رئیس مجلس ایران: آژانس بین‌المللی حق دسترسی به اطلاعات مراکز هسته‌ای را ندارد

نیروگاه بوشهر

منبع تصویر، Getty Images

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی گفته است آژانس بین المللی انرژی اتمی حق دسترسی به تصاویر مراکز هسته‌ای ایران را ندارد.

آقای قالیباف امروز یکشنبه، دوم خرداد در مجلس و در پاسخ به تذکر یک نماینده در مورد پایان یافتن مهلت سه ماهه این آژانس برای دسترسی به اطلاعات مراکز هسته‌ای ایران گفت از روز گذشته (اول خرداد) این آژانس دیگر چنین حقی ندارد.

سازمان انرژی اتمی ایران و وزارت امور خارجه هنوز در این باره اظهارنظری نکرده‌اند.

این ممنوعیت در حالی اعلام می‌شود که مذاکرات بین نمایندگان ایران و گروه ۱+۴ برای احیای توافق هسته ای برجام چندین هفته است که در وین اتریش در حال برگزاری است. آمریکا نیز به طور غیرمستقیم در این مذاکرات شرکت دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفته است مطابق قانون راهبردی مجلس، "ما مصمم هستیم این قانون اجرا شود."

قرار بود رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، یکشنبه در یک کنفرانس خبری شرکت کند ولی این برنامه به دوشنبه موکول شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار پیامی در توییتر، علت تعویق این کنفرانس خبری را ادامه رایرنی ها با تهران عنوان کرده است.

گفته می‌شود به احتمال قوی توافق سه ماهه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تمدید خواهد شد.

بر اساس توافق موقت سه ماه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، دوربین‌های این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد در تاسیسات هسته ای ایران فعالیت خواهند کرد اما دسترسی به ذخایر آن تنها در صورتی ممکن است که تحریم های آمریکا علیه ایران رفع شده باشد. ایران پیشتر تهدید کرده بود اگر آمریکا تحریم‌های ایران را رفع نکند، ذخایر این دوربین‌ها را پاک خواهد کرد.

نتایج مذاکرات برای احیای برجام هنوز مشخص نیست، اگرچه طرفین بارها "رضایت" خود را از این مذاکرات اعلام کرده‌اند. اخیرا جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از "پیشرفت خوب" مذاکرات احیای برجام استقبال کرد ولی گفت زمان آن رسیده که "همه طرف‌ها تصمیمات سیاسی لازم را بگیرند."

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دو روز پیش گفت "توافق اصلی" برای رفع تحریم‌های عمده آمریکا علیه ایران انجام شده و مذاکرات بر سر جزئیات ادامه دارد.