حملات ماه‌های اخیر به تاسیسات اتمی ایران 'سایبری نبود'

جلالی

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

سرتیپ جلالی از "تشکیل فرماندهی واحد دفاعی- امنیتی هسته‌ای" خبر داده است

سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل در ایران گفته است که حملات اخیر به تاسیسات اتمی این کشور در نطنز "بر بستر سایبری رخ نداد".

آقای جلالی به خبرگزاری مهر گفته است "ما در حوادث اخیر نطنز با بررسی و آسیب شناسی دو حادثه، اشکالاتی را به دست آوردیم. یکی از آنها این بود که یک ناهماهنگی بین لایه‌های تولیدکننده امنیت در این فضاها به‌وجود آمده بود که آن را گزارش کردیم و به دنبال گزارش ما، طرحی در شورای عالی امنیت ملی مطرح و به تصویب رسید".

مقام های ایرانی توضیح روشنی درباره شکل حملات اخیر به تاسیسات اتمی ارائه نکرده اند و دلیل آن را "ملاحظات امنیتی" خوانده اند. به همین دلیل اظهارت آقای جلالی درباره سایبری نبودن حملات، احتمالات جدیدی را می‌تواند درباره آن تقویت کند.

مصوبه شورای عالی امنیت ملی به گفته آقای جلالی "تشکیل فرماندهی واحد دفاعی- امنیتی هسته‌ای" است که قرار است "در جلسات آینده جزئیات آن نهایی شود".

تاسیسات اتمی نطنز که مرکز اصلی غنی سازی اورانیوم ایران است در ماه گذشته هدف حملاتی قرار گرفت. این حمله یک روز پس از آن که کارخانه موقت مونتاژ سانتریفوژهای ایران از سوی حسن روحانی رئیس جمهور این کشور افتتاح شد، پس از حدود ۹ ماه، مجددا تکرار شد.

انفجاری شدید در این مرکز تابستان سال گذشته باعث ویرانی آن شده بود. پس از این انفجار مقام های ایرانی اعلام کردند این کارخانه را با هدف حفاظت بیشتر در زیر زمین بازسازی می کنند.

منبع تصویر، PLANET LABS

توضیح تصویر،

تصاویر ماهواره‌ای نشان از وارد شدن آسیب و خسارات زیاد به تاسیسات اتمی ایران در انفجار تابستان سال گذشته داشت

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در فاصله کمتر از یک سال اخیر تاسیسات هسته ای ایران دست کم دوبار هدف حمله وسیع قرار گرفته و محسن فخری زاده یکی از معاونان وزارت دفاع این کشور و از چهره های پشت پرده برنامه اتمی ترور و کشته شده است.

فریدون عباسی دوانی رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران که اکنون نماینده مجلس شورای اسلامی است، به تازگی گفت که طی پانزده سال اخیر ۵ خرابکاری عمده در تاسیسات نطنز اتفاق افتاده است.

رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران به خبرگزاری فارس گفته است که اولین بار انفجار در سال ۱۳۹۰ و از طریق کارگذاری مواد منفجره در سنسورهای اندازه گیری هوا در سانتریفیوژ‌ها رخ داد. وی گفته است که مواد منفجره ای که کار گذاشته شده بود به "اندازه عدس" بود و انفجار در نیمه شب اتفاق افتاد.

فریدون عباسی دوانی در دولت محمود احمدی نژاد رئیس سازمان انرژی اتمی بود. آقای دوانی یک بار هم هدف سوءقصدقرار گرفته اما از مرگ نجات یافت.

برنامه اتمی ایران در پانزده سال اخیر تحت تحریم های بین المللی و یکجانبه از جمله تحریم آمریکا قرار داشته اما با حصول توافق هسته ای برجام تحریم ها برداشته شد هرچند با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، ایالات متحده از این توافق خارج شد و دوباره تحریم هایی اتمی علیه ایران به اجرا گذاشت.

پیش از تحریم ها، برنامه اتمی ایران درگیر ویروس سایبری "اینستاکس نت" شده بود اما مقام های ایرانی گفتند که با شناسایی آن از ادامه تاثیر مخربش جلوگیری کردند.

ایران در ماه های اخیر به توسعه برنامه اتمی خود سرعت داده و از جمله با از سرگیری غنی سازی ۲۰ درصدی و شروع غنی‌سازی ۶۰ درصدی و افزایش ذخایر اورانیوم کمتر غنی شده خود به دنبال رفع تحریم های اتمی آمریکا است.

ایالات متحده و ایران بیش از یک ماه است که سرگرم مذاکرات غیرمستقیم برای رفع تحریم ها و بازگشت ایران به محدودیت های اتمی هستند.