احیای برجام؛ بلینکن و بورل بر ادامه تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا و اروپا تاکید کردند

بورل و بلینکن

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

آقای بلینکن به بروکسل، مقر اتحادیه اروپا سفر کرده

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در یک نشست مطبوعاتی مشترک بر ادامه تلاش‌ها برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران و احیای برجام تاکید کردند.

جوزپ بورل در این نشست مطبوعاتی گفت: "به عنوان هماهنگ‌کننده برجام از اعلام آمادگی دوباره آمریکا برای تعامل در این زمینه و چشم‌انداز بازگشت آمریکا به برجام استقبال می‌کنم."

آنتونی بلینکن هم با اشاره به مساله هسته‌ای ایران، تغییر اقلیم و رابطه با چین گفت: "با یکدیگر بر سر این مسائل و بسیاری مسائل دیگر در ارتباط با امنیت ملی و سیاست خارجی همکاری می‌کنیم و تصور می‌کنم در هفته‌ها و ماه‌های آینده در تماس نزدیک باشیم."

در مقابل مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، از تعلل آمریکا در اجرای تعهداتش در برجام انتقاد کرده و گفته موضع آمریکا مبنی بر اینکه "توپ در زمین ایران است" قابل قبول نیست.

آقای تخت روانچی گفته: "دولت بایدن اذعان کرده که سیاست فشار حداکثری ترامپ شکست خورده، با این وجود آن سیاست همچنان ادامه دارد."

با اصرار متقابل ایران و آمریکا بر اینکه نخست طرف مقابل باید در بازگشت به اجرای تعهدات برجامی پیش‌قدم شود، مسیر احیای این توافق به بن‌بست رسیده است.

سه هفته پیش محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، وعده داد "برنامه عمل سازنده‌ای را از طریق مجاری مناسب دیپلماتیک" ارائه کند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا پس از دیدار آقای بلینکن با همتایان اروپایی‌اش گفت آنها منتظر این برنامه پیشنهادی ایران هستند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

جوزپ بورل در نشست مطبوعاتی مشترک با آنتونی بلینکن برنامه جامع اقدام مشترک با ایران را به عنوان یک "دستاورد دیپلماسی چندجانبه" ستود و گفت باوجود مشکلاتی که در مسیر این توافق به وجود آمده برجام همچنان "یک شاهکار دیپلماسی" است.

او در عین حال گفت عدم پایبندی ایران به اجرای تعهداتش در برجام "مایه نگرانی" است.

ایران در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و تامین نشدن منافعش با بازگشت تحریم‌ها با استناد به بخشی از برجام اجرای تعهداتش را مرحله به مرحله کاهش داده است.

ایران با پافشاری بر اینکه حاضر به پیش‌قدم شدن در بازگشت به تعهدات برجامی نیست، خواهان رفع فوری تحریم‌های آمریکا است. مجید تخت روانچی گفته: "تحریم‌های بی‌رحمانه علیه مردم ایران آمریکا را به جایی نمی‌رساند."

مجلس ایران قانونی تصویب کرده که به موجب آن دولت موظف به شتاب بخشیدن به برخی فعالیت‌های هسته‌ای و کاهش برخی نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، به تازگی در مصاحبه با نیوزویک خواهان آن شد که ایران درباره ابهام‌های پیرامون ذرات اورانیوم در تاسیساتی اعلام‌نشده شفافسازی کند.

کاظم غریب آبادی، سفیر ایران در وین، مقر آژانس، از آقای گروسی برای این صحبت‌ها انتقاد کرده و گفته: "برجام با مشکلات و پیچیدگی‌های عدیده‌ای مواجه است و نیازی نیست که با چنین مواضع عجیبی آن را پیچیده‌تر کنیم."

توضیح ویدئو،

گفت‌و‌گوی اختصاصی بی‌بی‌‌سی فارسی با نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران

جوزپ بورل در نشست مطبوعاتی‌اش با آنتونی بلینکن بر حمایت کامل اتحادیه اروپا و آمریکا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد.

در یک تحول دیپلماتیک دیگر محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر که به عراق سفر کرده است، به تلویزیون العهد این کشور گفت قطر گفتگوهای مهمی با ایران دارد.