معاون سپاه پاسداران: سعید محمد 'به دلیل تخلف از فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا برکنار شد'

سعید محمد

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

اسفند سال پیش آقای محمد با هدف حضور در انتخابات ریاست جمهوری ایران از سمت خود استعفا کرد

معاون سیاسی سپاه پاسداران می‌گوید سرتیپ سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیا به دلیل "تخلف" و "رعایت نکردن" مقررات از مسئولیت فرماندهی این قرارگاه برکنار شد.

اسفند سال پیش سعید محمد با هدف حضور در انتخابات ریاست جمهوری ایران از سمت خود استعفا کرد و در نامه‌ای به فرمانده کل سپاه با اشاره به احتمال حضورش در این انتخابات گفت "در راستای صیانت" از سپاه، از سمت خود استعفا می‌دهد.

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته است سپاه با ورود پاسداران و از جمله سعید محمد به عرصه انتخابات "بدون طی مراحل و فرآیندهای قانونی تعریف شده مخالف است."

آقای جوانی گفته است "منفک کردن" آقای محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم "به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات" بوده است.

آقای جوانی گفته است سپاه پاسداران "نه از سعید محمد و نه از هیچ کاندیدای دیگری در انتخابات حمایت نمی‌کند و نخواهد کرد."

دفتر سعید محمد در واکنش گفته است این خبر "با شیطنت رسانه‌ای" منتشر شده است. در بیانیه دفتر آقای محمد گفته شده او "هیچگونه تخلفی" در مورد فعالیت‌های انتخاباتی نداشته است.

این دفتر گفته است آقای جوانی، سخنگوی سپاه نیست و او این اظهارات را بر مبنای "تحلیل شخصی" خود بیان کرده است.

سعید محمد، ۵۲ سال سن دارد و از سال ۱۳۶۶ عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده و از مهر ۱۳۹۷ فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا بود. پس از او، حسین هوشی سادات به عنوان فرمانده جدید قرارگاه خاتم الانبیا سپاه منصوب شد.

معنای سخنان معاون سیاسی سپاه چیست؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

فرنوش امیرشاهی، بی‌بی‌سی

از اسفند ماه که خبر تغییر فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا منتشر شد، گمانه‌زنی‌هایی از احتمال برکناری سعید محمد مطرح بود. تا جایی که روایت شد او خبر برکناری‌اش را از اخبار شنیده است. با این حال آقای محمد و نزدیکانش اصرار دارند که کناره‌گیری از قرارگاه خاتم‌الانبیا به خواست او و به دلیل شرکت در انتخابات ریاست‌ججمهوری بوده است. آنها در اثبات ادعایشان می گویند اگر محمد تخلف کرده و برکنار شده، چرا به سمت مشاور فرماندهی سپاه رسیده است؟

چنین دوگانگی‌هایی که امروز با موضع‌گیری یدالله جوانی؛ معاون سیاسی سپاه علنی‌تر شده، نشانگر اختلاف‌ها و رقابت‌های درون سپاه بر سر کاندیدای اصلی این نهاد نظامی پرقدرت است.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد ماه، برای جریان‌های سیاسی ایران و از جمله سپاه پاسداران به دلایل مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است. از جمله احتمال تعیین جانشین رهبر جمهوری اسلامی در چهار سال پیش‌رو که باعث شده که سپاه به عنوان یکی از قدرتمندترین نهادهای قدرت، چشم به ریاست‌جمهوری داشته باشد تا با در دست گرفتن کنترل قوه مجریه، بتواند در روز تعیین رهبر جدید ارکان نظام را یکدست کند. اقدامی که نتیجه آن؛ در صورت آنکه همه امور مطابق برنامه‌های راس حاکمیت پیش برود؛ به کرسی نشاندن رهبر مطلوب این جریان خواهد بود.

هم‌اکنون کمتر از دو ماه و نیم تا انتخابات، بیشترین نامزدهای ریاست‌جمهوری که مستقیم و غیرمستقیم اعلام آمادگی کرده‌اند، از میان فرماندهان سپاه بوده‌اند. حسین دهقان، محمدباقر قالیباف، محسن رضایی، عزت‌الله ضرغامی و علی لاریجانی همگی سابقه حضور در سپاه پاسداران دارند.

تا اینجای کار، موضع‌گیری امروز معاون سیاسی سپاه می‌تواند حامل این پیام باشد که سعید محمد گزینه اصلی و مورد تایید این نهاد نیست. چنین رقابت فشرده‌ای میان بخش‌های مختلف سپاه برای انتخابات ریاست‌جمهوری، در غیاب چهره‌های مطرح و اثرگذار در انتخابات خرداد ماه، به دلیل ردصلاحیت‌های گسترده و بلاتکلیفی جریان‌های سیاسی، این دوره را تبدیل به "نظامی‌ترین انتخابات" ایران در چهار دهه گذشته کرده است.

توضیح ویدئو،

صف نظامیان مشتاق نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری در ایران

معاون سیاسی سپاه پاسداران گفته است ورود سپاه و بسیج "به طور مصداقی" و "حمایت از افراد و گروه‌ها و فهرست‌ها"، "دارای منع قانونی و شرعی" است.

معاون سیاسی سپاه پاسداران گفته است سپاه "حزب سیاسی نیست،‌ باند و گروه سیاسی نیست و تابع احزاب و گروه‌های سیاسی هم نیست و اجازه هم نمی‌دهد احزاب و گروه‌های سیاسی بخواهند در درون سپاه ورود کنند."

این در حالی است که در ایران، نقش سپاه و بسيج در سياست داخلی همواره محل سئوال بوده و در دوره‌های مختلف، سیاستمداران و احزاب و گروه‌ها از دخالت سپاه و بسیج در انتخابات انتقاد کرده‌اند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۸ خرداد امسال برگزار شود اما هنوز کاندیداهای گروه‌ها و احزاب به طور رسمی معرفی نشده‌اند و تنها گمانه‌زنی‌هایی در مورد شرکت برخی چهره‌ها مانند محمود احمدی‌نژاد، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و چند چهره دیگر مطرح شده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در مورد روی کار آمدن "دولت جوان حزب‌اللهی" در این انتخابات صحبت کرده است.

سرتیپ جوانی در مصاحبه خود با خبرگزاری فارس گفته است منظور آقای خامنه‌ای، "سن و سال" نیست و "جوان بودن به‌عنوان نماد پویایی و کار و تلاش، و ‌اسلامی و انقلابی بودن هم به معنای رویکردهاست."