صحبت کنیم."

او گفت تا زمانی که دو طرف بر پیشقدم شدن طرف مقابل برای احیای برجام اصرار داشته باشند پیشرفتی حاصل نخواهد شد و دو طرف باید طی گفت و گو به توافق برسند که به چه شکلی می خواهند گام های خود را هماهنگ کنند.

او گفت اگر ایران نمی خواهد مستقیما با آمریکا وارد گفت و گو شود "می توان این کار را از طریق یک گروه ثالث انجام داد."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

رابرت مالی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا با برجام یا بدون برجام بهتر می تواند در زمینه حقوق بشر بر رفتار حکومت ایران تاثیر بگذارد گفت: "با برجام یا بدون برجام ایالات متحده آمریکا و دولت بایدن بر مساله حقوق بشر بسیار متمرکز خواهند بود. برخلاف سیاست های دولت ترامپ این از اصول کار ماست.... شما شنیده اید که وزیر خارجه آمریکا و رئیس جمهور آمریکا درباره حقوق بشر در همه دنیا صحبت کرده اند، اما به طور خاص در مورد ایران بله ما از برخی موارد نقض حقوق بشر، نقض حقوق مردم ایران، منزجر هستیم. اگر لازم باشد نوری بر این مساله خواهیم تاباند."

او به زندانیان ایرانی آمریکایی مثل سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز اشاره کرد و گفت ایران از آنها به عنوان وجه المصالحه استفاده می کند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، یک هفته پیش گفت اگر آمریکا جز به جز یا تمام تحریم‌ها را بردارد ایران هم آمادگی دارد مثل ایالات متحده جز به جز یا به صورت یک باره و کامل به اجرای توافق هسته ای برجام بازگردد.

او گفته بود: "آمریکا از آنجا که در شکستن پیمان پیشقدم بوده باید در بازگشتن به پیمان هم پیشقدم باشد. آمریکا بداند ما برای اجرای پیمان آماده ایم. برای اجرای کل با کل آماده ایم و برای اجرای جز با جز هم آماده ایم. برای عمل به همه تعهد در برابر همه تعهد آماده ایم و برای عمل به بخشی از تعهد در برابر بخشی از تعهد باز هم آماده ایم".

بااین حال آمریکا می گوید توپ در زمین ایران است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا هفته پیش در کنگره گفت: "ما گفتیم که در مذاکرات شرکت خواهیم کرد. ایران تا الان نه گفته. فکر می کنم توپ در زمین آنهاست تا معلوم شود آیا درباره تعامل جدی هستند یا نه."

همزمان روزنامه فایننشال تایمز گزارش می دهد که آمریکا به چین هشدار داده است که تحریم های نفتی علیه ایران را اعمال خواهد کرد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که از او نام برده نشده به این روزنامه گفت که دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به پکن گفته است که تحریم های دوره ترامپ علیه صادرات نفتی ایران به چین را اعمال خواهد کرد.

براساس این گزارش این مقام گفت که صادرات نفت ایران به چین "برای مدتی درحال افزایش بوده است."

این مقام اشاره کرد که ممکن است این تحریم ها در جریان مذاکراتی که آمریکا امیدوار است با تهران داشته باشد معلق شود.

این مقام گفت: "در نهایت هدف ما اعمال تحریم ها نیست؛ هدف ما این است به نقطه ای برسیم که ما تحریم ها را برمی داریم و ایران گام هایش را (کاهش تعهدات در برجام) وارونه می کند."

فایننشال تایمز می نویسد که براساس داده های شرکت تحقیقات انرژی کپلر، چین در ماه فوریه روزانه به طور متوسط حدود ۴۷۸ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرد و انتظار می رود این رقم در ماه مارس به یک میلیون بشکه در روز برسد.

تحلیلگران به این روزنامه گفتند که ایران تخفیف زیادی به چین داده است.

بیشتر بخوانید: