"افغانستان، حقیقت گمشده" در آپارات

توضیح ویدئو،

'افغانستان، حقیقت گمشده ' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'افغانستان، حقیقت گمشده ' ساخته یاسمین ملک‌‌‌نصر به نمایش در می‌آید.

درباره فیلم

"افغانستان، حقیقت گم شده "حاصل ۴۸۳۰ کیلومتر سفر خانم "ملک نصر" به مناطق مختلف افغانستان در روزهایی است که تازه دولت جدید در افغانستان تشکیل شده بود و مردمی خسته از سالها جنگ، چشم امید به صلح و ثبات داشتند. این سفر از مرز ایران و افغانستان در دوغارون شروع و پس از گذشت از شهرهای هرات، قندهار، کابل، دره پنجشیر، بامیان، در مزارشریف به پایان می رسد. این فیلم شرح همین سفر است.

ویژگی فیلم

اهمیت فیلم "افغانستان، حقیقت گم شده " در ثبت و گزارش روزهایی پر از امید، پس از سقوط طالبان درافغانستان است. فیلم تصویرهایی چشم نواز و کمتر دیده شده از افغانستان را ارائه می دهد. "افغانستان، حقیقت گم شده" سفرنامه ای تصویری است که فیلمساز در آن با نگاهی مثبت به مردم، جغرافیا، تاریخ و فرهنگ این ناحیه نگریسته است. از طرف دیگر، فیلمساز در برقراری ارتباط با موضوعی که درباره آن فیلم ساخته است، موفق به نظر می رسد. او در جای جای فیلم، بنا به نیاز حضور می یابد و ضمن ارائه گزارشی از وضعیت فعلی و گذشته، با زبانی همسان با مردم آنجا گفتگو می کند. گرچه خانم ملک نصر در اول، هدفش را از این سفر کشف ریشه های مشترک تاریخی و فرهنگی عنوان می کند ولی در آخر جز گزارشی البته چشم نواز و مثبت از این مسیر در یادها نمی ماند.

درباره کارگردان

یاسمین ملک‌‌‌نصر، فارغ التحصیل کارگردانی و تولید سینما و تلویزیون از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال ۱۳۵۹ است. او پس از بازگشت از آمریکا، در اولین بازی سینمایی خود در فیلم "سارا" (۱۳۷۲) ساخته "داریوش مهرجوئی" درخشید و موفق شد جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از یازدهمین جشنواره فیلم فجر بدست آورد. او دو سال بعد، اولین فیلم بلندش "درد مشترک" (۱۳۷۴) را ساخت که در آن سال ها، خیلی مورد توجه قرار نگرفت. در سال های بعد او هم چنان در زمینه بازیگری فعال بود. خانم ملک نصر ۸ سال بعد بازهم کاندیدای دریافت جایزه از نوزدهمین جشنواره فیلم فجر شد. او در طول این سال ها چند فیلم مستند ساخته است مانند: "بابا باغی"، "ایران از نگاه زنان خارجی" ، "بم ،نجوای باد " و "عشق و یگانگی " ." افغانستان ، حقیقت گم شده " یکی دیگر از این فیلمهاست.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

نگاه کارگردان

"فیلمبرداری 'افغانستان، حقیقت گمشده' تجربه ای بود که به اندازه کشف یاقوت بدخشان برای من ارزشمند بود. من درست پس از سقوط رژیم طالبان به این کشور رمزآلود، اسرار آمیز و تاریخی وارد شدم. هدف ما جستجو برای یافتن عشق و زندگی بود، نه نفرت و مرگ.این امید، دریچه ای کوچک و راهنمای گروه ما بود. علیرغم آشفتگی آنجا در آن روزگار، نوعی رایحه زندگی و بی زمانی در آنجا بود که امیدوار بودم بتوانم در فیلم ثبتش کنم."یاسمن ملک نصر، فارغ التحصیل کارگردانی و تولید سینما و تلویزیون از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال ۱۳۵۹ است. او پس از بازگشت از آمریکا، در اولین بازی سینمایی خود در فیلم "سارا" (۱۳۷۲) ساخته "داریوش مهرجوئی" درخشید و موفق شد جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از یازدهمین جشنواره فیلم فجر بدست آورد. او دو سال بعد، اولین فیلم بلندش "درد مشترک" (۱۳۷۴) را ساخت که در آن سال ها، خیلی مورد توجه قرار نگرفت. در سال های بعد او هم چنان در زمینه بازیگری فعال بود. خانم ملک نصر ۸ سال بعد بازهم کاندیدای دریافت جایزه از نوزدهمین جشنواره فیلم فجر شد. او در طول این سال ها چند فیلم مستند ساخته است مانند: "بابا باغی"، "ایران از نگاه زنان خارجی" ، "بم ،نجوای باد " و "عشق و یگانگی " ." افغانستان ، حقیقت گم شده " یکی دیگر از این فیلمهاست.

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران و افغانستان :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰

شنبه ساعت ۱۱:۰۰

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰

تکرار جمعه ساعت ۲:۳۰ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/bbcpersiantv

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: