امضای سند همکاری ایران و چین؛ واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی

  • پویا قربانی
  • بی‌بی‌سی
ظریف و وانگ یی

منبع تصویر، IRNA

امضای قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین واکنش‌های مخالف گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است و گروهی هم در موافقت با آن اعلام نظر کرده‌اند.

عده‌ای از منتقدان این قرارداد آن را در تضاد با منافع ملی ایران می‌دانند و آن را با معاهده ترکمنچای مقایسه می‌کنند.

گروهی با اشاره به "رویکرد بقا" نزد جمهوری اسلامی و "ایزوله‌ شدن و حضیض کنونی ایران در جهان" نگرانند که حکومت برای برون‌رفت از بحران در این قرارداد به چین "باج بدهد". گروهی بزرگ از مخالفان، جمهوری اسلامی را به "وطن‌فروشی" متهم می‌‌کنند.

گروهی از کاربران با اشاره به بندهای افشا شده از این قرارداد که به "بهره‌برداری از جزایر خلیج‌فارس و حضور نیرو برای حفاظت از انتقال نفت به چین" اشاره دارد، نگران تمامیت ارضی ایران هستند.

واضح‌ترین مخالفت در این مورد را خانواده پویا بختیاری، جوان کشته‌شده در سرکوب اعتراض‌های آبان ۹۸ اعلام کرده‌اند. منوچهر بختیاری و ناهید شیرپیشه، پدر و مادر پویا به همراه جمعی از خانواده بر سر مزار او در بیانیه‌ای اعلام کردند: "وطن، فروشی نیست. خون داده‌ایم تا خاک ندهیم."

گروهی دیگر از مخالفان به سابقه همکاری چین با ایران در پروژه‌های عسلویه و آزادراه تهران-شمال اشاره کرده‌اند و یادآوری کرده‌اند که "چین در زمان‌هایی که ایران به رای آن در مجامع جهانی نیاز داشت، از او روبرگردانده است."

گروهی دیگر به عملکرد "شبه استعماری" چین در بعضی کشورهای جنوب شرق آسیا اشاره کرده‌اند و قرارداد با ایران را در ادامه همان روند "چپاول و استثمار" قلمداد کرده‌اند.

چکیده این مخالفت‌ها را می‌توان در توییت کاربری دید که پرچم ایران را با نمادهای چینی تغییر داده بود.

کاربران منتقد دولت موسوم به "ارزشی" دولت را به "کرنش" در مقابل مقامات چینی متهم می‌کنند.

فارغ از گروه‌بندی و توجه به جناح‌ها، اعتراض به "پنهان‌کاری" مقامات ایران در محرمانه نگه داشتن مفاد این قرارداد مخرج مشترک بسیاری از انتقادها و مخالفت‌هاست.

اما موافقان این قرارداد مخالفان را به عوامگرایی متهم می‌‌کنند. آنها می‌گویند "با همه دنیا باید ارتباط داشت و چین چه فرقی با آمریکا دارد که بعضی با قرارداد با اولی مخالفند و در انتظار توافق با دومی؟"

گروهی دیگر قرارداد با چین را پیامی مهم به غرب و آمریکا تفسیر می‌کنند و می‌گویند "کشورهای غربی باید نتیجه تعلل خود را در توافق با ایران ببینند."

عده‌ای دیگر تنظیم قرارداد با چین را به عنوان نقطه‌ای قابل توجه در کارنامه علی لاریجانی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰می‌دانند، بعضی معتقدند که "القای وطن‌فروشی حربه آمریکاست." و گروهی را که موافق برجام و مخالف قرارداد با چین هستند را به داشتن استاندارد دوگانه متهم می‌کنند.

حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی که در توییتر از قرارداد طولانی‌مدت با چین استقبال و آن را "نمونه‌ای ازدیپلماسی موفق" توصیف کرده در ادامه مواضعش آن را ثمره پیروزی "دیپلماسی حداکثری" دانسته است.

بیشتر بخوانید: