صالح شریعتی، کودک‌مجرم محکوم به اعدام با قسامه، تبرئه و آزاد شد

توضیح ویدئو،

قَسامه در قانون مجازات اسلامی

فعالان حقوق بشر و خبرگزاری‌های ایرانی می‌گویند که صالح شریعتی، که به اتهام قتل در ۱۶ سالگی به اعدام محکوم شده بود، پس از هشت سال تبرئه و از زندان عادل آباد شیراز آزاد شده است.

محکومیت آقای شریعتی به اعدام با "قسامه" انجام شده بود که یک مسیر دادرسی ویژه در ایران است.

در قانون مجازات اسلامی قسامه به معنای قسم یاد کردن گروهی از افراد است و شاکی می‌تواند ۵۰ مرد خانواده را جمع کند و آنها قسم بخورند که متهم گناهکار است تا بر اساس آن حکم اعدام او قابل اجرا شود.

صالح شریعتی در سال ۱۳۹۲ متهم شد که فردی را عمدا به چاه انداخته است.

او، که در زمان به چاه افتادن آن فرد همراهش بود و گفته بود حادثه به دلیل ناایمن بودن چاه رخ داده بود، در جریان بازداشتش به قتل اعتراف کرد.

پدر صالح شریعتی می‌گفت این اعتراف زیر شکنجه از او گرفته شده بود و اولین باری که او پسرش را دید آثار شکنجه روی بدنش مشهود بود.

قاضی پرونده به این نتیجه می‌رسد که هرچند ظن قاتل بودن صالح شریعتی وجود دارد، اما دلایل برای محکومیت او کافی نیست و به این خانواده شاکی ۵۷ نفر را به دادگاه می‌برند تا قسم بخورند صالح شریعتی قاتل بوده است.

آقای شریعتی بر همین اساس به اعدام محکوم شد.

اما به گزارش ایسنا مسعود احمدیان و ابراهیم جعفری وکلای متهم اکنون اعلام کرده‌اند که پس از تجویز اعاده دادرسی از سوی رئیس قوه قضائیه، پرونده مجددا به شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور ارجاع شد و با بررسی دقیق موضوع و ارجاع امر به کارشناس و اخذ اظهارات شهود، نهایتا حکم بر برائت او صادر شده است.

ایران پس از چین بالاترین شمار اعدام در جهان را دارد و قوه قضاییه ایران بارها از طرف سازمان ملل و فعالان حقوق بشر برای استفاده گسترده از مجازات اعدام و دیگر مجازات‌های خشن و همچنین فقدان دادرسی عادلانه محکوم شده است.

سازمان ملل بارها از ایران خواسته است که در برخورد با کودک‌مجرمان، یعنی افرادی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال هستند، از مجازات اعدام استفاده نکند.

در سال گذشته سه کودک‌مجرم در ایران اعدام شدند.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران، عضو هیاتی بود که در سال ۱۳۶۷ برای اعدام مخفیانه هزاران زندانی سیاسی تصمیم گرفت.