نگرانی از روند واکسیناسیون کرونا در ایران؛ 'شما نزن، اجباری نیست'

واکسیناسیون

منبع تصویر، Mizan

در میان موج تازه شیوع کرونا در سراسر ایران و نگرانی مردم از کندی واکسیناسیون، حسن روحانی، آمریکا را "مسئول" کمبود واکسن در ایران معرفی کرده و بار دیگر وعده داده که تا "دو ماه" دیگر "به اندازه کافی" واکسن تامین خواهد شد.

کیانوش جهانپور، از مقام‌های ارشد وزارت بهداشت هم در توییتر خطاب به یک شهروند نگران از ایمنی واکسن ایرانی گفته "شما نزن، اجباری نیست." پاسخی که با واکنش شدید کاربران ایرانی مواجه شده است.

شمار مبتلایان کرونا در ایران بعد از تعطیلات نوروز در حال افزایش است و در بالاترین آمار ثبت شده مرگ در یک ماه گذشته، دیروز چهارشنبه ۱۹۳ نفر و امروز ۱۸۵ نفر جان باختند. عددی که نسبت به ماه قبل آن تقریبا دو برابر شده است. اما واکسیناسیون بر اساس روالی که مسئولان وعده داده بودند، جلو نرفته است.

حسن روحانی چه گفت؟

امروز، پنجشنبه ۱۹ فروردین، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران گفت: "هیچ‌چیز بر خرید واکسن اولویت ندارد و هرجا امکانش باشد واکسن را خریداری و وارد می‌کنیم."

به گفته آقای روحانی ایران با یک کشور قرارداد بسته و "۱۰ میلیون" دوز واکسن خریده اما آمریکا "مانع" این کار شده است: "یعنی آمدند و به شرکت‌هایی که بخش‌هایی از واکسن را از بیرون تامین می کنند، فشار آوردند و ۱۰ میلیون دوز واکسنی را که قرار بود وارد کشور کنیم، قفل کردند."

حسن روحانی وعده داده است: "واکسن های داخلی ما هم به بازار خواهد آمد و روسیاهی به زغال خواهد ماند. دو ماه دیگر وقتی به اندازه کافی واکسن آمد و واکسن داخلی ما هم وارد شد، آنها شرمنده ملت ایران می‌شوند."

برنامه واکسیناسیون علیه کرونا

وضعیت واکسیناسیون در ایران چگونه است؟

در ایران وبسایت و مرجعی برای اطلاع‌رسانی روز به روز درباره تعداد واکسن‌های تزریق شده وجود ندارد اما طبق آمار اعلام شده تا کنون بیش از ۱۶۰ هزار نفر دوز اول را دریافت کرده‌اند. سایت سازمان یونیسف این عدد را بیش از ۱۲۴ هزار نفر در ایران نشان می‌دهد که شامل سه دهم درصد جمعیت کشور می‌شود. از این نظر ایران شانزدهمین کشور در قعر جدول کشورهای جهان است.

وزارت بهداشت ایران وعده داده بود که تا پایان اسفند ۱۳۹۹ یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار نفر واکسینه شده باشند.

مالی، سوریه و موریتانی تنها کشورهای جهان هستند که در آنها واکسیناسیون آغاز نشده و این رقم صفر است. در عراق و افغانستان در همسایگی ایران یک دهم درصد جمعیت واکسن زده‌اند. اما در ترکیه، همسایه شمال غربی ایران ۲۰ درصد جمعیت دوز اول را دریافت کرده‌اند.

یونیسف تاکید می‌کند که این اطلاعات را از منابع رسمی گرفته اما ممکن است با تازه‌ترین اطلاعات به‌روز نباشد.

ایران نزدیک به ۱۷ میلیون دوز واکسن از سبد کوواکس خریداری کرده که به گفته مقام‌ها پرداخت پول آن به دلیل تحریم‌ها با مشکل مواجه شده است. اولین محموله شامل بیش از ۷۰۰ هزار واکسن هفته گذشته به ایران ارسال شد.

منبع تصویر، TWITTER

چرا سخنان آقای جهانپور باعث واکنش شد؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو که مسئول تهیه واکسن است، در توییتر واکسن ایرانی را که هنوز به بازار نیامده "افتخار ملی" خوانده است.

مرضیه صادقی، نویسنده و منتقد در توییتر در پاسخ آقای جهانپور نوشته "والا ما هیچ مشکلی نداریم فقط بدید یه سازمان جهانی معتبر تاییدش کنه".

واکنش آقای جهانپور که به خانم صادقی گفت "شما نزن، اجباری نیست"، باعث اعتراض کاربرانی شده که وزارت بهداشت و مسئولان ایران را "موظف به پاسخگویی" می‌دانند و انتظار دارند که سخنان مسئولان نگرانی آنها را رفع کند.

در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس، توییتر و اینستاگرام پر از نظرات کاربرانی است که نگران موج جدید شیوع کرونا در ایران هستند و پیش روی خود افق روشنی برای واکسیناسیون و خروج از این بحران جهانی نمی‌یابند.

در شبانه‌روز گذشته ۲۲ هزار و ۵۸۶ نفر دیگر در ایران به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و این عدد به طور تصاعدی بالا می‌رود.

بسیاری از ایرانیان تصور می‌کنند که مسئولان جمهوری اسلامی خود واکسن زده‌اند و دیگر نگران جامعه نیستند. تصوری که آنقدر فراگیر است که وزیر بهداشت ایران را به توضیح وا داشت تا بگوید "نه به آیت الله خامنه‌ای و نه به هیچکدام از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران هنوز واکسن کرونا تزریق نشده است."

بیشتر بخوانید: