گزارش‌ها از 'حمله به یک کشتی ایرانی در دریای سرخ'

دریای سرخ - عکس آرشیوی
توضیح تصویر،

دریای سرخ

شبکه العربیه و روزنامه نیویورک تایمز گزارش می دهند که یک کشتی ایرانی مستقر در دریای سرخ روز سه شنبه هدف حمله قرار گرفته است.

به گزارش نیویورک تایمز این کشتی ظاهرا در اثر انفجار یک مین اسرائیلی آسیب دیده است.

پیشتر شبکه خبری العربیه به نقل از "منابع مطلع" گزارش داد که یک کشتی ایرانی به نام ساویز در دریای سرخ هدف حمله قرار گرفته است.

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه با اشاره به اینکه "برخی منابع از سانحه برای کشتی ایران ساویز در دریای سرخ خبر می‌دهند" نوشت: "بنابر این گزارش طبق اطلاعات کسب شده توسط خبرنگار تسنیم گفته می شود که این سانحه به دلیل انفجار مین های چسبان در بدنه کشتی رخ داده است."

به نوشته این خبرگزاری کشتی ساویز "در چند سال گذشته در دریای سرخ به منظور پشتیبانی از تکاورهای ایرانی که به ماموریت اسکورت شناورهای تجاری اعزام می‌شوند مستقر بوده است."

با این حال رسانه های اسرائیلی آن را یک کشتی تجسسی توصیف کرده اند.

نیویورک تایمز می نویسد: "هرچند ساویز به لحاظ تکنیکی به عنوان یک کشتی باری طبقه بندی می شود، اما ظاهرا اولین کشتی با ماموریت نظامی است که در کشمکش میان اسرائیل و ایران هدف حمله قرار می گیرد."

منبع تصویر، Nournews

توضیح تصویر،

تصویری که وبسایت نورنیوز از آسیب به کشتی ایران‌شهرکرد منتشر کرد

براساس این گزارش یک حساب سپاه پاسداران در شبکه های اجتماعی ماموریت ساویز را مبارزه با دزدی دریایی عنوان می کند.

مقام های دولت ایران هنوز رسما این گزارش را تایید نکرده اند. دولت اسرائیل هم اظهار نظری نکرده است.

نیویورک تایمز نوشت: "اما یک مقام آمریکایی (که نخواست نامش فاش شود) گفت که اسرائیلی ها ایالات متحده را مطلع کرده اند که نیروهای آن در حدود ساعت ۷:۳۰ صبح به وقت محلی به این کشتی حمله کرده اند."

براساس این گزارش اسرائیلی ها گفته اند این حمله را به تلافی حمله ایران به کشتی های اسرائیلی انجام داده اند و افزود که کشتی زیر خط آب آسیب دیده است.

العربیه گزارش داد که این کشتی در اطراف سواحل اریتره هدف قرار گرفت.

دو کشور در ماه های اخیر در چندین مورد یکدیگر را به حمله به کشتی های خود متهم کرده اند.

به گزارش رویترز یک مقام اسرائیلی روز ۲۵ مارس گفت که کشتی باری یک شرکت اسرائیلی در اثر برخورد یک موشک در دریای عرب (شمال اقیانوس هند) آسیب دید. این کشتی "توانست به مسیر خود ادامه دهد."

منبع تصویر، vesselfinder.com

توضیح تصویر،

هلیوس ری کشتی تجاری متعلق به یک شرکت اسرائیلی در دریای عمان هدف قرار گرفت

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ایران روز ۱۴ مارس گفت که در پی شناسایی عوامل حمله به کشتی شهرکرد است که چند روز پیشتر در آب های بین المللی در دریای مدیترانه آسیب دید. وبسایت نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران اسرائیل را "متهم ردیف اول" آن انفجار توصیف کرد.

در روز ۲۶ فوریه یک کشتی باری اسرائیلی به نام هلیوس ری که از بندری در عربستان سعودی عازم جنوب شرق آسیا بود در دریای عمان شاهد انفجاری بود که به بدنه آن آسیب زد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل آن انفجار را به ایران نسبت داد اما مقام های ایران چنین اقدامی را رد کرده اند.

سابقه

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال ماه پیش گزارش داد که از اواخر سال ۲۰۱۹ تاکنون اسرائیل دستکم ۱۲ کشتی و نفتکش ایرانی حاوی سوخت را که از ایران عازم سوریه بودند هدف قرار داده است.

وال استریت ژورنال نوشت برخی حملات در دریای سرخ و مناطق دیگر بوده و اسرائیل برای آنها از سلاح‌هایی مثل مین دریایی استفاده کرده است.

در این گزارش آمده با وجود اینکه آمریکا صادرات نفت ایران را یکجانبه تحریم کرده است، ایران صادرات میلیون‌ها بشکه نفت را به سوریه ادامه داده است.

مقامهای ایران در مواردی حمله به نفتکشهای ایرانی را کار اسرائیل دانسته بودند. علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران مهر سال ۱۳۹۸ گفته بود که نفتکش های ایرانی هپینس و هلم در دریای سرخ هدف حمله موشکی قرار گرفته اند.

در آن زمان سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی در دریای سرخ گفته بود "پاسخ تهران به عامل حمله به نفتکش ایرانی کوبنده خواهد بود".