تهران نارنجی شد؛ اعمال محدودیت‌ها و ادامه نگرانی از سفرهای نوروزی

کرونا در ایران

منبع تصویر، Reuters

یک مقام وزارت بهداشت ایران با اعلام وضعیت نارنجی در تهران از اعمال محدودیت‌های تازه برای مقابله با همه گیری کرونا در این شهر خبر داد.

ایرج حریرچی گفته مسافرانی که در تهران هستند و پلاک غیربومی دارند از زمان اعلام رنگ نارنجی تهران، ۷۲ ساعت فرصت دارند تا این شهر را ترک کنند.

او همچنین اعلام کرد که اداراتی که در شهر تهران خدمات ضروری ارائه می دهند، باید یک سوم از کارکنان خود را کاهش بدهند و اداراتی که سایر خدمات را ارائه می دهند باید از نصف ظرفیت کارکنان خود به صورت حضوری استفاده کنند.

از جمله محدودیت های دیگر اعمال شده تعطیلی دو هفته‌ای مشاغل تجاری و بازرگانی است.

به گفته معاون وزیر بهداشت کلیه فعالیت های آموزشی مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه و همچنین نماز جمعه، نمازهای جماعت و کلیه مراسم مذهبی و آیینی هم تا زمانی که شهر تهران در وضعیت نارنجی است، باید تعطیل شوند.

وزارت بهداشت ایران از کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به میزان ۵۶ درصد در کشور خبر داده و گفته که این امر باعث افزایش شمار مبتلایان جدید و همچنین افزایش شهرهای قرمز و نارنجی شده است.

به گفته این وزارتخانه در حال حاضر در مجموع ۶۷ شهر در وضعیت نارنجی و قرمز قرار دارند که این میزان ۳۰ درصد از جمعیت کل کشور را شامل می‌شود.

منبع تصویر، Tasnim

هشدار نسبت به سفرهای نوروزی

همزمان با هشدارها درباره سفر نکردن در تعطیلات نوروز بر تعداد شهرهایی که وضعیت آن‌ها قرمز و نارنجی شده، افزوده شده است.

وزارت بهداشت امروزاعلام کرد که ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی ظرف امروز و فردا (۸ و ۹ فروردین) به قم ممنوع است.

استاندار قم روز گذشته گفت که این ممنوعیت همزمان با نیمه شعبان و برای جلوگیری از سفر و ازدحام در این شهر اعمال شده است.

یک مقام ناجا هم از مسافران نوروزی خواسته با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور هر چه سریع تر به شهرهای خود بازگردند.

قاسم رضایی گفته با توجه به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و اضافه شدن برخی دیگر از شهرها به مناطق نارنجی و قرمز و براساس تصمیمات گرفته شده تمامی مسافران از زمان اعلام، فرصت دارند ظرف ۷۲ ساعت این شهرها را ترک کنند در غیر این صورت براساس قانون با آن ها رفتار خواهد شد.

توضیح ویدئو،

مهلت ۷۲ ساعته به مسافران برای ترک تهران به دنبال افزایش شمار مبتلایان به کرونا

در همین حال مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان از ممنوعیت ورود و تردد در تمامی مناطقی که تحت مدیریت این اداره قرار دارند در روز ۱۳ فروردین خبر داد.

محمد جواد اشرفی گفته هر گونه ترددی در پارک ملی، اثر طبیعی ملی، مناطق حفاظت شده و پناهگاههای حیات وحش، تالاب ها و همچنین مناطق شکار ممنوع این استان در روز ۱۳ فروردین ممنوع است.

استان خوزستان از جمله استان‌هایی است که در هفته‌های اخیر به شدت تحت تاثیر همه گیری کووید۱۹ قرار گرفت و مقام های محلی درباره تشدید شیوع کرونا در این استان هشدار دادند.

وضعیت قرمز و نارنجی به چه معناست؟

بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا وضعیت قرمز به معنای بسیار پر خطر است و در این وضعیت همه مشاغل به جز شغل‌های گروه یک که مشاغل ضروری هستند، باید تعطیل باشند.

وضعیت قرمز در عین حال به این معناست که تعداد موارد قطعی، به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بیش از ۲۵ مورد در روز و روند اپیدمی در حال ازدیاد است.

پس از رنگ قرمز، رنگ‌های نارنجی، زرد و آبی قرار دارند: به این ترتیب که بستری‌های چهار نفر در ۱۰۰ هزار نفر زرد، شش نفر در ۱۰۰ هزار نفر نارنجی و ۱۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر، قرمز محسوب می‌شوند.

این رنگ بندی از بهمن‌ماه سال گذشته (۱۳۹۹) در سراسر ایران اعمال شد و در آن رنگ آبی به معنای وضعیت "کم‌خطر" به رنگ‌ها افزوده شد.

بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا خروج خودروهای بومی از شهرهای قرمز و نارنجی و ورود خودروهای غیر بومی به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است.

منبع تصویر، TEHRAN PICTURE AGENCY

تازه ترین آمار مبتلایان و درگذشتگان

وزارت بهداشت ایران تعداد قربانیان کرونا را در شبانه روز گذشته در کشور ۸۹ نفر اعلام کرد.

تاکنون مطابق آمار رسمی در ایران ۶۲ هزار و ۳۹۷ نفر بدلیل ابتلا به کرونا جانشان را از دست داده‌اند. برآورد شده که آمار واقعی می‌تواند دو برابر آمار رسمی باشد.

شمار مبتلایان جدید هم ۸۷۵۱ اعلام شده که از این میزان ۱۰۴۹ نفر در بیمارستان ها بستری شده اند.

از زمان همه گیری کرونا، نزدیک به دو میلیون نفر در ایران به آن مبتلا شده‌اند.