۲۸۶ فوتی در شبانه روز اخیر در ایران؛ روحانی در آخرین حضورش در ستاد مقابله با کرونا از تصمیمات آن دفاع کرد

روحانی و نمکی

منبع تصویر، President.ir

توضیح تصویر،

حسن روحانی رئیس جمهور و دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران در آخرین نشست ستاد ملی مقابله با کرونا در دولت روحانی

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در آخرین نوبت حضورش در ستاد ملی مقابله با کرونا با عنوان رئیس جمهور ایران، از تصمیمات اتخاد شده در این ستاد دفاع کرد و گفت نمی‌توان مصوبه ای از این ستاد را یافت که به گفته او "مخالف اصول علمی و بی‌توجه به تجربه جهانی باشد".

آقای روحانی در این جلسه گفت که ستاد ملی مقابله با کرونا از اسفند ۱۳۹۸ تا امروز در ۷۸ جلسه هفتگی ۵۳۷ مصوبه داشته و تصمیمات آن با نظر آیت الله علی خامنه ای در حکم مصوبات شورای عالی امنیت ملی بوده است.

همزمان با اظهارات حسن روحانی، وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است که در شبانه روز اخیر ۲۸۶ مبتلا به ویروس کرونا در ایران جان از دست داده اند و ۱۹هزار و ۸۴۶ بیمار جدید هم شناسایی شده اند که ۲هزار و ۶۲۰ نفر از آنها بستری شدند.

رئیس جمهور ایران گفته در تصمیم گیری های این ستاد نمایندگان سه قوه، نیروهای مسلح، صدا و سیما و همچنین با تماس ویدئو کنفرانسی استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور حضور داشته اند.

در حالی که تصمیم گیری درباره مبارزه با این ویروس به عهده ستاد ملی مقابله با کرونا بود، آیت الله خامنه ای واردات واکسن کرونای ساخت بریتانیا و آمریکا را ممنوع اعلام کرد. ساخت واکسن داخلی در ایران هم علیرغم رونمایی و معرفی ۷ نوع واکسن، در ابهام قرار دارد.

آقای روحانی در آخرین اظهارات خود در ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت که "ما در این زمینه دوگانه‌ها را کنار زدیم و گفتیم در خارج به هرکجا که اعتماد کردیم آن را وارد می‌کنیم و در کنار آن واکسن داخلی را هم پیگیری می‌کنیم".

گروهی از پزشکان و متخصصان مسائل بهداشتی برخی از تصمیم گیری های این ستاد را دیرهنگام و مواردی چون بازگشایی های سریع و اجازه برای برگزاری اجتماعات از جمله مراسم مذهبی همانند دهه اول محرم را اشتباه خوانده‌اند.

آقای روحانی تا عصر روز پنجشنبه این هفته رئیس جمهور ایران است و پس از آن کرسی ریاست جمهوری را پس از ۸ سال به ابراهیم رئیسی واگذار می‌کند.

در حال حاضر اغلب شهرهای ایران درگیر موج پنجم ویروس کروناست. وزارت بهداشت ایران گفته ۲۸۵ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی و ۵۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

در حال حاضر اغلب شهرهای ایران درگیر موج پنجم ویروس کروناست. وزارت بهداشت ایران گفته ۲۸۵ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی و ۵۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفته است "میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به ۳۹.۲۲ درصد رسیده که این میزان کمترین حد رعایت از اوایل تیر ماه ۱۳۹۹ تاکنون است".

حمیدرضا رحیمی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم گفته است که ۳۰ درصد مبتلایان بستری شده در مشهد کد ملی این شهر را ندارند که به معنی آن است که این افراد در سفر به مشهد به سر می برند و سفرهای غیرضروری باعث شیوع گسترده ویروس شده است.

گزارش ها از مشهد حاکی از آن است که آمار و مرگ و میر در این شهر به ۷۰ نفر در روز رسیده است که رقمی بی سابقه است. در تهران هم مدیران بیمارستان ها درباره خطر کمبود تخت برای بستری کردن افراد هشدار داده اند.

خسرو صادق نیت رئیس "مجتمع بیمارستانی امام خمینی" تهران گفته است که "شیوع ویروس در شرایط اوج خود قرار دارد و واقعا اوضاع سختی داریم‌ و فشار زیادی به کادر درمان وارد می‌شود".

به تازگی روسای ۶۵ دانشکده علوم پزشکی در نامه‌ای به حسن روحانی هشدار دادند که "ظرفیت جسمی و روانی کارکنان نظام سلامت به حد اشباع نزدیک شده" و "دانشگاه‌ها برای پرداخت مطالبات معوقه این کارکنان شرمسارند".