'هر ۱۶ دقیقه یک بیمار کرونایی در تهران فوت می‌کند'

در هفته گذشته ۸۰۰ هزار نفر از مترو تهران استفاده‌ کرده‌اند که به گفت مقامات بهداشتی با این وضعیت "بیماری کنترل نمی‌شود

منبع تصویر، Eskannews

توضیح تصویر،

در هفته گذشته ۸۰۰ هزار نفر از مترو تهران استفاده‌ کرده‌اند که به گفت مقامات بهداشتی با این وضعیت "بیماری کنترل نمی‌شود

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا شهر تهران گفته است که در این کلان شهر "در هر ۱۶ دقیقه طی ۲۴ ساعت گذشته" یک بیمار مبتلا به کرونا فوت شده و "نخستین روز اعمال محدودیت‌ها مطلقا رضایت‌بخش نبود و ما نیازمند تعطیلی کامل به معنای دقیق هستیم تا بتوانیم شرایط بیماری را کنترل کنیم."

وی با ابراز نارضایتی از شرایط محدودیت‌های اعلام شده گفت که "گزارش‌های میدانی هم حاکی از این است که تقریبا بخش زیادی از فعالیت‌های بازرگانی، تجاری، اجتماعی، اقتصادی، مدنی و خدماتی در حال انجام است".

این مقام وزارت بهداشت می‌گوید: "آنچه به عنوان شهرهای قرمز اعلام شد، تا اواسط هفته گذشته در آن‌ها تغییر چندانی شاهد نبودیم و امروز هم با روزهای گذشته تفاوت چندانی در سطح شهر و بر اساس گزارشات میدانی نداشت. همچنان مترو، حمل و نقل عمومی، مراکز پر ازدحام، مراکز کاربردی شهر مملو از جمعیت هستند".

آقای زالی می‌گوید: "اگر می‌خواهیم شرایط فعلی در تهران کنترل شود، حتما مدلی متفاوت از اعمال محدودیت‌ها را باید داشته باشیم."

توضیح ویدئو،

ناهماهنگی و اختلاف در اجرای مقررات مقابله با کرونا در ایران

او خواستار تعطیلی کامل تهران شد و "ما داریم با الفاظ بازی می‌کنیم. همانطور که هفته گذشته هم به شدت هشدار دادیم، تنها راه ممکن برای تهران و برای عبور از شرایط بحرانی فعلی با توجه به حجم بالای ابتلا، راه حل لاک دان و تعطیلی کامل است."

به گفته وی "در هفته گذشته علی رغم اعلام قرمزی تهران بیش از ۸۰۰ هزار نفر در روز از مترو استفاده کردند. با این شکل بیماری کنترل نمی‌شود."

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز این شورا گفت که "تعداد فوتی‌ها در تهران از عدد ۷۰ عبور کرده" و "روشن است که راه مبارزه با کرونا از مسیر واکسیناسیون کامل در کشور است و کشورهایی که این مسیر را طی کردند در حال عبور از این مسیر هستند و باید مساله واکسیناسیون خیلی جدی گرفته شود. "

آقای هاشمی از روند کند واکسیناسیون انتقاد کرد و گفت: "این نوسان و تزلزل مسئولین در موضع گیری و دادن وعده‌های بدون پشتوانه در واکسیناسیون همه را نگران کرده است و تا به حال تعداد کمی از مردم توانستند از واکسن استفاده کنند".

برنامه واکسیناسیون علیه کرونا

روز گذشته براساس آمار دولتی در ایران ۱۹۳ نفر بر اثر کرونا فوت کردند و ۱۹ هزار و ۶۶۶ مبتلای جدید نیز شناسایی شد.

براساس همین آمار تاکنون در ایران بیش از ۲ میلیون و ۴۹ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و ۶۴ هزار و ۲۳۲ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

دیروز حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ایران در نامه‌ای سرگشاده به رئیس قوه قضاییه از شرایط فعلی ایران از نظر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ به عنوان "سونامی نوروز" نام برده و وضعیت مراکز درمانی را "فاجعه" خوانده و گفته مقصر جلوگیری نکردن از سفرهای نوروزی رییس ستاد ملی مبارزه با کرونا است و طبق قانون"مسئولیت مدنی و قانون مجازات اسلامی بخش دیات" باید به "قصور" او رسیدگی شود.