فیسبوک صفحه پرس تی‌وی را بطور دائمی بست؛ حساب نیکولاس مادورو یک ماه معلق شد

مهر

منبع تصویر، Mehrnews

شبکه اجتماعی فیس‌بوک حساب کاربری شبکه انگلیسی زبان پرس تی‌وی، رسانه حکومتی ایران را بطور دائمی مسدود کرده؛ و حساب کاربری نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا هم به مدت سی روز امکان بروز رسانی نخواهد داشت.

پرس تی‌وی می‌گوید تصمیم فیس‌بوک دیروز جمعه (۲۶ مارس/۶ فروردین) به اطلاع آنها رسیده است که علت آن "عدم رعایت دستورالعمل‌های" این شبکه اجتماعی اعلام شده است.

فیس‌بوک گفته است: "ما این تصمیم را بررسی کردیم و قابل برگشت نیست."

در تابستان سال گذشته این شبکه اجتماعی پرس تی‌وی و چندین شبکه خارجی دیگر را "رسانه حکومتی" برچسب زد و آنها را از تبلیغ در آمریکا منع کرد.

صفحه فیس‌بوک پرس تی‌وی ۴ میلیون دنبال کننده داشت.

در اواسط ماه ژانویه (اواخر دی ماه) فیسبوک صفحه پرس‌تی‌وی را به صورت موقت مسدود کرده بود.

در مواردی هم این شبکه اجتماعی این رسانه را موقتا معلق کرده بود.

منبع تصویر، Getty Images

تعلیق صفحه رئیس جمهوری ونزوئلا

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

همزمان فیس‌بوک حساب کاربری نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا را برای مدت محدودی معلق کرده و این صفحه به مدت سی روز امکان به روز رسانی نخواهد داشت.

علت اقدام فیس‌بوک درباره صفحه آقای مادورو، "نقض" دستورالعمل این شبکه اجتماعی اعلام شده؛ با شیوع وکوید-۱۹ این شبکه اجتماعی دستورالعملی را درباره "انتشار اطلاعات نادرست در زمینه بیماری کووید-۱۹" تدوین کرد.

سخنگوی فیس‌بوک گفته است آقای مادورو بدون هیچ مدارکی، مدعی درمان‌هایی برای کرونا شده بود.

نیکلاس مادورو در ماه ژانویه یک محلول خوراکی بنام "کارواتیویر" را برای درمان کرونا معرفی کرد؛ ادعایی که دانشمندان می‌گویند فاقد پشتوانه علمی است.

فیسبوک ویدیویی که در آن رئیس جمهوری ونزوئلا به تبلیغ این محصول پرداخته بود را حذف کرد؛ در این ویدئو آقای مادور مدعی شده بود که این محصول چیزی است که "ابتلا به کرونا و همچنین بهبودی پس از ابتلا را تضمین می‌کند."

یک سخنگوی فیس‌بوک به رویترز گفته است: "ما پیشنهادهای سازمان جهانی بهداشت را دنبال می‌کنیم و در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان ویروس در دست نیست."

او همچنین گفته به دلیل "نقض مکرر دستورالعمل‌های ما (توسط صفحه آقای مادورو)، ما این صفحه را برای سی روز معلق می‌کنیم که در این مدت فقط (محتویات قبلی) این صفحه قابل خواندن است."

بر همین اساس در این مدت صفحه آقای مادورو به روزرسانی نخواهد شد.

نیکلاس مادورو در ویدیویی که منتشر کرده بود از این محلول به عنوان قطرات "معجزه آسا"ی قرن نوزدهم یاد کرده بود؛ زمانی که یک پزشک این کشور توسط کلیسای رومان کاتولیک‌ها با آن تقدیس شده بود.

تصمیم جدید فیس‌بوک صفحه اینستاگرام آقای مادرو را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

آقای مادورو در فوریه و پس از برداشته شدن این ویدئو فیس‌بوک را به "سانسور" متهم کرد؛ او پیشتر گفته بود که شبکه‌های اجتماعی با او و یارانش برخورد "ناعادلانه‌" داشته‌اند.

رئیس جمهوری ونزوئلا بطور مکرر از شبکه‌های اجتماعی نظیر توئیتر و فیس‌بوک استفاده می‌کند و در موارد از امکان پخش زنده در فیس‌بوک استفاده کرده است.

بر اساس آمار ارائه شده توسط منابع رسمی ونزوئلا، تاکنون نزدیک به ۱۵۵ هزار مورد ابتلا در این کشور ثبت شده و بیش از ۱۵۴۰ نفر هم به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند؛ منتقدان البته آمار واقعی کرونا در این کشور را به دلیل "محدودیت تست کرونا" بسیار بالاتر از این ارقام می‌دانند.