میرحسین موسوی از حصر خانگی انتخابات ۱۴۰۰ را 'تحقیرآمیز' خواند و تحریم کرد

میرحسین موسوی

منبع تصویر، Social media

میرحسین موسوی نامزد حصرخانگی شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در پیامی انتخابات پیش روی ریاست جمهوری را "تحقیرآمیز و مهندسی شده" توصیف و شرکت در آن را تحریم کرده است.

آقای موسوی که بیش از ۱۰ سال است که در حصر خانگی است، دو انتخابات ریاست جمهوری سال های ۹۲ و ۹۶ را هم در حبس گذراند اما آنها را تحریم نکرده بود اما درباره انتخابات پیش رو نظر متفاوتی ابراز کرده است.

زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی هم پیشتر موضع مشابهی اتخاذ کرده و گفته بود جمهوریت در جمهوری اسلامی ایران "در حال سلاخی و حذف کامل است".

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است جمعه ۲۸ خرداد برگزار شود.

میرحسین موسوی در پیام کوتاهی در وب‌سایت کلمه، که مواضع و دیدگاه های او را بازتاب می دهد، گفته است: "در صورت تداوم بدعت نظارت استصوابی عنوان جمهوری اسلامی ایران در زمانی نه چندان دور بی معنا خواهد شد. ضمن احترام به همه هموطنان، در شرایط چنین ناپایدار و پر ابهام بنده به عنوان یک همراه کوچک، در کنار کسانی خواهم ایستاد که از انتخابات های تحقیرآمیز و مهندسی شده به جان آمده اند".

وی تحریم کنندگان انتخابات را کسانی توصیف کرده که "حاضر نیستند تسلیم تصمیمات پشت پرده ای برای آینده کشور بشوند".

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

شماری از مقام های ارشد فعلی و پیشین جمهوری اسلامی ایران همچون محمود احمدی نژاد شرکت در انتخابات پیش رو را تحریم کرده اند

آقای موسوی در این بیانیه گفته است "به طور قطع یکی از مهم ترین پوسترهای سیاسی کشور عزیزمان دروغ ممنوع بود و دور نیست که در آینده نزدیک محکومیت تصمیمات دزدکی و پنهانی موضوع بحث های خانه و بازار و فضای مجازی در سراسر کشور شود".

میرحسین موسوی از زمستان ۱۳۸۹ به همراه همسرش زهرا رهنورد در خانه مسکونی شان در تهران در حبس است. اسماعیل احمدی مقدم فرمانده وقت پلیس (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) گفته بود که آیت الله علی خامنه‌ای مسئولیت حصر خانگی رهبران معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را شخصا به عهده گرفته است.

مهدی کروبی دیگر نامزد انتخابات سال ۸۸ هم در حصر خانگی است.

شماری از چهره های سیاسی ایران در سال های اخیر برای آزادی این افراد تلاش کرده اند اما به نتیجه ای نرسیده اند.

منبع تصویر، ILNA

توضیح تصویر،

میرحسین موسوی دو انتخابات ریاست جمهوری را که در ده سال اخیر در حصر سپری کرده بود، تحریم نکرده بود

اعتراض این دو نامزد به اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۲ سال پیش ایران بود. آقای احمدی نژاد هم اکنون شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را تحریم کرده است.

شورای نگهبان صلاحیت وی برای نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری را در دو دوره متوالی اخیر رد کرده است.

به غیر از تحریم انتخابات توسط میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد، مهدی کروبی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ هم گزارش ها درباره حمایت از نامزدها موجود و تشویق به حضور در انتخابات را رد کرده بود.

محمد خاتمی هم که در دوره های گذشته از طرفدارانش می خواست به نامزد مورد تایید اصلاح طلبان رای دهند در این دوره از انتخابات مشابه دوره های قبل خواستار حضور شهروندان در انتخابات نشده است.

پیشتر شورای نگهبان گفته بود که کاهش میزان مشارکت در انتخابات بر صحت و قانونی بودن آن تاثیری نخواهد گذاشت اما شماری از فعالان سیاسی برگزاری انتخابات با مشارکت پایین و بی اعتنایی مردم به آن را "فاقد مشروعیت" عنوان کرده اند.