رئیس جمهور ایران درباره بی‌اعتبار شدن مفهوم انتخابات و همه‌پرسی در کشور هشدار داد

روحانی

منبع تصویر، President.ir

توضیح تصویر،

حسن روحانی تاکنون بارها درباره بی اعتبار شدن انتخابات هشدار داده و از ضرورت برگزاری همه پرسی گفته است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، درباره بی اعتبار شدن مفهوم انتخابات در این کشور هشدار داده و گفته "نباید از انتخاب مردم بترسیم". وی همچنین در سالگرد همه‌پرسی ۱۲ فرودین ۵۸ از اهمیت رفراندم سخن گفته است.

آقای روحانی در اظهاراتی در جلسه هیات دولت این کشور گفته است "اگر روزی انتخابات از نظر مردم بیفتد که ان‌شاءالله هیچوقت به چنین روزی نرسیم، به معنای پایان تمام حرکت ها و انقلاب ها در کشور است".

هشدار آقای روحانی درباره از دست رفتن اعتبار انتخابات در حالی مطرح می‌شود که قرار است کمتر از سه ماه آینده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شود.

رئیس جمهور ایران گفته "اولین مساله‌ای که در ۴ ماهه باقیمانده از عمر دولت پیش‌روی ماست برگزاری یک انتخابات باشکوه و پرشور است و همه باید تلاش کنیم یک انتخابات پرشور برگزار شود، به گونه‌ای که همه مردم احساس کنند یک نماینده‌ای در انتخابات دارند. از هر تفکری یک کاندیدا در انتخابات حضور داشته باشد تا مردم تشویق شوند پای صندوق آرا بیایند".

آخرین انتخاباتی که در ایران برگزاری شده دوم اسفند ۱۳۹۸ و مربوط به انتخابات دوره یازدهم مجلس بوده است. بر اساس آمار رسمی، این انتخابات، کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس را از زمان تاسیس جمهوری اسلامی شاهد بوده است.

اصل ۵۹ قانون اساسی ایران:

در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.

در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

گروه هایی از فعالان و چهره های سیاسی پیش از این درباره تاثیر رد صلاحیت ها و "مهندسی" انتخابات بر میزان مشارکت هشدار داده بودند. آقای روحانی هم انتخابات مجلس یازدهم را به "انتصابات" تشبیه کرده بود.

رئیس جمهور ایران امروز یازدهم فروردین ۱۴۰۰ در تازه ترین اظهارات خود درباره اهمیت انتخابات و همه پرسی نیز گفته است "راه حل مشکلات پیچیده در کشور فقط اصل ۵۹ قانون اساسی" یعنی برگزاری همه پرسی یا رفراندوم است.

اظهارات آقای روحانی در سالگرد همه پرسی ۱۲ فرودین ۵۸ است که طی آن شهروندان ایرانی به دعوت آیت الله خمینی رای به استقرار جمهوری اسلامی دادند.

آقای روحانی طی سال های ریاست جمهوری خود که مرداد سال جاری پس از هشت سال به پایان می رسد درباره لزوم برگزاری همه پرسی بارها سخنرانی کرده اما مشخص نکرده که منظور وی برای همه پرسی درباره کدامیک از مسائل جاری در ایران است.

پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ تاکنون در مجموع سه همه پرسی در ایران برگزار شده است. همه پرسی تغییر حکومت در فروردین ۵۸، همه پرسی قانون اساسی در آذر این سال و همه پرسی بازنگری در قانون اساسی در مرداد ۶۸ که آخرین همه پرسی در این کشور تاکنون بوده است.

در موارد پیشین که آقای روحانی از ضروت همه پرسی گفته، برخی از منتقدان دولت او متهم کرده اند که در صدد است با استفاده از همه پرسی، برنامه های سیاسی خود را پیش ببرد.

از جمله شروط برگزاری همه پرسی در ایران موافقت آیت الله علی خامنه ای است که از خرداد سال ۱۳۶۸ تاکنون، رهبر جمهوری اسلامی ایران است.