آیت‌الله خامنه‌ای: جهش تولید در سال ۹۹ قابل‌قبول بود ولی در حد انتظار نبود

توضیح ویدئو،

پیام‌های اهل سیاست در آغاز سال نوی خورشیدی

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در پیامی تلویزیونی که به مناسبت سال جدید خورشیدی پخش شده گفته است که در سال ۱۳۹۹ "جهش تولید" در حد قابل‌قبولی در ایران تحقق یافته هرچند به اندازه مورد انتظار نبوده است.

آقای خامنه‌ای با اشاره به همه‌گیری کرونا و تحریم‌های آمریکا مقابله با سیاست "فشار حداکثری" دونالد ترامپ را ستود و گفت این سیاست حتی از نظر رهبران آمریکا و شرکای اروپایی‌شان شکست خورده است.

او همچنین به انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت به زودی بیشتر درباره آن صحبت خواهد کرد.

جهش تولید قابل‌قبول

آقای خامنه‌ای در آغاز سال ۱۳۹۹ شعار "جهش تولید" را برای دستگاه‎‌های رسمی انتخاب کرد. او در آغاز سال ۱۴۰۰ و در ارزیابی این شعار گفت: "این شعار تا حدی، تا حدی، تا حد قابل قبولی تحقق پیدا کرد".

او افزود: "جهش تولید در بخش‌هایی تحقق پیدا کرد، اگر چه در حد انتظار نه. یعنی در آن جاهایی هم که این شعار تحقق پیدا کرد که غالبا در کارهای زیربنایی و سازندگی و امثال اینها بود، نتیجه‌ آن در اقتصاد عمومی کشور و در معیشت مردم مشهود نشد."

آقای خامنه‌ای در حالی از جهش "قابل قبول" تولید می‌گوید که بنا به برآوردهای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۹ تولید ناخالص ملی در ایران کاهش داشته است.

انتظار می‌رود که سال ۱۳۹۹ سومین سال پیاپی رشد منفی برای اقتصاد ایران باشد.

رهبر ایران بدون اشاره به مشکلات ناشی از تحریم و کرونا برای فعالیت‌های تجاری و اقتصادی گفته واردات و قاچاق دلیل آن است که تولید در آن به اندازه مورد نظر او رشد نکرده است.

مدیریت تازه نفس در انتخابات ۱۴۰۰

آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از صحبت‌هایش به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اشاره کرده است.

او ابراز امیدواری کرده که با این انتخابات افراد جدید "احتمالا تازه‌نفس" وارد مدیریت اجرایی حکومت بشوند. آقای خامنه‌ای پیش از این گفته طرفدار "دولت جوان حزب‌اللهی" است.

او گفت انتخابات پیش رو "این سال را بسیار مهم و حساس می‌کند".

سال رفع تحریم

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم در پیام نوروزی خود ابراز امیدواری کرده است که تحریم‌های آمریکا در سال جدید رفع شود.

منبع تصویر، President.ir

آقای روحانی گفته: "سال آینده، سال دسترسی گسترده مردم به واکسن و مهار کرونا، و سال بهره‌گیری از مقاومت ۳ ساله و پایان تحریم‌ها خواهد بود. ما یک بار تحریم را شکست دادیم و مطمئنا در کنار همدیگر بار دیگر تحریم را شکست خواهیم داد."

او گفته ایران برای رسیدن به ثبات اقتصادی و تورم پایین نیاز به "تعامل سازنده با جهان" دارد.

آقای روحانی گفته: "ایران می‌تواند وارد پیمان‌های تجاری منطقه‌ای و جهانی شود. ایران می‌تواند کانون جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی و جذابترین فضا برای بهره‌گیری از دانش و سرمایه‌ ایرانیان در سراسر جهان باشد."

حسن روحانی، که تنها چند ماه به پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش مانده، گفته تحقق چنین سیاست‌های با مشارکت بالای مردم در انتخابات ممکن است.

آقای روحانی گفته: "مردم‌سالاری یک سرمایه‌ی ملی است و باید به‌دور از یاس‌ها و هراس‌ها، و با کنارگذاشتن دلگیری‌ها و اختلاف نظرها، با نگاهی راهبردی به آینده‌، آن را پاسداری کنیم."