ترودو: به تلاش‌ برای پاسخگو کردن ایران در قبال سرنگونی هواپیمای اوکراینی ادامه می‌دهیم

جاستین ترودو

منبع تصویر، Getty Images

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا گفته است کشورش به تلاش‌هایش برای پاسخگو کردن ایران در قبال سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین ادامه خواهد داد.

آقای ترودو تاکید کرد کانادا از خانواده قربانیان حمایت می‌کند.

هواپیمای مسافربری اوکراین، ۸ ژانویه، (۱۸ دی) پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در جنوب تهران با دو موشک سرنگون شد و ۱۷۶ سرنشین آن جان خود را از دست دادند. ایران بعد از سه روز انکار، سرانجام اذعان کرد که پدافند سپاه پاسداران "به خاطر خطای انسانی" این هواپیما را هدف قرار داده و سرنگون کرده است.

سازمان هواپیمایی کشوری سه روز پیش در گزارش خود در این باره گفت یک اپراتور دفاع ضد هوایی سپاه پاسداران، این هواپیما را "به اشتباه" نیروی متخاصم شناسایی و بدون اجازه فرماندهان به آن شلیک کرده است.

دستگاه قضایی ایران تاکنون هیچ یک از عوامل سرنگونی این هواپیما را محاکمه نکرده، اما چند نفر از بازماندگان، سوگواران و معترضان به عملکرد سپاه بازداشت، به زندان محکوم شده و تحت فشارهای امنیتی قرار گرفته‌اند.

اوکراین و کانادا گزارش نهایی ایران را رد کرده و وزیر خارجه اوکراین، تحقیقات این کشور را "یک جانبه"، شواهد ارائه شده را "گزینشی" و نتیجه را "فریبکارانه" خوانده است.

آقای ترودو گفته است دولت کانادا به تلاش‌های خود برای اطمینان یافتن از پاسخگویی ایران در قبال اقداماتش ادامه خواهد داد تا حقیقت روشن شود.

او گفته است افرادی که "مسئول" این حادثه بودند، "باید به طور کامل پاسخگو شوند."

به جز کانادا و اوکراین، بریتانیا، افغانستان و سوئد هم که شهروندانش در این سانحه کشته شدند، از ایران خواسته‌اند درباره سرنگونی هواپیما "توضیح کاملی" ارائه کند.