درخواست اولیویا کولمن، نازنین بنیادی و شاپی خرسندی برای آزادی انوشه آشوری

انوشه آشوری در کنار همسر و دخترش

منبع تصویر، fAMILY aRCHIVE

توضیح تصویر،

انوشه آشوری در کنار همسر و دخترش

اولیویا کولمن، بازیگر سرشناس سریال تاج، نازنین بنیادی هنرپیشه و فعال حقوق بشر و شاپی خرسندی، کمدین به کارزار حمایت از انوشه آشوری، زندانی دوتابعیتی در ایران پیوسته‌اند و خواستار آزادی او شده‌اند.

به گفته خانواده آقای آشوری که امروز در زندان ۶۷ ساله شده، وضعیت جسمانی او در این چند سال زندان رو به افول گذاشته و شیوع کرونا در ایران می‌تواند او را با خطر جدی مواجه کند.

چهره‌های مشهور سینما و سرگرمی خواستار آزادی این زندانی بریتانیایی ایرانی از زندان شده‌اند.

شاپی خرسندی، کمدین شناخته شده ایرانی‌تبار در بریتانیا، به سازمان عفو بین‌الملل گفته "سوءاستفاده‌ای که مقام‌های ایرانی از افراد دارای تابعیت دوگانه می‌کنند، واقعا آزاردهنده است."

آقای آشوری، مهندس بازنشسته، حدود سه سال و نیم است که در ایران در زندان است و به اتهام جاسوسی برای سرویس اطلاعاتی اسرائیل به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. اتهامی که او و خانواده‌اش می‌گویند "بی‌اساس" است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

از راست اولیویا کولمن و نازنین بنیادی بازیگر و شاپی خرسندی کمدین پیش‌تر هم به کمپین درخواست آزادی نازنین زاغری پیوسته بودند

خانم کولمن، بازیگر بریتانیایی برنده اسکار و بفتا، درباره آقای آشوری گفته "تصور اینکه اکنون در زندان چه در فکر انوشه می‌گذرد، سخت است. در حالی که او هر روز در اوین چشم انتظار است. این تصویر بی‌نهایت ویران کننده است. در روز تولدش به فکر خانواده‌اش هستم که دور از او چطور سر می‌کنند."

نازنین بنیادی و شاپی خرسندی هم در اظهاراتشان از جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند به این سیاست پایان بدهند؛ سیاستی که به گفته آنها به دنبال سوءاستفاده از افراد دوتابعیتی به عنوان یک مهره در بازی‌های سیاسی بین‌المللی است.

شری ایزدی قبلا به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که همسرش در ماه اوت ۲۰۱۷ برای دیدار مادر ۸۶ ساله‌اش به ایران رفته بود که توسط مقامات ایرانی بازداشت شد.

خانم ایزدی می‌گوید همسرش یکی از "غیرسیاسی ترین افرادی بود که می‌شد، تصور کرد."

خانم ایزدی توضیح داده بود "همسر من هرگز برای هیچ بخش دولتی کار نکرد و هرگز درگیر مسئله‌ای سیاسی نبود و هرگز وابستگی سیاسی نداشت."