قطع مکرر برق در ایران؛ اعلام جدول‌های زمان‌بندی و سردرگمی مردم، انتقاد مجلس از فرسودگی شبکه

عکس آرشیوی

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

عکس آرشیوی

با گذشت چند روز از قطع مکرر برق، شرکت‌های توزیع نیروی برق در تهران و چند استان ایران جدول های قطع برق روزانه را منتشر کردند. کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس ایران هم ارتباط استخراج رمز ارزها با قطعی برق را نادرست خواند و علت را فرسودگی شبکه تولید و توزیع دانست.

با ادامه قطعی برق مکرر و انتقادها از مشکلات پیش آمده برای مردم، شرکت‌های توزیع نیروی برق جدول‌های خاموشی برای محله‌های مختلف تهران و چند استان دیگر از جمله استان های البرز، همدان و ایلام را منتشر کردند.

محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع برق ایران از رشد ۲۰ درصدی مصرف برق در ایران خبر داد و می‌گوید که "برای هر استان سقف مصرف تعیین شده است."

در ایران همچنین از شهروندان خواسته شده که یک اپلیکیشن به نام "برق من" را روی گوشی های تلفن خود نصب کنند و با وارد کردن شناسه قبض برق خود در قسمت خاموشی ها از زمان خاموشی محله خود مطلع شوند.

توضیح ویدئو،

وزارت نیروی ایران: استخراج غیرمجاز رمزارز عامل خاموشی‌های اخیر است

بررسی قطع مکرر برق در مجلس ایران؛ ''''علت فرسودگی شبکه تولید و توزیع است"

مجتبی توانگر، رئیس کمیته "اقتصاد دیجیتال مجلس" ایران روز یکشنبه دوم خرداد به خبرگزاری ایسنا گفت که علت قطع برق، استخراج رمز ارز نیست بلکه علت توقف سرمایه‌گذاری و فرسودگی شبکه تولید و توزیع است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

پیشتر سخنگوی صنعت برق در ایران "استخراج غیرمجاز" رمزارزها مثل بیت‌کوین و استفاده از کولر در گرمای هوا را دلیل قطع شدن مکرر برق اعلام کرده بود.

آقای توانگر به خبرگزاری ایسنا گفت که موضوع ارتباط قطعی برق و استخراج رمزارزها را در کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس بررسی کردند و با رد ارتباط این مساله و قطعی برق افزود: "ظرفیت اسمی تولید برق در ایران ۸۵ هزار مگاوات است اما ظرفیت واقعی تولید برق در ایران فقط ۶۰ هزار مگاوات است."

حسین حق وردی، نماینده شهریار در مجلس ایران هم در جلسه علنی امروز (یکشنبه دوم خرداد) مجلس گفت که سوءمدیریت مصرف انرژی در غرب استان تهران و قطع مکرر آب و برق در حال تبدیل شدن به مساله حاد امنیتی است.

او گفت که در چند روز گذشته قطع مکرر برق در بخش هایی از ایران به ویژه در شهرستان‌های غرب استان تهران از جمله شهریار، ملارد و قدس و همچنین پاکدشت مشکلات متعددی را ایجاد کرده است.

او به شدت از عملکرد دولت در زمینه تامین برق و آب مورد نیاز شهروندان انتقاد کرد و خواهان پاسخگویی مسئولان دولتی و وزیر نیرو شد.

منبع تصویر، IRNA

مشکلات و پیامدهای ناگوار قطع برق برای مردم

قطع برق به جز خاموشی و از کار افتادن وسایل سرمایشی و گرمایشی مشکلات و پیامدهای ناگواری هم برای مردم ایجاد کرده است.

شکست شطرنج‌بازان ایرانی در جریان مسابقات اینترنتی قهرمانی آسیا به دلیل قطع برق از جمله این پیامدها بوده است.

آب بسیاری از ساختمان‌ها در شهرهای مختلف ایران با پمپ کار می‌کند و قطع برق به معنای قطع آب لوله کشی است.

همچنین به دلیل شیوع کرونا و محدودیت‌های اعمال شده بسیاری از دانش آموزان، دانشگاهیان و حتی کارمندان از طریق اینترنت کار می‌کنند که با قطع برق، اینترنت خانگی هم قطع می‌شود.

قطع برق و خاموشی دستگاه‌های پزشکی مورد استفاده در خانه ها از جمله دستگاه اکسیژن که در خانه ها برای برخی از بیماران مبتلا به کرونا استفاده می‌شود، از دیگر نگرانی های شهروندان است.

شماری از شهروندان در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند کارت‌خوان بعضی از مغازه‌ها از کار افتاده و خرید با کارت ممکن نبوده است.

اقبال شاکری، نماینده مجلس ایران و عضو کمیسیون عمران مجلس در اینستاگرام خود، ویدئویی از گرفتار شدن خود در آسانسور دانشگاه امیرکبیر تهران در زمان قطع برق منتشر کرد و از قطع برق بدون اطلاع قبلی به شدت انتقاد کرد.

همچنین در روزهای گذشته قطع برق در یک پارک بازی در شهر سمنان باعث گیر افتادن تعدادی از کودکان بالای یکی از دستگاه‌های بازی و در لابلای پوسته بی باد و سنگین سرسره بادی باعث وحشت کودکان و والدین آنها شد. به گزارش رسانه های در ایران این کودکان با استفاده از نور موبایل شهروندان حاضر نجات داده شدند.

قطعی برق در تابستان در ایران اتفاقی متداول بوده است اما امسال هنوز یک ماه به آغاز فصل تابستان و گرم‌ترین روزهای سال مانده؛ که جدول زمان بندی قطع برق منتشر شده و مسئولان از کمبود برق می‌گویند.