ایران می‌گوید وارد موج چهارم شیوع کرونا شده؛ مرگ ۱۲۳ ایرانی در شبانه روز اخیر

بیمار بستری شده

منبع تصویر، Fars

توضیح تصویر،

آمار موارد ابتلا به ویروس کرونا طی روزهای اخیر به شکل محسوسی در ایران بالا رفته است

دکتر ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت ایران گفته است که این کشور "به طور قطع" وارد موج چهارم شیوع کرونا شده است.

بر اساس تازه ترین آمار رسمی در اولین روز کاری سال ۱۴۰۰ و پایان تعطیلات نوروزی، ۱۱ هزار و ۴۲۰ مبتلای جدید در شبانه روز اخیر در ایران شناسایی شده و ۱۲۳ بیمار جان خود را از دست دادند.

دکتر حریرچی از شهروندان ایرانی خصوصا افرادی که تاکنون مبتلا نشده و ایمنی کسب نکرده اند، خواسته مقررات بهداشتی همچون شستشوی دست ها و استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

همزمان حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا گفته است که برگزاری مراسم مذهبی ماه رمضان در شهرهای با رنگ قرمز و تارنجی ممنوع است اما در شهرهای زرد و آبی با رعایت مقررات قابل انجام است.

در حال حاضر ۴۷ شهرستان قرمز و ۱۲۶ شهرستان ایران نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت "از" و "به" شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی هم ممنوع است.

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

حسن روحانی رئیس جمهور ایران محدودیت هایی را برای برگزاری مراسم ماه رمضان اعلام کرده است

آقای روحانی گفته در نوروز ۱۴۰۰ "برخی از مردم اصلأ سفر نرفتند و برخی هم در سفرها پروتکل‌ها را رعایت کردند. البته مجموع رفت‌وآمدهای قبل از عید و مابعد آن سبب شده که احتمالاً ما با یک مشکلی در شیوع کرونا مواجه شویم".

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران در توضیح تازه ترین وضعیت جاری در این کشور گفته است "ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی تقریبا در تمام کشور گردش پیدا کرده" و "در ایام تعطیلات نوروز بیش از ۱۵ هزار نفر که مبتلا به ویروس کرونا بوده و از بیماری خود آگاهی داشتند، سفر کرده‌اند".

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در تعطیلات نوروزی امسال، رفت و آمد به کشور ترکیه هم ادامه داشته و به گفته مقام های بهداشتی دولت ایران، یکی از عوامل افزایش موارد ابتلا بوده است.

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران از عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با بیماری کرونا، خواسته است که رفت و آمدهای هوایی و زمینی به ترکیه که موارد ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا در آن رو به افزایش است، به مدت یک هفته متوقف شود.

ایران یکی از کشورهایی بوده است که از زمان شیوع ویروس کرونا بیشترین موارد ابتلا و تلفات را در منطقه خاورمیانه و در میان همسایگان خود داشته است.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران ورود واکسن هایی را که با مشارکت بریتانیا و آمریکا ساخته می شود ممنوع کرده و میزان واردات سایر واکسن ها هم به اندازه ای نبوده که برنامه واکسیناسیون عمومی برای بالا بردن میزان ایمنی در این کشور با میزان جمعیت همخوان باشد.

عمده واکسن های وارداتی از چین و روسیه بوده و مقام های بهداشتی می گویند در حال تزریق آن به کادرهای درمانی هستند.

مقام های ایرانی می گویند چند نوع واکسن در این کشور در حال ساخت و آزمایش است. از جمله واکسن انستیتو رازی با نام کووپارس و واکسن وزارت دفاع با نام فخرا که در مرحله اول کارآزمایی بالینی قرار دارند.

دکتر مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران پیش‌بینی کرده با طی شدن مراحل آزمایشی واکسن کرونای داخلی، واکسیناسیون همگانی کرونا حدود مهر امسال برای کل جمعیت آغاز شود.